ZAREGISTROVAT   |  PŘIHLÁSIT   |
PROHLEDAT
Fórum
Babočka-Štěpán Bače Možnosti
Posláno:

Pozorovatel
Skupiny: Člen
Připojený: 2/13/2020
Zdravím,
dnes nabízím k nahlédnutí nožík č.22- Česílko. Takový nůž pro správného vodníka...
Ručka je z nádoru jeřabiny, březové kůry 5-ti šumavských stromů a akrylátu.
Čepel se mi podařilo zmrvit tak, že jsem ubrousil část ostří. Člověk zapomene nandat jednou kryt a zrovna se to musí takhle pokazit. No, ale na funkci to nemá víceméně vliv. Poučení pro příště, no...Cry Jinak se jedná o nerezovou Moru 95mm.
Pouzdýrko do baťůžku či do kapsy z plátků 3mm hověziny.
Děkuji za pokuk.

Babočka vložil tyto přílohy:
DSC_0881.JPG.jpg
DSC_0880.JPG.jpg
DSC_0877.JPG.jpg
DSC_0878.JPG.jpg
DSC_0879.JPG.jpg

Veškeré otázky mile rád zodpovím. Dotazy prosím posílejte přes tlačítko "e-mail"
Posláno:

Štamgast
Připojený: 5/3/2015
Nůž je pěkný, ale o tom, že na funkci to nemá vliv bych se hádal... Právě finky se soudkovitou rukojetí jsou ideální na jemné řezy krajem ostří u záštity např. při řezání do dřeva. Tady to právě funkci značně omezuje v nejdůležitějším místě (pokud teda není nůž používán kuchyňsky)... Tohle v podstatě vyřazuje nůž z možnosti pracovat precizně se dřevem (obvyklá výhoda finek).

Bohužel ale nemám radu, jak toto zachránit... snad jen "nový výbrus"...celé to srazit (posunout celý výbrus výše...
,,Všeliké kvaltování pro hovada jest"...J. A. Komenský; Nechceš-li vyrobit svůj 20. nůž, nevyráběj ten 1.!
Posláno:

Štamgast
No, nakonec bych jednu radu pro tebe měl... spíš preventivní, aby se to nestalo příště...

Omotej si před broušením rukojeti čepel několikrát dokola papírem (natěsno) a stáhni lepící páskou. Dělám to tak už hodně dlouho a funguje (rukojeti většinou tvaruju flexou). Nezabrání to nějakému většímu poštození, ale drobnému poškození povrvhovky či ostří to zabrání téměř spolehlivě (desetinka vteřiny kontaktu s kotoučem. Kotouč vezme papír, a jak to uvidím, dám nový...) A navíc ti při ručním dolaďování smiskem svěrák nepškrábe povrchovku...

PS: A jedna taková estetická, ten akrylát mi k tomuhle typu nožů prostě nesedí. Ale já obecně nemám tyhle materiály rád...
,,Všeliké kvaltování pro hovada jest"...J. A. Komenský; Nechceš-li vyrobit svůj 20. nůž, nevyráběj ten 1.!
Posláno:

Pozorovatel
AhojHappy, díky za zprávu.
Tak to já si ten kryt vždycky taky udělám, už od prvního nože. Nějaký tvrdší papír a ten obmotat malířskou páskou. Je to taky důležitý při svěru čepele do svěráku, aby nedošlo k poškrábání atd.
Jenže tady jsem si ho sundal a při broušení v ruce na úhlovce ve svěráku nenandal. Chyba z blbosti, co dodat. Je to alespoň poučení pro příště.
Akrylát je pro mne jisté specifikum nože, takové rozbarvení do krásy. Já osobně taky upřednostňuji především přírodní materiály, ale kdo by chtěl furt dělat jen s přírodninama. Já si to rád ozvláštním pryskyřicí a samozřejmě si uvědomuji, že se to bude líbit jenom jisté skupině lidí. Třeba osobně mám zkušenosti, že akrylát se majitelům vybraných nožů moc líbí.
Ale jestli chceš ujištění, tak teď bude nožík pouze se dřevem, tak jak to máš rád.
Tož tak.
Veškeré otázky mile rád zodpovím. Dotazy prosím posílejte přes tlačítko "e-mail"
Posláno:

Pozorovatel
Zdravím vespolek,
dnes nabídnu nožík č.24- Von Reich.
Čepelka je od Heřmánka, ručka nádor kaštanu, alpaka a fíbr.
Kaštan je zajímavé dřevo, dobře se obrábí a saje lněný olej jako ďas. Snad přes půl hodiny z toho plavali bublinky jako z výřivkyLaugh .
PS: Nějak se to špatně vyfotilo, v reálu je ručka o trochu tmavší.

