|
Jehlík Knives - Camp/Survival Knife
|
Jehlík Knives – Camp/Survival KnifeNůž, který mi na testování zapůjčil výrobce Honza Jehlík, je volnou variací na britský armádní model na přežití MOD4, který zde již byl recenzován. Honzův ...
|
|
Nůž, který mi na testování zapůjčil výrobce Honza Jehlík, je volnou variací na britský armádní model na přežití MOD4, který zde již byl recenzován. Honzův full tang je ve srovnání s MOD4 o něco kratší, lehčí a má jiný profil. Jeho čepel měří zhruba 17 cm, celková délka činí asi 30 cm, tloušťka čepele je 5 mm. Nůž váží přibližně 525 g a má konvexní výbrus. Na jeho výrobu byla použita ocel D2 kalená na 58 HRC. Čepel nože a záštita je lesklá, není tedy potažena žádnou antireflexní ochrannou vrstvou. Rukojeť z micarty je připevněna třemi imbusy, je pod ní gumová vložka, která má tlumit při práci zpětné nárazy na dlaň. Zpracování nože je dobré, objevil jsem jen dva drobné „fousy“ na záštitě. Na rozdíl od originálu nepostrádá Camp/Survival jistou dávku elegance. Na začátku testu byl nůž nabroušen tak, aby snadno řezal list papíru.
*Před srovnávacím testem je nutné brát v potaz, že MOD4 byl upraven, aby se zvýšily jeho řezné schopnosti a ergonomie. Podrobný popis a specifikace originálního MOD4 viz (http://www.knife.cz/recenze/recenzedetail.aspx?id=33 ).
Řezání
S nožem jsem řezal především dřevo, zkusil jsem ale i několik druhů lan, kartón a plasty. Nůž si se všemi materiály poradil dobře, ne však na jedničku. Díky konvexu a tenčí čepeli byl v této činnosti lepší než originál. Schopnosti obou nožů v řezání se přiblížily, když jsem u MOD4 znovu upravil ostří a zmenšil jeho úhel. Ani jeden z nožů se však nepřiblížil v tomto směru efektivitě A1 od Fällknivenu. I Camp/Survival na to má příliš robustní profil. Například příprava klasického podpalovače - "klacku s kudrlinkami" – trvá ve srovnání s A1 neúměrně dlouho. Daleko jednodušší a snazší je z delšího polena odsekat třísky, což však jde velmi dobře.
S Honzovým Camp/Survival se manipuluje obratněji než s MOD4, protože je lehčí a kratší. Ocení to asi především ti, kteří nejsou zvyklí na práci s velkými a robustními čepelemi. S běžnou prací v kuchyni s nožem nebyl výrazný problém. Velmi dobře se s ním porcovalo maso. Jen rychlost vykosťování zpomalovala široká čepel. Větší trpělivost také vyžadovalo jemné krájení zeleniny a ovoce.
Po krájení pečeného masa jsem na noži ponechal po nějaký čas mastnotu, která na čepeli vytvořila několik mapek. Po dalším intenzivním používání však tyto stopy zmizely. Povrch čepele neutrpěl naopak při krájení ananasu, jehož šťáva se chová dost agresivně. V minulosti mi například hladce sebrala černění z polního nože od Glocka. Běžné řezání nůž neztupilo a čepel nijak nepoškodilo.
Sekání
Před samotným testem jsem srovnal Camp/Survival s dalšími třemi noži podobné délky a s podobným možným způsobem využití, samozřejmě tedy s MOD4, dále s A1 a SOG Seal 2000. Postupně jsem všechny nože zaseknul do boku vyschlého smrkového prkna o tloušťce 2,6 cm. Rána byla vedena s plným rozmachem a maximální silou. Nejhlouběji se do dřeva zanořil nejtěžší MOD4 (560 g). Zásek byl rovný a hluboký asi 1,8 cm. Stejně hluboko pronikl i podstatně lehčí Seal (360 g) díky tenčímu ostří. Jeho čepel ale výrazně zahnula do strany. Camp/Survival měl zásek zhruba o jeden mm mělčí. Čepel uhnula jen lehce. Nejlehčí A1 (310 g) se zasekla 1,4 cm hluboko, jen lehce zahnula. Výsledek však vzhledem k omezeným možnostem měření nemusí být zcela přesný.
