ZAREGISTROVAT   |  PŘIHLÁSIT   |
PROHLEDAT
Fórum
Výstava nožů Brno 7. 5. 2016 Možnosti
Posláno:

Štamgast
Skupiny: Člen
Připojený: 5/10/2002
No to jo, to je častá věta všech, co se sami neživí. Vydělat ale ty prachy musíš .... Happy
pro více info a dostupnosti našich nožů mrkněte na naše stránky, díky
dohnalknives.com
Posláno:
Štamgast
Připojený: 8/1/2006
Zatímco nám, co se sami neživíme, přistávají love na účtech jen tak Happy

Ale vážně, kdo jde do rizika živnosti, má můj obdiv, já bych na to neměl ani schopnosti ani nervy.
Co se týká výstav, podle mě jich je moc, jenže kdo se výstavy vzdá? Zdenek Janč, pan Maďarič, Roman, kluci z Příbrami? Je to asi neřešitelné, přirozená selekce hůř fungujících výstav moc nefunguje a že by se pořadatelé dokázali domluvit, tomu nevěřím. Ideální model podle mě je podzimní Příbram, zimní Praha a pak na jaře v Brně Happy
To co Petře popisuješ v Thiers je sice krásné, ale u nás asi ryzí utopie, protože tady není kupní síla, když vezmu na výstavu úplného laika a on se podívá na ceny u prvního stolu, jde do kolen. Sice mu dokážu vysvětlit, proč jsou ty ceny takové, ale už ho nedonutím je akceptovat, protože za 5000 má 5 sad nožů, které mu na takové to "domácí pižlání" stačí.

Líbí se mi idea Jakuba Džejpího s nějakým tématem výstav, ale obávám se, že jde jenom o ideu, její naplnění narazí na hradbu individualit, eg a ješitnosti Laugh
Posláno:

Štamgast
Připojený: 4/6/2004
Ma vubec smysl resit, jestli je vystav moc nebo malo, ci akorat? Proc? Vzdyt prece kazdy nemusi byt na kazde, at uz vystavovatel nebo navstevnik. Takze vystav at je kolik chce a navstevnici se vzdy nejaci najdou. Podle principu, ze pro kazdy vlak se najdou cestujici. Grin Je jen na poradateli, aby si udelal kvalifikovany odhad.
V zasade mne nijak nezajima, kolik do ucasti na vystave musi nozir vlozit. Proste si to propocte a dospeje k vysledku, na jehoz zaklade se rozhodne. Vystavu beru jako jisteho druhu reklamu, ktera vyjde rozhone prizniveji, nez napr. inserce v tisku. Nozire taky ani v nejmensim nezajima, ze i navstevnik se na vystavu musi nejak dostat (a nekteri kluci jezdi opravdu hodne z daleka) a zaplatit vstupne plus dalsi vydaje a pokud jede autmo, tedy i to drahe parkovne.
Pristupujme k tomu jako lide, kteri se svobodne rozhoduji a do jejichz duvodu ostatnim vubec nic neni. ... zde plati princip, na ktery mne upozornil velice kratce po listopadu 89, jeden vyznamny profesor a uz v te dobe schopny manazer. Rekl mi tehdy: "Uvidis, brzo zacne platit - mas je nebo je nemas?"

“Whoever said the pen is mightier then the sword obviously never encountered automatic weapons.”
- General Douglas MacArthur
Posláno:

Štamgast
Připojený: 2/19/2011
"Uvidis, brzo zacne platit - mas je nebo je nemas?"
To nechápu...Cry
Kdo, nebo co, začne platit ? Koho, nebo co, máš nebo nemáš ?
Pokud peníze, tak to snad platí odjakživa, nato schopný manažer být nemusíš...Laugh
Ana'l nathrach, orth' bha'is's bethod, do che'l de'nmha
Posláno:

Štamgast
Připojený: 1/13/2008
Letos mi to nevyšlo Neutral Romane budou fotky? Fotil Ti to někdo letos?
vratislavindrastudio.cz
Posláno:

Štamgast
Skupiny: Člen , Moderátor
Připojený: 6/19/2007
Zdenku, já myslím, že tu o těch nákladech není řeč ani tak proto, aby někdo hodnotil, jestli máš, nebo nemáš, ale spíš proto, že máme tu volbu si za ně něco pořídit.