DSC_0899.JPG.jpg
DSC_0898.JPG.jpg
DSC_0902.JPG.jpg
DSC_0900.JPG.jpg
DSC_0901.JPG.jpg

Posláno:

Pozorovatel
Připojený: 8/31/2019
Babočka napsal:
Zdravím vespolek,
Kaštan je zajímavé dřevo, dobře se obrábí a saje lněný olej jako ďas. Snad přes půl hodiny z toho plavali bublinky jako z výřivkyLaugh .

Damasek od Hermanka hezky,ale bohuzel mi nějak nesedí ta tvoje jako by zastita k tomu..Prijde mi ze se k tomu vůbec nehodí.Muj názor pouze
Posláno:

Štamgast
Připojený: 1/8/2014
Mě se docela líbíHappy
Rychle vám odpovím pokud použijete tlačítko email. PM komunikace je zdlouhavá, nejsem vždy u PC.
Posláno:
Štamgast
Připojený: 7/13/2015
Petr6955 napsal:
Babočka napsal:
Zdravím vespolek,

Damasek od Hermanka hezky,ale bohuzel mi nějak nesedí ta tvoje jako by zastita k tomu..Prijde mi ze se k tomu vůbec nehodí.Muj názor pouze

A už jsi někdy něco podobnýho vyrobil?
Jura
Posláno:

Pozorovatel
Připojený: 8/31/2019
dagger napsal:
Petr6955 napsal:
Babočka napsal:
Zdravím vespolek,

A už jsi někdy něco podobnýho vyrobil?
Jura

Max pro sebe,ale spise si něco usiju než so pouštět do tohodle.
Ale jak píšu je to můj názor každému se líbí něco jiného.
A třeba dřevo už je super jen ta zastita se me tolik nelíbí ale každému se proste líbí něco jineho
A urcite se tu nehodlám dohadovat.Jen jsem hodil svůj postřeh na jeho výtvory se vždy kouknu a všechny ostatni co tu má se mi líbí jen zde jsem si dovolil koment nic víc.
Posláno:

Pozorovatel
Jesně, děkuji za názor, ta záštita(resp.kovová podložka) se nelíbila ani mojí matce, takže naprosto chápu, že se to někomu nelíbí.

Zdravím vespolek,
představuji nožík č.25- Skřítek Meduna. Čepelka je nerezová Polar 62mm. Ručka se skládá z mosazi, fíbru a dřeva z olivovníku evropského.
Teď ale chtěl bych něco napsat, stručně řečeno- poměrně podstatnou věc do budoucna.

