Tento nůž patří mezi vlajkové lodě společnosti Benchmade. Vyrábí se celá řada variant čepelí, ale rukojeť zůstává svým tvarem zachována. Já si zvolil původní model 550OD s oválným otvorem v čepeli. Designérem zavíráku je Mel Pardue.
Dalo mi to docela práci sehnat ho za rozumnou cenu. V kamenných obchodech se tento nožík pohybuje okolo 3500,- a s oválnou čepelí to začíná být raritka. V poslední době se tento model inovován výbrusem a tvarem díry v čepeli. Nové modely jsou dle mého názoru díky inovacím vylepšeny, ale původní klasika je klasika. Můj model už je opravdu jeden z prvních, kde čepel je vyrobena z materiálu 440C.
Již jsem psal, že rukojeť zůstává u všech modelů stejná. Střídají se pouze velikosti a mnoho barev. Já vlastním dle požadavku olivovou verzi s černými šrouby. Na prvních pohled vypadá jako obyčejný plast, ale je mnohem odolnější než se zdá. Jedná se o materiál Zytel (plast plněný skelnými vlákny).
Velice dobře se mi drží v ruce, ale to je můj subjektivní názor, záleží na velikosti ruky. Každopádně jsem měl v ruce spoustu nožů a tenhle typ mi sedí jak z pohledu bezpečnosti úchopu, tak i pohodlí. (Jen škoda že se nevyrábí např. z G10, nebo Micarty – taky jsem je viděl, ale jen jako upravené custom verze – např. na www.usualsuspect.net pod názvem „pimp my knife“; pro tento server je nutné mít přístup).
Uvnitř rukojeti najdeme vnitřní kovové příložky, které se vsazují do střenek rukojeti. Jsou připevněný jedním šroubem a čepem.
Samotné příložky jsou k sobě přišroubovány třemi šroubky. Všechny závity pro šroubky jsou kovové a vlisované do střenek. Žádný závit není pouze do plastu.
Možnost zlepšení: využití jiných materiálů s třenky, např. G10
Zajímavý tvar čepele probraný seshora. U tohoto staršího modelu s plochým výbrusem a oválným otvorem v čepeli. Pootevřený či otevřený nůž vypadá jako hlava ještěra.
Díky oválu lze nůž otevírat na více způsobů. Švihnutím ruky v obou směrech, palcem, prsteníčkem … .
Nová verze čepel má kulatý otvor (jako nože Spyderco) a dutý výbrus. Otevírání je díky tomu o trochu příjemnější než u mé verze.
Čepel si můžete u Griptilianu vybrat ze tvarů: sper point, tanto, ala spyderco a dále všechny tyto verze se zubatým ostřím a zároveň v malé podobě s označením 555.
Klip je stylový od benchmadu. Je měnitelný z obou stran pomocí tří šroubků. Nůž lze připevnit ke kapsou formou „tip down“, tzn. koncem rukojeti nahoru.
Možnost zlepšení: možnost 4 způsobů připevnění klipu
Jedinečný axis-lock. Dle mého názoru nejlepší pojistka (musí být samozřejmě kvalitně provedena). Funkčnost na www.benchmade.com. Jedná se o váleček vsazený do rukojeti. Pohyb je přizpůsoben pomocí kolejniček a dvou pružinek, které zamykají čepel jak v otevřeném stavu, tak i v zavřeném. Zabraňuje tak otevření čepele v kapse. Váleček tlačí pružinky směrem dopředu, kde zaklíní čepel. Odjištění nože se provádí posunutím válečku dozadu. Při zavřeném noži je pojistka měkčí, proto stačí švihnout zápěstím a nůž se otevře bez odjištění.
Možnosti zlepšení: netuším, snad jen delší chod zámku pro pevnější zajištění (u automatu je axis-lock jištěn ještě další pojistkou).
Rukama mně prošlo desítky zavíracích nožů. Benchmade Griptilian patří mezi ty nejlepší, které jsem vlastnil. Je to nůž určený jak pro práci, tak i pro EDC. Nůž lze celý rozložit a bez problému složit. Otevírání i zavírání je více než snadné s hladkým průběhem. Materiály jsou rovněž výborné, stejně jako zpracování.
Co by u tohoto nože šlo vylepšit: rukojeť z materiálu G10, další tvary čepelí (základ griptilianu využil Dough Ritter pro svůj nůž RSK – tento tvar vidím jako ideální, jen bych místo kolíčku umístil otvor v čepeli.)