Co je vlastně míněno pod pojmem uhlíkové vlákno? - Záhadnými postupy je vyrobeno vlákno tvořené čistým uhlíkem o průměru několika mikronů. (Postup výroby spočívá ve výpalu bavlněného či plastového vlákna nebo je do pece zaváděn ze zvlákňovací trysky směs dehtu a sazí. Po průchodu různě teplými zónami s všelijakou atmosférou je ještě povrchově upraveno a namotáno) Pak je toto vlákénko speciálnímy postupy upraveno do podoby jakési tkaniny či příze a toje to, co je nazýváno uhlíkovým vláknem.
 |
Nůž Grega Lightfoota - velmi ladné spojení rukojeti z uhlíkových vláken a čepele z damaškové oceli |
V současné době je uhlíkové vlákno ve všech špičkových technologiích: vozy formule 1, letadla, raketoplány, ale už i automobily a palubní desky moderních motocyklů. Jednotlivá tenká vlákénka jsou spřádána do různých vzorů, poté napuštěna epoxidovou pryskyřicí a vytvrzena. Výsledkem je velice lehký materiál s neuvěřitelnou pevností. Uhlíková vlákna byla vyvinuta pro potřeby kosmického průmyslu jako materiál s nejlepším poměrem pevnosti k hmotnosti a velikou pevností v tahu. Často je uhlíkové vlákno v kombinaci s Kevlarovým vláknem používáno na neprůstřelné bariéry.
Uhlíkové vlákno má dva různé aspekty při použití. Prvním je pevnost, pružnost a malá hmotnost, druhým je velice zajímavý vzhled. Díky tomu, že je uhlík utkán do látky s širokým útkem je pohled z různých úhlů různý díky různému průchodu světla strukturou.
 |
detail ploché desky z uhlíkových vláken s velmi zřetelným "šachovnicovým" vzorem |
Protože je uhlík tmavý, nedá se s tmavou barvou nic dělat. S použitím přídavku různých plnidel do epoxidové pryskyřice lze však dosáhnout určité modifikace odstínu. Podle druhu tkaní nůže být vzor "šacovnicový" nebo "rybí kost", v kombinaci s Kevlarem se může objevit i zlatá a zelená barva.
 |
zbroušená deska z uhlíkových vláken - všimněte si deformace "šachovnicového" vzoru při nestejnoměrném zbroušení osnovních a útkových vláken. |
V porovnání s Micartou nebo G-10 je uhlíkové vlákno dražší, ale na druhou stranu je pevnější a má exotičtější vzhled. Pokud má být využita skutečná pevnost uhlíkového vlákna, pak je nutné posuzovat i vzhled. Ten má totiž velký vliv na konečné vlastnosti materiálu. Je to podobné jako damašek: např. "šachovnice" je pevná v tahu, ale v případě torzních sil (kroucení) dochází k deformacím.
 |
Nůž Avenger, který vyrábí firma Beretta podle modelu Warrena Thomase. Čepel z uhlíkových vláken a oceli VG-10 (nůž váží 89 gramů). |
Zatímco je uhlíkové vlákno používáno často na střenky nožů, nožíř Warren Thomas jej používá i jinak. S použitím laminace (skládání) uhlíkových vrstev a oceli vytváří vysoce pevné, ale také velice lehké čepele. Na tenký plátek oceli VG- je z jedné strany přilepeno (laminováno) uhlíkové vlákno, přičemž uhlík tvoří 60-75% čepele. Ocel je na zadní straně čepele a díky plochému broušení tvoří vastní ostří, takže větší část tlušťky čepele tvoří uhlík. Tímto získáme výrazně lehčí čepel. Takto vyrobená čepel je nejen pevnější, lehčí a pružnější než ostatní, ale je také krásná. S použitím této technologie je nožné vyrobit zavírací nůž dlouhý 10 cm a vážící jen 89 gramů. Takovýto nůž je možné nosit ve volných kalhotách či v obleku aniž by byl jakkoliv nápadný.