Osud chtěl, prostě se nacházejí nemilé problémy čím dál více a stupňují se. V prvé řadě vůbec nechápu to zdejší přetvařování, to podlejzání, toho bohužel nechci být součástí. Nebudu už bohužel číst zdejší texty v ostatních vláknech a ani se do nich nikterak zapojovat...Sad .
Druhá věc je netolerance a vzájemné nepochopení. To je téma, s kterým jsem měl tu smůlu co do činění. Několikrát jsem byl nařčen z pravopisné chyby, a to se Vám zdá normální na nožířském fóru? Několikrát jsem byl nařčen ze svých textů co se obsahu týče, a upozorňuji, že kritice kolem nožů se nebráním, problém je opravdu někde jinde… Veškeré moje ambice se zde rozepisovat o zajímavých věcech z výroby opadly. A to proto, že by mi stejně zase někdo napsal, že mi tam chybí čárka, nebo že v příběhu k noži jedna věta nadává smysl. Co myslíte, taky by jste měli chuť něco sdílet, když Vás za to akorát nakopou do zadnice? Takže tímto se odmítám veřejně rozepisovat a sdílet své objevy, své postupy a své příběhy. Veškeré informace nyní budu ochotně poskytovat jedincům přes mail, kteří o to budou mít opravdu zájem. Na svém vlákně budu zveřejňovat pouze fotky se stručným popisem.
A proč to vůbec říkám, probíral jsem to totiž s lidmi nožomili, které považuji za moudré a zkušené. Po dnešní soukromé diskuzi, kde toto téma padlo, jsem se tak s lítostí definitivně rozhodl. Víte, já to totiž mám jako uklidňujícího koníčka(teď myslím to kutilství kolem nožů). Prostě to dělám, jelikož se mi při pomyšlení na nože a jejich výrobu udělá hezky. Takže na rovinu se už nechci stresovat se zdejší mimo tématickou problematikou, jednoduše už to nemám zapotřebí.
Též bych chtěl upozornit na to, že nemluvím o všech, jsou to jedinci…myslím, že lidé se zdravím rozumem mne budou chápat a též se jim chci omluvit, že se to bude týkat i jich a věřte, že mne to mrzí opravdu hodně.
Závěrem tedy- v prezentaci mé tvorby se to odrazí na obsahu popisku. Avšak i nadále budu aktivně vkládat fotky nožů z mé dílny a budu odpovídat na Vaše e-mailové dotazy.
Děkuji za pochopení.

DSC_0935.JPG.jpg
DSC_0936.JPG.jpg
DSC_0938.JPG.jpg
DSC_0952.JPG.jpg

Posláno:

Štamgast
Hele, nehroť toRazz Jasně, je tu plno hnidopichů (mezi ně asi počítáš i mneLaugh Laugh , ale co už, napíšu prostě, co si myslím, že se mi nelíbíEvil )

Uvědom si, že je tu také spousta lidí, kteří si to nadšeně přečtou a nic nenapíšou. Opět uvedu na sobě... Když se mi něco nelíbí, popř, mne zajímá výrobní postup, napíšu si. Ale spoustu věcí jen tiše obdivuju, aniž bych něco napsal. Užívej si mlčenlivé podporovatele...

Samozřejmě... Fotky nožů stačí, dělá nás to tu tak většina... Právě tím napsaným ses vymykal. A když se někdo vymyká, vždycky přitáhne i odpůrce. Já ti říkám pokračuj.

EDIT: Jo, moje tolkienistická kritika byla asi moc, ale na Pána prstenů jsem moc ujetej. Ale opravovat pravopis se nehodí. Zajímavé, že u Bulise to nikdo nedělá a tady to dělají. Ale dlab na ně, opravovači byli a budou, dokud bude internetLaugh

EDIT2: A abych neplkal jen o hovadinách... Poslední nožík velmi pěkný. Předposlední taky, dokonce mi k němu pasuje i ta lesklá záštita, ale zas mi tam nepasuje ten červený proužek... Každému co jeho jestGrin

Posláno:

Štamgast
Připojený: 12/28/2010
Štěpáne,
prítomnosťou na tunajšom fóre sa zaručene zocelíš fyzicky,psychicky aj gramaticky ... Wink
Vzdať sa je také ľahké,priam lákavé ... nedaj sa Beating ,po dvoch rokoch sa už len nad popichovačmi pousmeješ Ok

... a teraz šup do dielne a makaj na ďalšom noži a napíš k nemu aj legendu Applause
Cesta do pekla býva dláždená dobrými úmyslami.
Posláno:

Pozorovatel
Díky, honzaj, pokusím se Ti alespoň trochu vyhovět.Happy
No hildago, Tobě jsem taky dlužný za ty výkresy, tak snad trochu uspokojím.Happy

