
Minule jsem zmínil, že nožů Griptilian existuje několik variant, kde každá z nich má své označení. Inovované řadě 550 přibily písmena HG, které znamenají „hollow groud“, tedy dutý výbrus. Autorem „vylepšeného“ modelu je opět Mel Parude.
Můj nůž 550OD znamenal 550-ka se zelenou rukojetí. V inovované verzi by bylo toto označení 550HGOD. Cena nože se nyní pohybuje na internetu od 2000,- do 3000,-. Nůž mi byl zapůjčen panem Šulcem ze známého internetového obchodu.
Jaké jsou tedy hlavní změny? Jsou viditelné pouhým okem, jedná se o:
- dutý výbrus čepele
- kulatý otvor v čepeli
Právě na tyto dvě věci se chci zaměřit a porovnat je nejen slovem. Materiál čepele zde neuvádím, neboť 154CM je již používána delší dobu, i u starých 550-tek.
Rukojeť
Zcela stejná jako u původního Griptilianu 550. Možnost výběru dvou verzi tohoto typu, velkou 550HG a malou 555HG. Dobře se drží v ruce. Je lehká a neklouže. Uvnitř jsou dvě kovové příložky, které tvoří rám. Více v minulé recenzi a z obrázků.
Možnost zlepšení: střenky z G10 (rukojeť by mohla být tenší)

Klip
Tvarově stejný jako původní verze. Nápis se změnil z „Benchmade USA“ na „Benchmade“. Povrchová úprava klipu je opatřena černým lesklým nátěrem. U původního modelu nátěr nebyl.
Možnost zlepšení: možnost 4 způsobů připevnění klipu


Zámek
Ponechán axis-lock. Výborný zámek stejně dobře provedený jako u původního modelu. Bezpečně zajistí čepel jak při otevřeném tak i zavřeném noži. Více v minulé recenzi a z obrázků.



Čepel
Výbrus
U původního modelu byl výbrus plochý – ve tvaru V. U nového modelu HG je výbrus dutý (viz obrázek). Výška výbrusu je u obou modelů stejná. Není mi známo, proč firma Benchmade přešla na tento typ výbrusu. Původní verze je dle mého názoru plně vyhovující. Napadá mě snad jenom odlehčení čepele, neboť otvor v čepeli je oproti původní verzi menší, trochu materiálu tedy přibylo.
U HG je výhodou možnost jemnější práce nožem. Při broušení se zachovává obdobná tloušťka ostří po delší dobu než u plochého výbrusu. Nůž mi nyní připomíná chyrurgický nástroj :) Pro drobné páčení ostřím a špičkou vidím tento model jako méně vhodný než u předchozí verze.


Povrchová úprava již není leštěná, ale matová (našedlá). Na dutém výbrusu je vidět miniaturní pravidelné vertikální rýhování (způsobeno tvorbou výbrusu). Ostří je pravidelné, stejně jako výbrus.

Otvor v čepeli
Největší změnu zaznamenal otvor v čepeli určený pro otevírání nože. Již v předchozí recenzi jsem uvedl, že se bude jednat o zlepšení z praktického hlediska. A měl jsem pravdu. Otvor „Spyderco“ je opravdu pohodlnější a hlavně jistější při otevírání.
Jak můžete vidět na obrázcích, u otvoru HG nejsou zbroušeny hrany jako je tomu u oválu původní verze. Palec proto v tomto otvoru drží lépe a při rychlém otevřením (jako když palcem cvrnkáme kuličky :) ) se má o co zapřít. I při pomalém otevírání nože je to pohodlné – na to má vliv nejen umístění otvoru v čepeli, ale i umístění čepu a zároveň typ pojistky.
Rozebírání nože / skládání nože

Když jsem viděl, jak lze nové 550HG krásně lehce otevřít, musel jsem vyčistit a promazat i mou 550. Rozebrání nože je snadné a je zapotřebí dvou torxů:
- T-10 na šroub k čepu
- T-6 na ostatní šroubky
1) nejprve použijeme T-6 na šroubky uprostřed rukojeti (2 šroubky, z každé strany jeden), který fixuje vnitřní kovový rám ke střenkám
2) pomocí T-6 odstraníme zbylé 3 šroubky umístěné ve hřbetu rukojeti (spojují střenky rukojeti), střenky drží už jenom čep
3) použijeme T-10 na šroubek k čepu
4) nyní můžeme odstranit jednu stranu střenky a po vysunutí čepu i druhou
5) vyndáme čepel včetně dvou podložek (pojistku musíme přitom mírně uvolnit), zbývá vnitřní kovový rám spojený pojistkou
6) odstraníme pérka, vyndáme váleček pojistky a kovové příložky se rozpadnou – spolu se dvěma válečky 7) nůž máme kompletně rozebraný – můžeme čistit

Složení nože je již složitější část. Doporučuji si připravit sekundové lepidlo a samozřejmě olej na promazání. Důležité je správně začít. Osvědčil se mi následující způsob:
1) nejprve je potřeba složit vnitřní rám nože – použil jsem sekundové lepidlo na dočasné připevnění obou válečků na jednu z kovových střenek
2) nyní vložíme váleček pojistky a připevníme pérka – tím máme připravený celý kovový rám
3) vezmeme jednu ze střenek a přišroubujeme ji k rámu
4) vložíme čep skrze střenku až na okraj kovového rámu – zakápneme olejem jednu z podložek a vložíme je dovnitř rámu – čep zasuneme hlouběji aby udržel i podložku
5) nyní vložíme čepel – je třeba trochu posunout pojistku, abychom ji umístili správně na čep – čep opět zasuneme hlouběji až po čepel
6) zbývá umístit poslední podložku - zakápneme ji olejem aby přilnula lépe k čepeli a prostrčíme mezi čepel a rám – nyní můžeme zasunout čep zcela
7) přiložíme druhou ze střenek a celý nůž zkompletujeme, všechny šroubky dotáhneme na doraz až na šroub čepu – jeho utažení musíme přizpůsobit pro pohyb čepele tak, aby tam nebyla žádná vůle v čepeli a zároveň byla zachována plynulost otevírání nože – je to poměrně snadné.
Závěr
Stále se domnívám, že Griptilian je skvělý nůž nejen pro EDC - a platí to i pro obnovenou verzi 550GH. Nůž se lépe otevírá pomocí kulatého otvoru, řeže skvěle. Pozor – není to páčidlo, ale to nebyl ani původní model. Kdybych si chtěl tento nůž opět koupit, už bych se nesháněl po starší verzi, nová je super.
Obrázky

















Moje oblíbená taštička :)

