ZAREGISTROVAT   |  PŘIHLÁSIT   |
PROHLEDAT
Article Details
Cold Steel Pocket Bushman – rukavicový nůž?
15.6.2012, Jezevec

Vzhledem k tomu, že jsem po určitý čas (uznávám, že vzhledem k váze a rozměrům poněkud netradičně) intenzivně používal tento nůž jako EDC, dovolím si zveřejnit pár postřehů o tomto, v mnoha ohledech, netradičním noži.

Dříve než napíši pár řádků shrnujících mé postřehy, rád bych upozornil, že se nejednalo o žádný zátěžový test a zkušenosti pocházejí jenom z běžných každodenních činností, kdy používám každý, zejména pak zavírací nůž výhradně jen jako řezný nástroj a chovám se k němu tak, že nemusím za každou cenu poznat kde jsou jeho hranice.


Takže nejprve několik jeho technicko-taktických dat ať víme s kým máme tu čest.

celková délka  - 260mm
délka zavřeného nože – 150mm
délka čepele - 114mm , tloušťka čepele – 3,4mm, šířka čepele – 27mm, materiál čepele - Krupp 1.4116
největší šířka rukojeti (měřeno bez klipu) – 13mm
hmotnost – 188g

 No, tak to bychom měli a jdeme dál. Teď  pár slov ke konstrukci. Tak tedy. Jedná se o celokovový nůž kdy vlastní tělo je tvořeno vyprofilovaným 1,2mm silným plechem. Mám středně velkou ruku a najít pohodlný úchop je dost problematické. Je to obr, který spíš sedne do medvědí tlapy, nicméně nepříjemné řezání do prstů od spodních hran vyprofilovaného plechu bude cítit asi každá ruka bez rozdílu velikosti. Na žádné dlouhé práce při držení v holé ruce tenhle nůž, pokud si tedy zrovna nelibujete v sebetrýznění, není.
A jsem poprvé u toho proč rukavicový nůž. Protože v rukavici se ve středně velké ruce nůž nejen lépe drží, ale hlavně neřežou jeho hrany.

Dalších pár řádků věnuji netradiční pojistce nazývané Ram Safe™ lock.  


 

Je to vlastně dlouhé táhlo, procházející  celou  horní částí těla rámu, jež zapadá do mezery vzniklé mezi vybráním v čepeli a rámem a do které je tlačené pružinou. Jedná se o velmi bezpečnou pojistku, která prakticky nemá šanci selhat a způsobit zranění. To se ale nedá říci pokud chceme nůž zavřít.  

Táhlo pojistky je na konci opatřeno vroubkovaným nosem a nezbytným kouskem do „O“ svázané parašňůry protažené dírou. Jedná se o zcela nepostradatelnou součást nože. Pokud totiž chcete uvolnit pojistku pouze tlakem na  malý vroubkovaný nos je potřeba vyvinout ohromnou sílu a pokud si tam prst přímo neskřípnete, tak ho máte minimálně silně otlačený. Kdo si rád hraje a svůj nůž jen tak pro zábavu otvírá a zavírá, tak mu garantuju, že tady ho to po několika málo zavřeních  přestane bavit. Takže jako odvykací kůra je to dobrý.


Pro zavření tohoto nože totiž potřebujete nejen obě ruce ale i poměrně hodně síly.  Je zapotřebí současně jednou rukou táhnout za parašňůru proti tlaku pružiny a současně druhou rukou sklápět čepel. Vzhledem k tomu, že táhlo má tendenci drhnout o rám, občas se i vzpříčit a při tom se ještě překonává tlak pružiny – dost krkolomný kousek hrozící zraněním. Takže opět,  pokud máte na rukou nepříliš silné rukavice, je to z hlediska bezpečnosti i příjemnosti obsluhy jenom k lepšímu.
Výsledné zjištění tedy je, že pojistka je sice spolehlivá, ale je utrpení nůž zavírat. A obávám se , že pokud se mezi táhlo a rám dostanou nečistoty nebo přímo písek, tak to musí být teprve něco. Nyní pár slov o čepeli. Je na ní sice z obou stran kolíček pro otevření, ale tlak pojistky na čepel a dlouhá otevírací dráha kolíčků prakticky znemožňuje otevřít nůž jednou rukou. Tak jako pro zavření, tak i pro otevření prostě potřebujete obě ruce. Čepel s povrchovou úpravou stonewash má praktický tvar s oboustranným plochým výbrusem na celou výšku čepele.  I při poměrně razantních pokusech s tlakem na  čepel otevřeného nože rukou do různých směrů, nelze objevit sebemenší vůli. Mít zavázané oči a dostat nůž do ruky na posouzení, zda se jedná o zavírák nebo pevný nůž, byl bych ochoten odpřísáhnout  že je z jednoho kusu.


  Co mě ale nejvíce překvapilo, je použitá nerezová ocel Krupp 1.4116 . Podle udávaných paramentů by to neměl být žádný zázrak, ale opak je pravdou. V mém pomyslném žebříčku kvality nožířských ocelí výrazně překonala v současnosti u hodně výrobců se rozmáhající 8Cr13MoV , byť by tomu mělo být papírově spíš naopak. Tedy alespoň pokud to srovnávám s  8Cr13MoV  a jejím spracováním na low-endových Byrdech od Spyderca.
  Perfektně drží ostří  a i když jsem nůž dennodenně používal pro běžné činnosti ,  stačilo každý den  pár rituálních tahů na kůži pro oživení  a nůž  i po několika týdnech holí tak agresivně, že se zdá, že chlupy odskakují skoro samy. Je vidět že i papírově slabší ocel, pokud je kvalitně tepelně zpracovaná dokáže divy.
 
  Za povšimnutí též stojí to, že nůž je osazen klipem zajištěným třemi šroubky, který může mít dvě polohy . A to na levé či pravé straně na vzdálenější straně od čepele. Bohužel, více jeho kvality nemohu posoudit, protože klipy běžně nevyužívám.
 Nosím nože jen tak volně v kapse a musím říci, že ačkoli je Bushman pořádný kus nože, nedělalo mi to žádné větší problémy. Je pěkně plochý a spíš než  jeho nemalá váha 188g  mě obtěžovala jeho délka.  Pokud si chci sednout, musím většinou nůž v kapse trochu „porovnat“ aby netlačil. Rozhodně do kraťasů to ale vhodný nůž nebude.
Co říci na závěr?  Za  přijatelnou cenu získáte maxi-folder, který je solidně zpracovaný , dostatečně odolný a s opravdu bezpečnou pojistkou.  Jeho největší potenciál využití spatřuji,  vzhledem k tomu že manipulace  i komfort při práci s ním je lepší  a příjemnější v rukavicích než bez nich, při nepříliš dlouho trvajícím použití  na vycházkách do přírody během zimních měsíců.
Pro  lepší představu o kvalitách tohoto nože doporučuji shlédnout toto video  ze stránek výrobce.

http://www.coldsteel.com/pocketbushman.html

 

Jezevec

 


Jméno Pocket Bushman 
Výrobce Cold Steel 
Druh nože Zavírací 
Druh výroby Strojová 
Materiál čepele Krupp 1.4116 
Materiál rukojeti  
Materiál záštity  
Materiál ostatní  
Cena (Kč)  
Délka celková (mm) 260 
Délka čepele (mm) 114 
Délka zavřený (mm) 150 
Typ pojistky Ram Safe™ lock 
Otvírání Pravou 

  
Podmínky používání | Prohlášení o soukromí | Copyright 2006 by Milan Pokorný | Připomínky: support@knife.cz Souhlas s nastavením osobních údajů Powered by Progris