Rovnou přidám žhavou novinku. č.26-Pašerák
Čepelka je od Heřmánka z listový pružiny-skvělý materiál na čepel.
Ručka je z lísky turecké a speciálně barvených podložek kůže. Pokusím se popsat jak dosáhnout toho speciálního barvení
Tím barvením dosáhnete toho, že Vám to udělá na jednom proužku kůže 2 vrsty barev, viz foto nože.
Vezmete mořidlo s odstínem "kaštan tmavý"(beru z Proagra značku Druchema) a zředíte ho v poměru 1:1 s vodou. Tím vlastně dosáhnete odstínu "kaštan světlý" a máte dvojnásobek mořidla. Do připraveného mořidla(nejlépe v nějaké skleničce)vložíte nařezané podložky kůže (hodí se vždy na nůž kombinovat min. 3 podložky, aby výsledné probarvení dobře vyniklo). Takže to necháte probarvit tzv. skrz na skrz tou barvou v poměru 1:1. Poté necháte vyschnout mořidlo v kůži. Po vyschnutí si vezmu mořidlo s odstínem "palisandr" a menší štětec, nejlépe velikostně na šířku kožené podložky. Štětec opatrně namočíte do mořidla a přetřete BROUŠENOU stranu kožené podložky, ovšem zde dávat pozor, aby bylo mořidlo nanášeno rovnoměrně, výsledek totiž zapříčiní to, že se černý odstín vsákne pouze do půlky tloušťky podložky(do jaké hloubky se to vsákne ovlivní množství naneseného mořidla), takže klidně i do 3/4 tloušťky kůže. Tudíž broušená strana bude strana černá a hlazená strana bude kaštanově světlá. Opravdu to používám už na každém noži, dodá to kůži takovou atraktivitu
Tak snad nějakého kolegu zaujalo mé řešení.

DSC_0945.JPG.jpg
DSC_0944.JPG.jpg
DSC_0946.JPG.jpg
DSC_0943.JPG.jpg

Posláno:
Pokročilý
Připojený: 12/26/2011
Ahoj, mně se ta záštita u nožíku č.24 moc líbí, a sedí mi k té kaštanové rukojeti úplně perfektně. O moc víc než například mosaz, kterou zrovna já nemusím. A ten Pašerák je taky povedenej. A příběhy k nožíkům piš dál, leckdo si je rád přečte - je to i takové, zde, příjemné osvěžení. A že to není až tak jednoduché, dát dohromady nějaký příběh k nožíku, vím moc dobře. Vždyť ti to i musí dělat velkou radost, když uděláš nějaký nůž a ještě máš spolu s ním zde ještě jeho příběh. Ahoj a ať se ti daří, Karel73
Posláno:

Štamgast
Skupiny: Moderátor
Připojený: 12/20/2005
Víš Štěpáne, ty tvé negativní pocity z lidí budou asi spíše dány tvým věkem a očekáváním jiných reakcí..Když jsi přišel, bylo tvé vlákno zajímavé.. ty jsi rozvíjel mluvu na tvůj věk nadstandartním způsobem, měl jsi nadšení a ochotu se učit..
Jenže s přibývajícím počtem příspěvků i nožů postupně mizela jak schopnost výřečná, tak snaha se něco naučit a v podstatě zůstal naštvaný mladík, co plácá kudly podle svého a prezentuje výsledek snažení s jediným možným očekáváním a to mnoha lajky a pochvaly..

Když se pak namísto toho objevili kritiky, byli najednou všichni lidé i celý server "ti špatní" pro které je tě vlastně škoda a když ti nemažeme jen med kolem pusy, tak tu přece přestaneš dávat své výtvory i moudra, bez kterých bude nožířská obec navždy tápat v temnotě neznalosti..

Nevím jak u jiných,ale v okamžiku, kdy u tebe převládlo slávy toužící ego nad skromným učenlivým tvorem, přestal jsem na tvé vlákno chodit.. je to podobné jako nože pro tebe - jdeš do dílny proto, že ti to přináší radost... podobné je to i zde na foru.. málokdo se chodí dívat do žumpy, jestli se někdo zase nepohádal nebo i do volného pokecu, když tam probíhají vášnivé debaty nad politikou či vírou.. většina chodí do vláken pozitivních, kde duši zahřeje krásný kus řemesla a občas se tam člověk i přiučí lecos nového..