Jestli si za ně můžu pořídit prestižní Tiers, Paříž, Vídeň Solingen, Gembloux, etc. tak tam budu, protože ten servis co očekávám tam dostanu. Jestli bude obdobná výstava u nás, tak tam budu 2x radši, protože je to doma. A budu rád, když aspoň jediná akce v republice bude mít tu váhu bez ohledu na vstupné. A budeme tam všichni.

Jestli má nebo nemá smysl řešit kolik a jakých výstav kde je, je podle mě trochu irelevantní poznámka. To už pak nemá smysl žádná diskuze...Wink

No a pokud si to nastavíme tak že "ať si každej dělá jak chce a sám za sebe" a budeme se toho striktně držet, tak už se nikdo s nikým na ničem nedomluví.
Nejlepší nůž na světě je ten, který si pro sebe vyrobíš vlastnoručně.
Pište mi prosím pouze na mail.
Posláno:

Štamgast
[quote=Vencál]Zatímco nám, co se sami neživíme, přistávají love na účtech jen tak Happy

Ale tak jsem to přece vůbec nemyslel, prostě mě lidí občas jako živnostníčkovi říkají: vždyť si to dáš do nákladů ...". No dám, ale prvně si musím ty peníze vydělat a pak až si něco koupím, nebo zaplatím do podníkání, tak si to dám do nákladů, tzn. že z toho nemusím platit daně, ale ty prachy na to vydělat musím.
Velmi zjednodušeně a snad pochopitelně.
Chlapi živím se sám od roku 1997 a můžu vám říct, že toho mám někdy plný zuby!!!

dohnalknives.com
Posláno:

Štamgast
Hejkal von Sovinec napsal:
Zdenku, já myslím, že tu o těch nákladech není řeč ani tak proto, aby někdo hodnotil, jestli máš, nebo nemáš, ale spíš proto, že máme tu volbu si za ně něco pořídit.

Jestli si za ně můžu pořídit prestižní Tiers, Paříž, Vídeň Solingen, Gembloux, etc. tak tam budu, protože ten servis co očekávám tam dostanu. Jestli bude obdobná výstava u nás, tak tam budu 2x radši, protože je to doma. A budu rád, když aspoň jediná akce v republice bude mít tu váhu bez ohledu na vstupné. A budeme tam všichni.

Jestli má nebo nemá smysl řešit kolik a jakých výstav kde je, je podle mě trochu irelevantní poznámka. To už pak nemá smysl žádná diskuze...Wink

No a pokud si to nastavíme tak že "ať si každej dělá jak chce a sám za sebe" a budeme se toho striktně držet, tak už se nikdo s nikým na ničem nedomluví.

Ale ano, melo tim vsim byt receno, ze v zivote se neustale rozhodujeme na zaklade priorit, v horsim pripade (coz je mozna vetsina z nas) na zaklade nutnosti.
“Whoever said the pen is mightier then the sword obviously never encountered automatic weapons.”
Posláno:

Štamgast
Petr Dohnal napsal:
[quote=Vencál]Zatímco nám, co se sami neživíme, přistávají love na účtech jen tak Happy

Ale tak jsem to přece vůbec nemyslel, prostě mě lidí občas jako živnostníčkovi říkají: vždyť si to dáš do nákladů ...". No dám, ale prvně si musím ty peníze vydělat a pak až si něco koupím, nebo zaplatím do podníkání, tak si to dám do nákladů, tzn. že z toho nemusím platit daně, ale ty prachy na to vydělat musím.
Velmi zjednodušeně a snad pochopitelně.
Chlapi živím se sám od roku 1997 a můžu vám říct, že toho mám někdy plný zuby!!!

