O tomhle nožíku jsem již dlouho přemýšlel. Obecně mě Spyderco oslovilo již před mnoha lety, především díky filmu Cliffhanger se Sylvestrem Stallonem, kde se objevila v několika scénách první verze Endury. Tehdy jsem si řekl, že jednou si takovej nůž určitě koupím. Čas plynul a já vyzkoušel celou řadu nožů včetně těch od Spyderca, jako jsou Endura 3, Endura 4, Endura 4 Wave, Temperance, Paramilitary a nyní Military.
Na první Enduru jsem se hrozně těšil, první dojmy byly super, ale po několika dnech došlo k vůlím mezi pojistkou a čepelí. Opakovalo se to i u Endury 4 i Endury Wave (jina wave systém považuji je super věc pro rychlé otevření nože). Po těchto zkušenostech jsem o spydercu nechtěl ani slyšet! Trvalo to do doby, kdy se mi dostalo do ruky Spyderco Paramilitary. Parádní nožík, výborné materiály, oboustranné kovové příložky, vše drželo perfektně. Nevýhodou byla velikost čepele. Je poměrně krátká, což navíc vzhledově umocňuje ostré zúžení směrem ke špičce. Tenhle nožík mě fakt oslovil a začal jsem uvažovat o jeho starším a větším bráškovi, Spydercu Military. Obešel jsem si několik kamenných obchodů a zkoušel kus od kusu, jak je vyroben. Vesměs jsem viděl jen starší modely s jednostrannou příložkou. Na co jsem si dával pozor byla především pojistka, jak zapadává, zda nevykluzuje, její pevnost, dále vůle v čepeli, kvalita výbrusu… Ve většině případů byl nůž v pořádku, tak jsem si jej objednal.

Spyderco Military se vyrábí už řadu let a během této doby došlo k několik změnám jak v designu, tak v používaných materiálech (včetně limitovaných edic). Naštěstí šlo vše k lepšímu. Jak tedy vypadá a z čeho je:
Čepel
Čepel vyrobená z materiálu CPM-S30V (musím podotknout že je to výborný materiál co do držení ostří) je trochu náchylnější na korozi, ale nijak podstatně. Stačí ji vždy po použití otřít a je vše vpořádku. Nůž byl od výrobce perfektně nabroušen a dosud jsem ho nemusel brousit. Vyzkoušel jsem přebroušení špičky do méně ostrého úhlu. Použil jsem DMT s různou zrnitostí, ale po chvíli mě to přestalo bavit a změna byla téměř neznatelná.
Výbrus je plochý klínovitý, souměrný (najdou se drobná vychýlení, ale zanedbatelná). Tento typ výbrusu preferuji především díky výborným řezným vlastnostem. Pro hrubší zacházení to může být nevýhoda, protože je čepel u ostří dosti ztenčena. Celkový tvar čepele můžete vidět na obrázku, jako další nevýhodu vidím příliš jehlovitou špičku, zcela nevhodnou pro nějaké páčení apod., ale je zatraceně „nebezpečně“ ostrá. Každopádně úprava by zde byla vhodná a kdo mě zná, ví, že už jsem posílal návrh změny přímo na Spyderco (odpověď opět negativní). Návrh můžete posoudit. Jedná se o změnu designu i způsobu výbrusu.

Velikost otvoru v čepeli je stejná, jako u Paramilitary – 14 mm. Určitě lepší než u Endury. Otevírání i zavírání je snadné a lze vymyslet různé způsoby.

Rukojeť
Rukojeť tvoří materiál G10 s kovovými příložkami, které jsou vsazeny přímo do G10-kových střenek (stejně jako paramilitary). Povrchovou úpravu tvoří zdrsnění, které se časem trochu obrousí. Každopádně plní protiskluzovou funkci dobře. Výborně padne do ruky.
Délka rukojeti i v tomto případě převyšuje délku čepele, a o hodně. Nicméně nevím zda je to zvoleným tvarem, ale u toho nože mi to nevadí. Díky ní lze nůž držet hned několika způsoby.
U starých verzí (mimochodem v obchodech jsou stále k dostání, takže pozor na to) je příložka pouze z jedné strany. U nového modelu z roku 2007 jsou příložky již z obou stran. Jedna z nich tvoří zároveň pojistku typu liner-lock.
Střenky jsou sešroubovány třemi šrouby, nýtem pro šňůru a hlavním čepem pro otáčení čepele.


zdroj: www.spyderco.com - forum
Pojistka
Z pojistky jsem měl největší obavu. Působí tence a viděl jsem Military, které se lehce zavřely bez odjištění. U mého nože je pojistka pevná, prováděl jsem i test o hranu stolu a vše je v pořádku. Stále zapadá do první poloviny patky čepele (používáno 3 měsíce – často). Vykluzování liner-locku může být způsobeno přílišným ohlazením částí, které se o sebe třou. Stačí prý zdrsnit povrch těchto částí a vše bude opět fungovat. Další metodou je pootočením hlavního čepu, také to prý pomáhá.

Klip
běžný klip nožů spyderco, tentokrát upevněn třemi šrouby okolo čepu. Poprvé jsem překvapen, že černění nešlo zatím dolů a drží dobře.
nevýhodou může být nemožnost připevnit ho jiným způsobe než nabízí výrobce. V kapse je uložen při zavřeném stavu špičkou dolů a vyčnívá ven necelý 1 cm. Naštěstí to působí celkem esteticky.
Otevření/zavření nože
způsobů pro otevírání a zavíraní nože má Military mnoho, jak pomocí palcem v obou směrech, tak švihnutím ruky rovněž oběma směry atd.
vše jde lehce a rychle
Díky konstrukci lze nůž celkem dobře čistit. Jediné místo, které není moc přístupné, je mezi příložkami, čepem a čepelí. Ale tam se mohou dostat jen malinké částečky. Navíc nůž díky tomu působí kompaktně.

Závěr
Spyderco Military patří mezi nejlepší nože, které jsem dosud vyzkoušel, a proto se stal členem mojí sbírky a v současné době rovněž mým nožem pro EDC. Díky délce čepele s ním lze dělat mnoho činností v kuchyni. Není problém ukrojit krajíc chleba, nakrájet zeleninu apod. Se dřevem to taky umí, ale nedoporučuji ho používat pro páčení, kde hlavním důvodem je výbrus a tenká špička. Díky těmto náležitostem mi právě nesedí název „Military“.
Doufám, že Spyderco půjde dále cestou zlepšování tohoto nože a třeba podle mého nákresu, čímž se názvu Military více přiblíží.
Zdrsnění pro opření palce je rovněž inovováno. Starší modely mají hrubé drážky, které je možno stále vidět u některých černěných verzí. Objednáte-li nůž přes internet, nikdy nevíte který typ Vám přijde. Já původně chtěl ty hrubší vroubky, ale mám jemné. Teď jsem dokonce radši, protože prst po nich rozhodně neklouže – palec to brousí jak pilník :)
Tento nůž lze koupit zde - www.noze-nuz.com