čili pokud bys i nadále chtěl na knife chodit jen proto, abys víceméně nazval všechny lidi s odlišným pohledem na věc než máš ty, blbci, tak by bylo lepší přejít třeba na FB a mít tam svou základnu co ti olajkují i totální nožový úlet..
Kdyby ses chtěl v tom, co kutíš, ale zlepšit, přidal bych na tvém místě na skromnosti, víc poslouchal rady i názory druhých, neboť tu už mnohokráte zaznělo, že pochvala sice potěší, ale kritika tě posune dál..
Posláno:
Štamgast
Připojený: 5/26/2008
Je kritika, která posouvá a kritika, která to neudělá. Nezáleží ani tak na tom co řekneme, ale na tom jak to řekneme. V patnácti jsem byl sakra citlivý na to co a jak mi kdo řekl. Hrál jsem druhým rokem závodně ping-pong, dokonce mezi dospělými chlapy a byl jsem náležitě pyšný na to, že hraju „dospěláky“ a ne „juniorku“, ale když přišel na zápas některý ze starých matadorů, jako třeba Ivan Andreadis, hltali jsme jeho rady s otevřenou pusou. Nicméně si nepamatuju, že by kdy opravoval naší mluvu a že by mu např. nějak vadilo, že nemluvíme spisovně.
Mám dvě vnoučata o rok mladší než je Štěpán a vím velmi dobře, jak jsou obě citlivá na to jakým tónem se s nimi mluví. Konec konců, nebyl jsem v jejich věku na tom líp.

Nechme, prosím, stranou pravopis, nejsme ve škole a soustřeďme se na meritum věci: nože. Dobře míněná rada, která vychází z vlastní zkušenosti i zkušeností dalších lidí většinou padne na úrodnou půdu. Mentorování málokdy. Buďme k sobě tolerantní. Všichni jsme nějak se svými koníčky či svou prací začínali. Stačí se podívat na toto fórum zpátky např. do let 2002-2005 jak vypadaly práce dnešních mistrů. Časem každý bohudíky (nebo bohužel) dospěje a až bude zralý a zkušený (nechci říkat starý), bude se zpětně sám na sebe koukat s úsměvem. Pokud je to rozumný člověk, dobré rady si vezme k srdci. Pokud je to namyšlený trouba, je každé rady škoda.

Takže, jestli mohu za sebe prosit, dělejte kudly sobě i nám ostatním pro radost a zapomeňte na hádky a nedorozumění. Člověk by se v životě měl radovat a ne chodit jak kakabus a mračit se na svět kolem sebe.

Štěpáne, promiň za plevelení Tvého vlákna!

Hezký den všem! Zdenek
Posláno:

Štamgast
Skupiny: Moderátor
Připojený: 12/20/2005
Zdenku máš pravdu, je rozdíl mezi kritikou přínosnou, dobře míněnou a kritikou zlou typu Máš to blbě! .. ta samosebou nikoho neposune.. Štěpán se v tvarech a provedení nožů hodně zlepšil od prvních pokusů a proto mě celkem zarazilo, jak negativní sem dal příspěvek o tom, jak už sem nebude nic dávat.. podle mě je to škoda, má potenciál a pokud na každý cizí názor, co není totožný s tím jeho, bude jednat jako čertík z krabičky, lidi mu prostě názory přestanou říkat.. což ovšem neznamená, že si to nebudou dál myslet..

neříkám že by měl přizpůsobovat svou tvorbu tomu, co mu řekne někdo jiný, že jemu by se to tak líbilo víc, ale minimálně by se nad tím mohl zamyslet.. jestli příliš mnoho materiálů na rukojeti není spíše ku škodě než k užitku..
Posláno:

Pozorovatel
Jasně, chápu a děkuji za víru podpory...
Teda jen musím reagovat na větu, že u mne mizí ochota se něco naučit s počtem vyrobených kousků. Momentálně jsem rozjel projekt s pásovou bruskou, aktivně komunikuji s některými nožíři a ochota se něco naučit u mne rozhodně neopadla. A nožové rady beru rozhodně vážně, sám jsem začal na závěsné pouzdra na krk používat rybářský uzel, jak jsi mi ostatně sám doporučil, Samuraji. Držím se pravidla, že moudré ucho poslouchá moudrý jazyk... Můžeš si ještě všimnout, že snažím na každý nůž použít jiný druh dřeva, jinou kombinaci složení a názvy nožů jsou vybírány dle českých povídek, nebo slov.....
Zakoupil jsem některé nelevné přípravky na výrobu nožů a postavil vlastní ponk. Koupil svěrák..........ale už dost přihlouplého sentimentu, de se dělat a psát něco smysluplného, co sem na toto vlákno opravdu patří...
PS: Jelikož jsem měl tu čest se přes fórum seznámit s několika lidmi, kteří mi pomohli (každý jiným způsobem), asi určitě jsem jim jistým způsobem zavázán. Budu se tedy hlavně kvůli těmto lidem snažit vkládat na vlákno něco smysluplného, co jim udělá radost tak, jako mě.
Tím prosím o ukončení této k debaty a už opravdu jen o nožích a jejich výrobě....Wink.
Posláno:

Pozorovatel
Zdravím vespolek,
abych to zde "rozjel" už na klidné vlně, přidávám další nůž z mé dílny s trochu rozvedeným(rozvernýmLaugh) popisem. Wink
Č.27- Chod. Čepelka je Polar 80mm v uhlíkové verzi, upravena leštěním. Ručka je z alpaky, ořechu tagua a jerlínu japonského.
A proč zrovna jméno Chod? Tak asi se hodí napsat co to vlastně Chod, lépe řečeno Chodové, je (jsou). Jelikož region Domažlicka mám doslova „za barákem“, mám k tomuto tématu blízko.
Tak Chodové byli králem privilegovaní strážci hranic mezi Čechami a Bavorskem. Ale byli to také prostí obyvatelé domažlicka či tachovska. Každý si můžete vybavit výborný československý snímek Psohlavci, kde hlavní postavu Choda Jana Koziny ztvárnil Vladimír Ráž. Klasické ilustrace Chodů znázorňují muže v chodském kroji(na sobě oblečený kabát šerkovák, na hlavě klobouk šírák a boty vysoké černé holínky), postavený je na lesním horizontu, v ruce drží velice identickou sekeru a po boku mi sedí služební Chodský pes a bystře se rozhlíží na krajinu.
Byli to tedy zkráceným slovem hraničáři. No a samozřejmě co by to bylo za Choda, kdyby neměl nějaký pěkný nůž, který se přeci vždycky hodí. Má představa je taková, že by to neměl být žádný nůž na boj, ale nůž praktický, který zvládne jak většinu prací na statku, tak většinu prací v lesních hvozdech. Proto jsem zvolil z mého pohledu čepelku s opravdu velkou užitnou hodnotou, která oplývá vlastnostmi skvělé řezivosti, snadným broušením a houževnatou ocelí. Chodové samozřejmě hlídali hranice, ale co si budeme vykládat, každý Chod si občas dal šlofíka pod starobylým dubem, nebo si něco nepozorně vyřezával ze dřeva. Proto nůž musí skvěle zvládat práci se dřevem. Když bych si měl vybavit stravu takového Choda, asi skončím u krajíce chleba se ždibcem salámu. Takže se nůž musí pěkně držet na způsob řezání k sobě. Zároveň jsem se zde zřekl složitých skladeb ručky a využil jsem nádherného vzhledu jerlínu japonského. Fotky opět zkreslují reálný odstín krásného dřeva.
A jelikož jsem si úspěšně zničil a poztrácel všechny jehly vhodné na šití do kůže, pouzdro zatím nemám(bude), každopádně se chystám udělat podobné pouzdro jako na damaškovém noži(foto v přílohách), který je pár příspěvků na hoře, kde jsem pouzdro sice nezveřejnil, ale úspěšně zhotovilred face . Styl či tvar pouzdra mi poradil honzajbanzaj, takže bych mu tímto chtěl vyjádřit vděk.
Trochu mne mrzí, že jsem v poslední době zanevřel nad našimi tuzemskými dřevinami. Proto jsem se rozhodl, na následujících nožích opět použít naše dřeviny oplývající skvělými vlastnostmi.

DSC_0991.JPG.jpg
DSC_0994.JPG.jpg
DSC_0986.JPG.jpg
DSC_0985.JPG.jpg
DSC_0933.JPG.jpg

Posláno:
Začátečník
Připojený: 3/3/2020
Zdravím Štěpáne, moc pěkný nožík... Happy Oslovil mně především tím, že bude jistě velmi praktickým a univerzálním pomocníkem, ale i tím málo obvyklým dřívkem... Jerlín znám a je opravdu krásný. Zkrátka parádní celek... Happy Byl by k zakoupení?
Uživatelé v tomto tématu
Guest

Přechod na fórum