Rozumim, ze tam, kde jsou potreba ruzna zarizeni, ktera se opotrebovavaji, vyvstava nutnost je neustale udrzovat ci obnovovat. To jiste neni zadna zadnice. Chapu a respektuji.
Posláno:

Štamgast
No vždyť my si nakonec asi všichni rozumíme, jen vznikají "šumy".

Zdenku a ještě se vrátím k té tvé poznámce, že my nožíři si neuvědomujem, že návštěvníci .....

Uvědomujeme, neboj, ale pokud čteš už několikátej příspěvek, že výstava byla super, ale nic si nikdo nekoupil, tak tě to trochu zarazí a začneš přemejšlet. My nožíři zprostředkováváme zábavu těm, co chtějí přijet, mrknout se na naše výrobky. Logicky, když pojedeš do Praha na hokej, zaplatíš cestu a vstupný. Baví tě to, chceš to dát. Ale ti hokejisti nic neplatí - na rozdíl od nás nožířů, dokonce to mají zaplacený. Takže pokud se na výstavách nebude prodávat a dospěješ k názoru, že ti to moc nepřináší, občas nějakou vynecháš, nebo budeš jezdit jen na některé...
Tím nebrečím, že bychom neprodávali, nám se docela daří, ale stejně si ze zisku musíš odpočítat náklady na výstavu, takže je ti jasný, že kdybys nejel a poslal ty nože případným zájemcům poštou, budeš na tom líp.
No a pak tě dostane úplně do kolen, když po tobě chce někdo "výstavní slevu". Ano o cenách se dá diskutovat, to není většinou problém, ale "výstavní sleva"? Kudla by měla být na výstavě logicky spíš dražší ... Happy
dohnalknives.com
Posláno:
Štamgast
Připojený: 8/1/2006
Petře, já jsem si jen tak rejpnul. Wink
Pochopil jsem Tvou poznámku, ale nemám moc rád takové ty debaty na téma co je lepší, být zaměstnancem nebo být živnostníkem, prostě si o tom myslím, že každému jak je libo, oboje má svoje klady a zápory.
Za sebe můžu říct, že jsem typický prototyp zaměstnance a vyhovuje mi to, kdybych se měl svým koníčkem začít živit, přestalo by mě to bavit.
Posláno:

Štamgast
Petr Dohnal napsal:
No vždyť my si nakonec asi všichni rozumíme, jen vznikají "šumy".

Zdenku a ještě se vrátím k té tvé poznámce, že my nožíři si neuvědomujem, že návštěvníci .....

Uvědomujeme, neboj, ale pokud čteš už několikátej příspěvek, že výstava byla super, ale nic si nikdo nekoupil, tak tě to trochu zarazí a začneš přemejšlet. My nožíři zprostředkováváme zábavu těm, co chtějí přijet, mrknout se na naše výrobky. Logicky, když pojedeš do Praha na hokej, zaplatíš cestu a vstupný. Baví tě to, chceš to dát. Ale ti hokejisti nic neplatí - na rozdíl od nás nožířů, dokonce to mají zaplacený. Takže pokud se na výstavách nebude prodávat a dospěješ k názoru, že ti to moc nepřináší, občas nějakou vynecháš, nebo budeš jezdit jen na některé...
Tím nebrečím, že bychom neprodávali, nám se docela daří, ale stejně si ze zisku musíš odpočítat náklady na výstavu, takže je ti jasný, že kdybys nejel a poslal ty nože případným zájemcům poštou, budeš na tom líp.
No a pak tě dostane úplně do kolen, když po tobě chce někdo "výstavní slevu". Ano o cenách se dá diskutovat, to není většinou problém, ale "výstavní sleva"? Kudla by měla být na výstavě logicky spíš dražší ... Happy

Jasne, ze si rozumime, jen se na to divame kazdy ze sveho zorneho uhlu.
K tomu sportu: Tam tecou obrovske dotace od sponsoru. Pokud by se podarilo ziskat sponsory pro nozirske vystavy, byla by to parada. Kdovi, jestli by nebylo mozno cerpat prostredky v podobe grantu.