Tento velmi vyrovnaný výkon Camp/Survival a MOD4 nepotvrdilo další intenzivní sekání. Těžší a větší originál, který daleko více „sedí“ na čepeli, dělal při opakovaných úderech záseky podstatně hlubší. Na suchou smrkovou kládu o tloušťce 8 cm potřeboval Camp/Survival 200 úderů, MOD4 jen 110. Čerstvé dřevo do tloušťky kolem 10 cm nepředstavovalo pro Camp/Survival žádný problém, i zde ho však MOD4 díky váze předčil. Na svou váhu a velikost podle mě Camp/Survival předvedl solidní výkon. Ostří i po náročném sekání nebylo poškozeno, jen přestalo řezat papír a potřebovalo přebrousit.
Odvětvování a štípání
Odvětvit poražený strom bylo s Camp/Survival jednoduché. Méně silné větve bylo možno zurážet i hřbetem čepele a šetřit tak ostří pro další práci. Štípání menších špalků šlo i na jeden ráz, pokud byly bez suků a nepřesahovaly délku čepele. Většinou jsem si však při této činnosti vypomáhal dřevěným bucharem. Suché dříví šlo samozřejmě rozdělat hůř než čerstvé. Naštípal jsem desítky menších špalků, kvůli testu odolnosti nože jsem poté zkusil přepůlit i metr dlouhá vyschlá smrková polena o tloušťce 8 až 10 cm. Práce to byla lopotná a vyžadovala mnoho silných úderů „obuškem“ do hřbetu čepele. Před půlkou jsem si musel vypomoci dřevěným klínem. Rozštípal jsem takto celkem 5 polen, nůž vše vydržel bez poškození. Velmi snadná je s Camp/Survival příprava třísek. Při štípání má MOD4 díky své větší váze podobnou výhodu jako při sekání.
Hrot
Hrot nože je velmi robustní. Zabodnul jsem ho 100krát do vyschlého smrkového dřeva - po vláknech i přes. Při páčení do stran jsem vyrval kusy dřeva a hrot se nezlomil. Pronikal asi 2 cm hluboko. MOD4 má přes větší váhu penetrační schopnosti prakticky stejné.
Tlučení, kopání
Při zatloukání stačil Camp/Survival s přehledem na menší dřevěné kolíky, které by byly potřeba například k upevnění stanu. Údery jsem vedl hřbetem i plochou čepele. U větších kolíků byl výkon slabší. MOD4 opět díky větší váze potřeboval méně úderů a zvládl lépe širší kolíky.
Kopání šlo s Camp/Survival lépe než s MOD4. Honzův nůž je obratnější a snáz se ovládá při trhání kořenů a vydloubávání kamenů. Jeho menší hmotnost méně unavuje ruku. Při kopání nebylo ostří ani špička nože poškozena. Zacházel jsem s ním však opatrně a nebodal jsem do země úplně naslepo a špičkou jsem vždy napřed lehce ohledal terén. Kopání s nožem patří mezi nouzové varianty, které běžný uživatel nepotřebuje. Osobně doporučuji spíše nožem vyrobit z vhodného kusu dřeva nějakou pseudolopatu nebo použít kus plechu apod.
Hard core
Camp/Survival jsem podrobil i extrémní zátěži. Z přírody jsem proto vyrazil na skládku železného šrotu. Nejprve jsem nůž zabodl 10krát do sudu z asi 1 mm silného plechu. Nůž projel materiálem lehce vždy až po záštitu a nebyl poškozen. Poté jsem stejný počet úderů vedl do boku vysloužilého sporáku, který byl ze silnějšího plechu. Hrot plech prorazil, čepel jím však celá neprošla. Hrot opět nebyl poškozen. Nakonec jsem s Camp/Survival přesekal po délce část starého okapového žlabu. Na ostří se poté objevily tři malé zoubky a nůž se ztupil; stále jím šlo ale řezat například dřevo.
Pevnost nože jsem vyzkoušel i pádem na dlaždici. Nůž jsem na ni pustil hrotem z asi dvoumetrové výšky. Při tomto testu se ze špičky nože odlomil asi 1 mm materiálu.
