ZAREGISTROVAT   |  PŘIHLÁSIT   |
PROHLEDAT
Article Details
Spyderco Delica
30.9.2013, Paolo

Spyderco C11 Delica je jedním ze základních modelů společnosti Spyderco již od roku 1990, spolu s její větší sestrou C10 Endura. Tyto nože měly pokrýt poptávku po levnějších pracovních nožích vysoké kvality a dodnes jsou hlavními zástupci této třídy za Spyderco.


   Od roku 1990 se mnoho změnilo jak designu tak použitých materiálech na obou nožích. Dnešní verze jsou osazeny čepelemi z oceli VG10 a střenkami z FRN (Fiberglass Reinforced Nylon) se zapuštěnými ocelovými příložkami. Oproti starší verzi, která měla rukojeti pouze z FRN se zvýšila pevnost, ale také hmotnost nože. Protiskluzová úprava tzv. Bi-Directional Texturing by v praxi měla zaručovat opravdu dobré vlastnosti v oblasti jistoty a bezpečnosti úchopu, lepších výsledků jsem si ovšem vědom oproti Volcano texturing nebyl.

   Zvětšená díra pro jednoruční otevírání (13mm) je ideální pro manipulaci v rukavicích, z mého úhlu pohledu by ovšem byla ideálnější 12mm, se kterou se stále dá velice jednoduše manipulovat a vypadá z estetického hlediska poněkud lépe. Co mi na noži od začátku nevyhovovalo byl velký nepoměr mezi délkou čepele a rukojeti. Chybějící čtyři milimetry v zavřeném stavu jsou znatelné a čepel vypadá, jakoby patřila k menšímu noži. Jednou z hlavních vlastností zavíracího nože by mělo být využití co nejlepšího poměru délky čepele a rukojeti, tedy co nejdelší čepel skrýt do co nejmenšího “balíčku”. Perfektním příkladem budiž Spyderco C22 Michael Walker, který má exelentní poměr délky čepel/rukojeť.

 

  

 

 

 

   Při delším používání nože (příprava dřeva na podpal, uříznutí větve, řezání kartonů atd.) nůž  díky velice ploché rukojeti tlačí. V případě určení nože jako pracovního (dle specifikace Spyderco), bych uvítal lepší ergonomii rukojeti a dva milimetry tloušťky navíc, kdy by nůž byl stále velice pohodlný jako EDC a zároveň by bylo používání příjemnější.

 

 

 

 

 

   Tzv. Hourglass clip zlepšuje úchop nože, v ruce při práci nepřekáží a drží nůž pevně připnutý ke kapse, kterou netrhá. Nůž jsem zkoušel nosit s klipem i bez, lepších výsledků a komfortu při práci jsem ovšem paradoxně zakoušel s přimontovaným klipem. Velice oceňuji čtyři možnosti umístění klipu (hrotem dolů/nahoru, levá/pravá). Nůž jsem několikrát na delší dobu půjčoval například přítelkyni, dokud nedostala vlastní Delicu a montáž pro leváka se mi navýsost hodila. Černění klipu jde velice rychle dolů, proto jsem klip po měsíci nošení jemným smirkový papírem vyčistil.


 

 

 

 

 

   Hřbetní pojistka byla od začátku bez vůlí, po určitém čase vznikla vertikální vůle, která ale na používání nože vliv nemá – nikdy neselhal. Vznik vůle dávám za vinu používání, ke kterému bych takový nůž neměl používat, ovšem vzhledem k určení nože jako pracovního bych očekával větší výdrž. Všeobecně hřbetní pojistky této firmy nemají dobrou pověst. Je ovšem zvláštní, že nůž, který má moje přítelkyně již rok a používá jej zcela normálně v kuchyni a v přírodě, má vůle nulové a je ve stavu nože nového. Tudíž opravdu se nejspíš jedná o problém použití mého nože a nebo kombinaci zmíněného a zároveň špatného řešení pojistky.

   Čepel nože je modifikovaný Drop point, mě připomínající mírně Sax nebo modifikovaný Wharncliff. Vysoký klínový výbrus nůž předurčuje k vynikajícím řezným vlastnostem. VG10 má velice dobré tepelné zpracování a vyleštěné ostří drží opravdu dlouhou dobu. Nepodařilo se mi běžným používáním zlomit křehce vyhlížející špičku ani nikterak ostří vylomit. Z výroby nůž holil. Nejlépe se mi osvědčilo nabroušení pod přibližným úhlem 17 – 20 stupňů na gritu 600 a poté na gritu C brousku od Jan03. Občas nůž svěřím do rukou mého dobrého přítele, který dokáže z oceli a geometrie čepele “vytáhnout” maximum.

  

 

   Nůž exceloval při stahování králíků, v kuchyni, v přírodě a odolal i nástrahám velkoměsta. Velmi rád jej používám jako pomocný nožík v kuchyni. Při pobytu v přírodě jsem byl snad jediný, kdo nůž měl a používán byl dalšími pěti lidmi. Po návratu byl nůž tupý, ostří “zdevastováno”, stačilo deset minut práce na carborundovém brousku a poté na keramice, nůž holil. V porovnání s CPM S30V (hojně používané společností Spyderco) nůž delší dobu drží jedovaté ostří (holící), CPM S30V ovšem drží delší dobu pracovní ostří, které neholí, ale krájí a řeže vše, co se mu dostane do cesty (porovnání s C36 Military). VG10 se mi zdá v tomto ohledu mírně zaostávající. Stále se ovšem jedná o vynikající ocel. Po mírné změně na konvexní ostří se zlepšil celkový výkon nože a držení ostří.
  

   Investice do light duty nože z vynikající oceli si myslím je v tomto případě velice dobrá, většinou své nože stejně používáme maximálně v kuchyni, kam patří trochu jiné nože, nebo k překonání nástrah velkoměsta, které nejsou zas tak markantní. V přírodě se s větším nožem a delicou také neztratíte a jako dárek pro naše drahé polovičky je tento nožík vzhledem k počtu barevných variant také vhodný.
  

   V závěru bych rád poděkoval Martinu Morávkovi, za pravidelné broušení a opravy nože a také trpělivost, kterou se mnou občas musel mít (vzhledem ke stavu, ve kterém nůž občas dodám).

 

 

Pavel
 


Jméno  
Výrobce Spyderco 
Druh nože Zavírací 
Druh výroby Strojová 
Materiál čepele  
Materiál rukojeti  
Materiál záštity  
Materiál ostatní  
Cena (Kč)  
Délka celková (mm)  
Délka čepele (mm)  
Délka zavřený (mm)  
Typ pojistky  
Otvírání Oběma 

  
Podmínky používání | Prohlášení o soukromí | Copyright 2006 by Milan Pokorný | Připomínky: support@knife.cz Souhlas s nastavením osobních údajů Powered by Progris