Posláno:
Pokročilý
Připojený: 7/22/2009
Petr Dohnal napsal:

Uvědomujeme, neboj, ale pokud čteš už několikátej příspěvek, že výstava byla super, ale nic si nikdo nekoupil...

No právě o tom jsem mluvil. Na výstavě si třeba nic nekoupil, ale nože se mu líbily, cenovka přijatelná, a tak si u nožíře podá objednávku klasickou cestou po výstavě, kterou by mu jinak třeba nedával.
Posláno:
Začátečník
Připojený: 9/29/2008
Petr Dohnal napsal:
Pokud ten, kdo výstavu pořádá na celé této akci výrazně nevydělá, tak do té doby budou výstavy jaké jsou.
Prostě chápu, že ho to moc nebaví, nemá na to čas, protože vydělávat si musí něčím jiným.
Pořád se tady mele o hrozné řeholi a že jako děkujeme pořadatelům, že se toho vůbec zhostili...
Ano je to určitě velmi záslužné že se najde tolik dobrovolníků a kamarádů, ale kdyby dostali normální
plat za svou práci už by to nebyli žádní řeholníci, ale vydělali si prací, jako každej druhej.
Do té doby to budou to pořád jen bleší trhy, kde za svůj litr máš jen stolek a tím to hasne.

Ani přesně nevím, jak bych si to představoval, ale výstava by měla být svátkem, měla by nožířství podporovat, propagovat, oslavovat krásné řemeslo.
Tohle jsem zažil v Thiers a pořád mám bohužel v hlavě srovnání.
Krásné prostory i když v nějaké hale, světlé, vzdušné, koberce, nad hlavama stojany se jmény, výstavní katalog na křídě v barvě, každej nožíř svoji půlstranu. Venku pod přístřeškem komentované kování nožů v určité hodiny, k dispozici asi pět bucharů různých velikostí. Pod stanem ukázky broušení, lidi si mohli i sestavit pod vedením svůj zavíráček ala Thiers.
Široké ulice mezi stoly, stoly dvakrát takové, všude místo a vzdušno a dýchatelno. Mraky chlapů (i ženy nožířky tam byly) z celýho světa, ale opravdu USA, JAR ... většinou krásný věci na stolech. Viděl jsi rozdíly v kvalitě, ale nikdo tam neměl narvanej stůl "buřtkama" ... Plný město vlajek, bibordů prostě svátek jako kráva. Ráno snídaně, oběd v plastovejch podnosech ale dobrej, večeře formou poukazů do místních hospůdek, malej rautík na rozloučenou v neděli.
Dnes už jsou další možnosti díky internetu, dala by se dělat spousta věcí, ale a to se vrátím zase na začátek - za prachy. Najít prostory, které by byly k něčemu a ne ty tmavý kulturáky hnusný a vydejchaný, pěknej doprovodnej program venku s nožotématikou. Prostě ještě jednou - výstava by měla být svátkem, prestižní záležitostí a ne jen prodejní akce s trdelníkama, jak psal Jarda.
Když jsme se o tom teď s Peťou bavili a na Thier si vzpomněli, říkali jsme si, že bychom jeli po dlouhé absenci rádi znovu.
A trochu toho počítání zase - cena za stůl myslím 450,- Euro, 1400 km, pajáže na dálnicích ve Francii zhruba rovnající se spotřebě, ubytování ... kurva drahej vejlet, ale něco uvidíš a zažiješ, stojí to zato.