Nakonec jsem celou čepel Camp/Survival vrazil mezi dřevěné klády a stoupnul si jednou nohou na rukojeť těsně za záštitu. Nůž obstál, neprasknul a udržel mou maličkost o váze asi 95 kg ve vzduchu po dobu přibližně 30 vteřin.
Rukojeť
Camp Survival má rukojeť z micarty, která je do ruky velmi příjemná a neklouže ani při těžké práci. Pohodlný je i reverzní úchop nebo úchop těsně za záštitou pro jemnější práci. Micarta je také odolná vůči nárazům a snadno se upravuje. Při pádu nože na dlaždici se na ní po nárazu objevil světlejší flíček a trochu se v tom místě „roztřepila“. Vše spravilo několik tahů jemným smirkovým papírem. Rukojeť je výrazně lepší než u MOD4, kterou bylo třeba pro pohodlný úchop zbrousit, případně oblepit páskou. Camp/Survival lze také snadno vyčistit, protože má rukojeť připevněnou imbusovými šrouby a ne nýty jako originál. Při práci jsem se snažil sledovat i vliv gumových vložek pod rukojetí, které mají tlumit nárazy do dlaně při těžké práci. Bohužel se mi nepodařilo k tomuto prvku zaujmout jasné stanovisko. Bylo by třeba vyzkoušet dvě stejné verze nože - jednu s gumovou vložkou a druhou bez. Gumová „čárka“ pod micartou však minimálně působí dobře z estetického hlediska a rozhodně ničemu neškodí.
Ostří a broušení nože
Nůž velmi dobře drží ostří a ztupí se zcela až při intenzivním používání a extrémní zátěži. Na ostří se dělají zoubky jen při styku s velmi tvrdým materiálem. Nepozoroval jsem, že by se po nějaké práci začalo rolovat. Daní za to je náročnější broušení. Ze své zkušenosti doporučuji DMT. I tak jsem po Hard core části testu obnovoval ostří a špičku dobrých 40 minut. Při broušení jsem nejprve použil modrý DMT brousek s kulatým profilem, pak jsem konvex dojel na oboustranném DMT modrá/červená systémem „kolíbky“. Na kameni v lese by totálně tupou čepel z D2 s 58 HRC nabrousil zřejmě jen masochista. Ostří nože je dobré obtahovat často a nenechat ho úplně ztupit. MOD4 je z uhlíkovky a má klasické véčkové ostří. Nůž se tak brousí snáz, ale ostří je o něco méně odolné.
Korozivzdornost
Po použití jsem nůž omyl a nechal schválně neutřený. Na čepeli se na některých místech asi po dvou hodinách objevil jemný povlak rzi, který však šel snadno setřít nebo sebrat velmi jemným smirkovým papírem (2000).
Shrnutí
Camp/Survival považuji za velmi pevný všestranný nůž, který se dobře hodí na širokou škálu tábornických prací. Ustojí i hodně hrubé a nešetrné zacházení. Lze ho považovat za jeden z typů, který se blíží univerzálnímu pojetí nože. I při častém používání bude určitě dlouho schopen poskytovat platné služby. Myslím, že je v tomto provedení dobrým kompromisem pro ty, kteří neradi tahají a používají těžké a velké nože, ale požadují od kudly výdrž a schopnost zvládnout náročnou práci.
Velmi zajímavé by bylo, pokud by se Honza rozhodl vyrobit stejný nůž ze šestky a s delší čepelí. Výkon nože by se tak určitě v mnoha aspektech zvedl, zejména při sekání a štípání. Cenou za to by byla větší hmotnost. Dobré by bylo použít i povrchovou úpravu, která by zabránila případné korozi a snížila nutnou údržbu.
*Další foto z testu v diskusi k této recenzi.
srovnávané nože
|
sekání
|
štípání
|
okap
|
stupačka
|
|
Jméno
|
Camp/Survival Knife
|
Výrobce
|
Jehlík Knives
|
Druh nože
|
Pevný
|
Druh výroby
|
Nožíř
|
Materiál čepele
|
D2
|
Materiál rukojeti
|
micarta
|
Materiál záštity
|
|
Materiál ostatní
|
|
Cena (Kč)
|
|
Délka celková (mm)
|
300
|
Délka čepele (mm)
|
170
|
Délka zavřený (mm)
|
|
Typ pojistky
|
|
Otvírání
|
|
|
|
|
|
|
|
|