ZAREGISTROVAT   |  PŘIHLÁSIT   |
PROHLEDAT
Article Details
SANDRIK, pár stručných poznámek k historii značky
13.3.2007, Milan
Bylo by jistě zajímavé dopátrat se toho, kde spatřila světlo světa legendární „rybička“. Zda v některém ze závodů n.p. Sandrik na Slovensku či v Mikulášovicích...

S použitím dostupné literatury zpracoval P.

0.jpg

Během 20. století byly se značkou Sandrik vyráběny zavírací nože, příbory a užitkové i umělecké předměty ze stříbra a jeho slitin.


Značka Sandrik je svázána se šlechtickým rodem Gerambů, původem z Nizozemí. Bratři Jan a Josef Gerambové se v 16. století přistěhovali do tehdejších Horních Uher a začali podnikat v hornictví. Patřilo jim území na sever od Banské Štiavnice, bohaté na rudy různých kovů. Historie značky Sandrik začíná před více než dvěma sty lety, kdy v polovině 18. století založili Gerambové tzv. Gerambovskou báňskou unii. V erbu Gerambů byl lev držící kladivo a vrták – tyto symboly vyjadřovali sílu a činnost rodu i jím založené unie. Erb rovněž obsahoval i roh hojnosti, z kterého se sypaly mince – symbol bohatství – a pětilistou růži jako symbol štěstí. Z této růže údajně vznikla pozdější rozeta, která se stala ochrannou známkou podniku Sandrik, jehož dílny se nacházely v obcích Dolné Hámre a Hodruša. (Dnes jsou obě obce spojeny v jednu).

1.jpg

2.jpg

Samotný název SANDRIK má svůj původ v pojmenování továrny, založené Gerambovskou báňskou unií roku 1895 za účelem zpracování stříbra a dalších kovů: Silber und Metallwaren Fabrik Aktiengessellschaft. / Továrna na stříbrné a kovové výrobky, akciová společnost /

 

Po roce 1948 byl ke znárodněnému slovenskému podniku Sandrik připojen i závod Wlasztovits, nacházející se v obci Štós, západně od Košic.

 

Kromě již zmiňované rozety národní podnik Sandrik pro značení svých výrobků používal též nápis SANDRIK nebo jen písmeno S. Za ředitele Vojtecha Gajdoše údajně přidávali ve Štósu v 70. letech 20.stol. k písmenu S ještě háček a tím dávali najevo, že jde o výrobu závodu Štós.


3.jpg

4.jpg

5.jpg

6.jpg

Národní podnik SANDRIK s ředitelstvím v Bratislavě měl i pobočný závod ve Vyškově.

Nože značené znakem Vyškova s vepsaným nápisem SANDRIK se zde vyráběly přibližně od r.1950 do r.1969. Po tomto roce výroba pokračovala v již samostatném národním podniku ROSTEX, který i nadále své výrobky značil znakem města Vyškova, ovšem již bez nápisu SANDRIK.


7.jpg
Elektrikářský nůž, 50.-60.léta 20.stol.


8.jpg
Výroba n.p. SANDRIK Vyškov.

Po druhé světové válce pod n.p. Sandrik spadaly i původně německé továrny v českém pohraničí, v Mikulášovicích.

(Do roku 1955, kdy vzniká n.p. Mikulášovický kovoprůmysl – MIKOV).

 

Bylo by jistě zajímavé dopátrat se toho, kde spatřila světlo světa legendární „rybička“. Zda v některém ze závodů n.p. Sandrik na Slovensku či v Mikulášovicích.

9.jpg
10.jpg
Zavírací „zahradnická“ žabka ze 70.let 20.stol., kterou se vybavovaly zdravotnické soupravy  Červeného kříže.

11.jpg
12.jpg
                                          Alpaková lžíce ze Sandriku.

Informace uvedené v těchto poznámkách jsou čerpány z článků Střeleckého magazínu „Historie značky Sandrik“, uveřejněných v číslech 2/2003, 3/2003, 6/2003 a které bych tímto chtěl doporučit každému, kdo se o toto téma zajímá.


  
Podmínky používání | Prohlášení o soukromí | Copyright 2006 by Milan Pokorný | Připomínky: support@knife.cz Souhlas s nastavením osobních údajů Powered by Progris