Petře, jak jednoduché. Víš jak na to, tak se do toho pusť.
Posláno:

Štamgast
Připojený: 11/7/2010
No, ten kdo by se do toho pustil, by za současné situace prodělal kalhoty. Na tohle bys potřeboval buď větší zemi, nebo alespoň aby u našeho souseda s největší kupní silou, tedy v Německu, nepsal zákony o nožích idiot křížený s kreténem. Ono když si koupíš pěknou kudlu, chceš si jí vzít třeba alespoň k přátelům na grilovačku, ne jí nosit jen na vlastní zahradě, kterou třeba ani nemáš...
A než dosáhneš takového věhlasu, že lidi budou jezdit tisíce kilometrů, tak zkrachuješ. Ale vůbec nejhorší je zakládat zase další výstavu, jak jsem viděl. Kdyby byla podzimní Příbram, předvánoční Praha a jarní Brno, našel jsem tam všechny známé nožíře od nás, pokud je zrovna den před výstavou nesloží nějaká ebola, k tomu pár z blízkých států, tak bych byl naprosto spokojený
Co Tě nezabije, to se Tě pokusí zabít znovu...
Kdo říká, že jediný člověk nemůže změnit svět, ten nikdy nejedl nedovařeného netopýra
Posláno:

Štamgast
Kmete nedělej ze mě vola Happy
Vím, že v takovémto rozsahu to u nás udělat nelze, jen jsem popsal vizi, myšlenku, to co se mě na výstavách v Thiers líbilo.
Nejlépe nějakou ze stávajících nějak přetransformovat, nejblíže k tomu modelu má Příbram, ale taky vím, že najít pěkné velké prostory je pořádný zádrhel. Krásný to bejvalo v sokolovně, venkovní prostory obehnané plotem ...ale asi už malý.
A další výstavy pořádat je kravina, jak píše Wizard, naprostý souhlas.
Ale nepočítej, že najdeš někde všechny nožíře, prostě se to některým nebude hodit, nebo jak se stává nám, nemáme s čím moc jet, ale to už je pořád dokola.

Nevnímejte to ode mne jako kritiku, hádat se nechci, jen se konečně o něčem diskutuje a pokud by to vedlo k nějakým pozitivním změnám, jen dobře.
dohnalknives.com
Posláno:

Štamgast
Připojený: 1/9/2012
Mě se moc líbí ten nápad s tím, že by se výstavě dalo téma pro soutěžní nože. Nemám problém fotit WIP a na mých platformách lákat lidi tři měsíce předem.
Jsem pro všema deseti Ok
KONTAKT JEN MAILEM!!!!!!!! na PM nebudu více reagovat.
Posláno:
Štamgast
Připojený: 6/8/2010
K tomu, že by Petr měl udělat výstavu … jak píše jak on, tak Wizard, je to blbost. Máme u nás převýstavováno, což ve své podstatě shazuje všechny výstavy a do značné míry je degraduje na takové specializované tržiště (to není namířeno proti nikomu, kdo výstavu pořádá … prosím, nechápejte to tak, není to tak v žádném případě myšleno).

Bylo by samozřejmě úplně nej mít pár výstav do roka, kde by se skutečně sešlo to nejlepší a ti nejlepší. Jenomže, když je nějaká výstava snad každý měsíc někde, někdy i víc do měsíce, je to utopie. Takové výstavy, o jakých píše Petr, jsou prostě svátkem. Významem takovým, jako bývala v začátcích Příbram (prostě jedna mega výstava s prezentací toho nej co za rok vznikne, to tím myslím).

Dalším, co tomu brání, je bohužel naše kupní síla. Když už se do toho pustil Péťa, který mimochodem podle mě patří spolu se svýma klukama nejen k naší špičce, ale bez problémů snese srovnání se špičkou světovou (jako ostatně dalších X nožířů z ČR a SR, jmenovat nebudu, někoho bych určitě zapomněl a tím pádem by se někdo mohl cítit ukřivděný), tak zůstanu u klanu Dohnalů (když už se Petr teda do týhle diskuse pustil). Takže, kupní síla u nás je ve srovnání se zahraničím někde sakra jinde. Dohnalovic kudla, pokud by nebyla made in Czechoslovakia, alemade in USA by stála asi tolik, jako když Dohnalovic cenu v korunách vezmete a převedete na dolary s kurzem 10 korun za dolar a pak by to srovnání možná odpovídalo, ale spíš by tam jejich nože (myslím kdyby byl Dohnal z USA a měl tam podobnou pověst jako tady). Jestli někdo sledujete kanál Waltera Sorrela na youtube, tak tam uvádí, že by nožíř měl účtovat v nákladech (v USA samozřejmě a bere sebe) alespoň 100 dolarů na hodinu práce. Což při rozpočítání nákladů a odpisů není po pravdě zase tak moc od věci. Jenomže, to by pak cena nože byla někde, kde by ji u nás nikdo nekoupil, prostě by na to neměl – kupní síla je zkrátka někde jinde.

Jako ilustraci toho rozdílu v kupní ceně… jeden kolega za Německa (nevím jak to řeší se zákony, ale to je jeho problém, ne můj) mě poprosil o nůž, s tím, že se pak na ceně domluvíme. Udělal jsem mu ho cca podle jeho přání (značně mlhavé zadání, měl jsem celkem volnou ruku) a když jsem mu ho dával, říkal jsem si, že on na tom není zase tak špatně, tak že ho trochu natáhnu. U nás bych za ten nůž chtěl kolem 2000 korun, tak jsem si pro sebe řekl, že bych ho mohl pumpnout o 100 euro. Tak jsem mu ho dal, že jako co on na to, jako že hezký a že má teď u sebe jen 250 Euro, že ví, že takovou práci to není nic moc, ale jestli mi to bude stačit, že fakt u sebe víc nemá. Jasně že měl, předpokládal, že budu chtít víc a bral to jako začátek smlouvání. Jenomže pro mě to bylo dva a půl krát víc, než jsem chtěl zkusit, jestli mi zaplatí. Kývnul jsem. U nás bych ten nůž prodal fakt tak kolem dvojky…

Takže, potom můžou být jinde jiné výstavy, s úplně jinýma cenama za výstavu, když prostě lidi mají peníze na to, aby to pak zaplatili v ceně nože. A samozřejmě, když tam ty prachy jsou, nůžíř pak může pustit daleko víc právě do tý výstavy a za to se dostane jak jemu, tak i samozřejmě návštěvníkovi (zákazníkovi) lepšího servisu. To je prostě jednoduché. Prachy generují prachy a když něco zaplatím, tak za to očekávám servis, protože jinak příště nezaplatím. Jelikož bohužel ale u nás těch peněz tolik není, tak jaksi je do toho nikdo nemůže pustit a dělá se to tak, jak se to dělá. A nelžeme si do kapsy, ve finále to stejně zaplatí zákazník v ceně nože, to je bez debat.

Když si vezmu, když už jsem tedy začal o těch penězích (uvádím jako příklad sebe - každý to může mít samozřejmě jinak, tohle jsou moje čísla), že kovu nůž třeba z 19 191. Materiál mě stojí dejme tomu do stovky, něco plyn, dejme tomu 50 korun. Kovu kladivem, takže několik hodin strávím u kovadliny. Dejme tomu 3 hodiny. Materiál na záštitu seženu zadarmo ze zbytků ve fabrice (jinak by mě to taky stálo dejme tomu 50 korun za kus nerezu). Další dejme tomu 2 hodiny strávím u brusky, nějaké to kalení a zase přebroušení, nějaká chemie … dejme tomu, když to hodně osekám tak hodina (to jsem osekal asi značně hodně, spíš to boudou dvě), koupím hezký dřívko na ručku, dejme tomu za 3 stovky, pak lepidlo, brusivo, elektriku, dejme tomu že to vyjde na stovku. Je to jednoduchý nůž, tak u ručky strávím dejme tomu jen další 2 hodiny (klidně víc, ale bavme se o tom, že to není nic složitého a tak to bude stačit). Pak přijde futrál, materiál dejme tomu stovka a tři hodiny práce. Takže, když to sečtu: Takže, v materiálu jsem za cca 700 korun, v čase jsem na nějakých 11 hodin. A teď se bavíme o tom, že ten nůž prodám za kolik? 700 korun jsou náklady, není v tom započítána ani koruna na amortizaci nářadí a strojů v dílně, cca 11 hodin práce, ze které, jelikož je to byť vedlejšák, ale na živnosťák, zaplatím daně a odvody … tak kolik by asi ta hodina práce měla stát? Při průměrné mzdě cca 25.000 (což je s odvodama 33.500) a 8 hodinovým úvazkem mi vyjde nějakých 190 korun na hodinu, tedy 2.090 korun v práci. Pořád jsme ještě v nákladech. Takže podtud náklady 2.790 korun. No a amortizace … neřeším, teda, pokud by to nebyl koníček, ale plnohodnotná práce, musel bych … tak dejme tomu v amortizaci … nevím, ale dejme tomu 300 korun … a jsme na 3.090 korunách. Kde je pak nějaký zisk, kde jsou náklady na internetovou prezentaci, na fotky, na administrativu (ať už čas nebo když si to někdo nechá udělat od někoho, kdo to umí). Tak klidně nafocení, nějaké korekce a práce s grafikou když řeknu 500 korun, jsem asi z hodně levného kraje. A to pořád nejsem u dalších nákladů, dejme tomu nazvěme je reklamní, jako jsou právě výstavy, prezentace, ukázky, návštěvy zákazníků a podobně, benzín / nafta, amortizace auta na cesty na akce a podobně … ano, je to mnohdy činnost příjemná, ale i to patří k podnikání a bez toho se ten kudel neprodá. Ale dejme tomu, že jako hobby výrobce, to prostě přináším na oltář svému koníčku (ale pokud to tak neberu, jsem klidně na tom noži zase někde na 500 korunách, když to rozpočítám). Takže, dejme tomu, že jsem celkově někde na 4.090 korunách. A to tam pořád nemám ZISK, ale jen svoji práci.

Takže, kudel bych měl prodat za nějakých alespoň 4.000 korun. Jenomže, jak jsem předeslal v úvodu, jedná se o jednoduchý, nenáročný a ničím výjimečný nůž, navíc od někoho, kdo nemá dostatečné renomé, prostě značku, za kterou zákazník je ochoten připlatit a mnohdy nemálo. A mně za takový nůž nikdo 4.000 nedá, protože běžná laťka pro nůž této kategorie v Čechách je někde kolem 2.000 korun. V týhle kalkulaci pak prostě nejde najít finance na luxusnější výstavy, respektive na to, aby člověk d výstavy mohl pustit víc a tím pádem aby organizátor mohl do výstavy taky pustit víc a udělat ji lepší, honosnější a propracovanější. Prostě to je omezení a je to podobné jako u špekáčků nebo párků v supermarketu … každý chce lepší párky, míň separátu, víc pořádnýho masa, lepší chuť a míň náhražek. Ale když stojí před tím pultem, tak si koupí ty špekáčky za 50 korun kilo a nevezme si ty za 130, které se alespoň blíží tomu ideálu, který by chtěl. Pár lidí to samozřejmě udělá, ale to je bohužel menšina z celkového počtu.

Nestěžuju si tady, nechci, aby to tak bylo vnímáno, kdybych to dělat nechtěl, tak kudly nedělám. Je to moje svobodná volba, ale jen říkám, že to je škoda. Bylo by pak sice asi míň kudel, ale o to lepší, vymazlenější a na výstavách, kterých by bylo méně, by byly k vidění právě ty skvosty, místo toho, aby platilo výstava = tržiště.

Ještě se jednou chci omluvit týmu kolem Brna, že to plácám do vlákna o jimi pořádané výstavě (která platí podle mě k těm lepším) a pak Péťovi, že jsem ho tady nadhazoval jako příklad … ale když už se do té debaty taky namočil, přijde mi to férovější, než třeba uvádět … já nevím, Pavla Ševečka (oba jsou světová extratřída, mimochodem).

Hergot, já se ale rozkecal....pardon.
Když se ráno podívám do zrcadla, nechci aby mně ze mě bylo špatně. A tak asi zůstanu chudej.
Posláno:

Štamgast
Trochu jsi téma pozměnil, ale budíž.
Ano je to zapeklité a není to někdy vůbec snadné. Třeba na novej buchar nebo jinou nákladnou mašinu (o nový motorce ani neuvažuju Happy) bych si ani z našich cen neušetřil ... Pořád je totiž víc důležitějších věcí, který jsou k placení a přiznám se, že jsem rád, když to každej měsíc výjde a něco málo zbude. Nervů, kdy jsem neměl na na výplaty jsem si užil taky dost. V nějakém předešlém příspěvku jsem zmínil hodinovku v každým blbý autoservisu - tak o tom si můžeme jen nechat zdát.
Přiznám se ale bez mučení, že než bych šel někam makat a poslouchal nějakýho pitomýho šéfa, radši si uříznu nohu ...Laugh Laugh Laugh
Všichi vy, co se noži živíte naplno jako my, máte mé uznalé poplácání po rameni Happy

dohnalknives.com
Posláno:
Štamgast
Připojený: 6/8/2010
Petře, jestli to vyznělo tak, že Ty s klukama jste za vodou, tak zrovínka tak to vyznít nemělo, protože zrovna tak to není, bohužel. Jasný, vaše kudly jsou dražší, ale je to dáno tím, že už máte jméno, proto se vám trochu (ale fakt jen trochu) líp prodává, ale na druhou stranu vaše dílna si nemůže nikdy do světa dovolit pustit to, co by halda jiných nožířů považovala za dobrou kudlu – a tak to letí do kopřiv. To za prvé. No a za další … od tebe a kluků se tak nějak automaticky předpokládá, že vaše nože nebudou obyčejný. Nemůžou ani být, takže jaksi dřívko, který je pro mě dobý, si zrovínka ty s klukama kolikrát už prostě dovolit dát nemůžeš. Ne proto, že by bylo třeba špatný, ale bylo by moc obyčejný. Zrovna tak na záštitu si u vás nemůžete prdnout jen „kus nerezovýho plechu“, ale musí to už být něco sofistikovanějšího, případně zdobenýho a podobně. Takže, ano, cena za kudlu s „D“ je sice výš, ale zase musíš s klukama pustit prachy do materiálu no a rozdíl mezi dobrým zpracováním a super zpracováním není jen „o půl hoďky víc“ ale řádově jinde (třeba jen přiblblý leštění, například). Nebo to jde částečně nahradit mašinama – ve smyslu rychlosti (nebyl jsem u tebe v dílně, tak nevím), ale to jsou zase prachy do těch strojů – takže to finančně ve výsledku v nákladech je jedno a po přepočtu do hodinovky to taky nebude žádná hitparáda – čím lepší nůž, tím „sežere víc času“.

Pamatuju, jak jsem loni v Příbrami nevěřícně koukal na ten kudel s ručkou z pižmoně (nebo jak se ta potvora jmenuje). Udělat něco takovýho představuje neskutečnou invenci, na něco takovýho vlastně vůbec přijít. Pak ty skládaný profilovaný „kroužky“ na ručce, to musela být taková pakárna to udělat, na to musí být oko, pevná ruka a brutální trpělivost, nemluvě o těch zmršených kusech v historii, než se dá dostat na takovou úroveň, že je někdo schopný tohle udělat.

A o tom dělat na sebe a nebo nedělat na sebe a chodit do roboty … to je na rozhodnutí každého soudruha. Někomu vyhovuje jedno, druhému vyhovuje to druhé a oboje má svoje plusy a mínusy. Dělat na sebe a výhradně nože, to se připojuju, je to na hodně hlubokou poklonu, ale bohužel to není věc, kterou by bylo dobré doporučovat následovat … lehký to totiž určitě není.

Každopádně, ať se daří, nejen tobe a klukům, ale všem jak profi nožířům, tak i hobby nožířům. Stejně to ve finále všichni děláme z lásky k chladné oceli ...
Když se ráno podívám do zrcadla, nechci aby mně ze mě bylo špatně. A tak asi zůstanu chudej.
Uživatelé v tomto tématu
Guest

Přechod na fórum