ZAREGISTROVAT   |  PŘIHLÁSIT   |
PROHLEDAT
Article Details
TANTOJUTSU KOSURYU - JAPONSKÁ ŠKOLA BOJE NOŽEM
20.5.2001, host
Po dlouhé době dělám výjimku a přijmu k výuce boje nožem úplné začátečníky. Uchazeči musejí být starší 18 roků, musí být svéprávní, netrestaní. Musí být absolutně psychicky...

"Když uvidíte někoho takhle bojovat nožem, utečte, nebo rovnou střílejte."

Slovy citovanými v úvodu tohoto článku prý instruoval členy speciálních policejních jednotek v Japonsku dlouholetý odborník v boji proti zločinu a terorismu, excelentní znalec bojových umění, velmistr soke Tanemura.

Je vždy strašné vidět trpícího člověka a chci, aby hned zpočátku bylo jasné, že lidské utrpení považuji za velmi politováníhodné, za těžkou zkoušku nejen pro oběť, ale i pro celou řadu lidí s obětí spřízněných. To platí dokonce i tehdy, když obětí je zločinec, který se právě chystal udělat oběť z jiného člověka. Proto tuto část svého života se snažím kráčet cestou probuzené mysli jako vysvěcený buddhistický kněz. Nebojte se ale, neuniká mi realita života prašných cest. Viděl jsem řadu střelných i jiných poranění a pár se jich nevyhnulo ani mně. Přes veškerý respekt ke střelným zbraním však považuji řezné nebo sečné, či bodné, nebo bodno-řezné zranění, pokud je způsobeno s vědomým záměrem zranit nebo zabít, za nebezpečnější než leckteré střelné. Toto nebezpečí podle mne spočívá ve skutečném a reálném ohrožení životních funkcí a spolupůsobícího šoku nejen fyzické podstaty, tedy zhroucení oběhu, ale i z důvodu šoku psychického. Nicméně hodnocením ranivosti a srovnáním traumatických důsledků zásahů různými zbraněmi jsem se zabýval již dosti na jiných místech a navíc taková hodnocení nemají být meritem tohoto sdělení.

Tantójutsu Kosuryu je jedním z těch menších částí dokreslujících některé komplexní systémy toho, čemu se dnes tak odpudivě a profánně říká bojová umění. Všechna ta novodobá Aikidó a Jiujitsu mají kořeny ve velmi časově vzdálených tradicích, které byly násilně přervány II. světovou válkou a japonskou kapitulací. Tehdy mimo jiné vznikla taková ta sladkobolná selanka, která předkládá právě bojová umění jako obrannou iniciativu ustrašených neozbrojených hodných a slušných lidí. Popravdě řečeno, nemyslím si, že by nějací samurajové kdy studovali, jak se půjdou do bitvy bránit neřkuli ti jimž se říká "ninjové". Jestli někdy studovali umění bojovat, tedy proto, aby rozsekali své nepřátele na kousky menší než dlaň. A ještě něco, když se budete bránit pouze s myšlenkou obrany, nemůže Vaše mysl prostě získat takovou převahu, abyste byli schopni případného násilníka alespoň pozastavit. To jen dnešní společnost je natolik nedospělá a nezodpovědná sama za sebe, že potřebuje stavět tyto lživé konstrukce. Hegemonie státní správy má snahu kontrolovat zbraně, neboť své nesvéprávné občany je prostě zvyklá či zavázána vodit za ruku nejen od úřadu k úřadu, ale rovněž od jednoho regálu supermarketu k druhému.

Techniky boje nožem jsou techniky, které patří svou povahou skutečně mezi ty "špinavé". Nůž je zbraní neurozených a umění ovládání nože bylo tak po dobu dlouhých dějin na mnoha místech chápáno. Jak podivně zní dnešní názvy šlechtická škola boje nožem německá nebo španělská či vlašská. Nesmysl! Němečtí rytíři či Cabaleros by se nikdy nesnížili k boji nožem. Ještě ve 20. století si "prusští buršové" pořizovali své menzury /jizvy na tvářích/ dlouhými chladnými zbraněmi. Nože byly chápány jako zbraň chátry, zbraň námořních pobudů a pirátů. Nejinak tomu bylo i mezi hrdou a nezřídka nafoukanou kastou samurajů. Nicméně nůž je stále zbraní, jejíž existenci není možné ignorovat. Shora jsem připustil, že umění boje nožem je součástí bojového systému. Co takový bojový systém zahrnuje? No co byste řekli? Tedy jednak techniky boje mečem, techniky tasení a tnutí, techniky přesekávání, techniky boje dlouhými a dřevcovými zbraněmi, střelbu z luku, jízdu na koni a techniky boje na koni, techniky užití palných zbraní, techniky neozbrojeného boje, techniky boje nožem, výuku strategie a taktiky a v neposlední řadě komplexní vzdělání, které z takového adepta neudělá jen bojového robota ale připraví jej na život komplexně. Součástí takového systému je samozřejmě v neposlední řadě i spirituální vývoj adepta. Ale abych tuto teorii přiblížil modernímu chápání světa. Lze přijmout hypotézu, že takovým dnešním samurajem naší společnosti je třeba člen protiteroristické policejní jednotky. Zájmem společnosti by mělo být nejen, aby se jednalo o vysoce odborně připraveného profesionála na řešení krizových situací, ale! ALE ! Co ten člověk bude dělat až pět či sedm let stálé nepředstavitelné zatěžování organismu a nervové soustavy vydá svůj výsledek a on začne třeba pociťovat strach při akcích, nebo nebude fyzicky stíhat? Tady by společnost již dopředu měla počítat s tím, že takového člověka, tak vzácných a neskutečně tvrdě nabytých zkušeností, připraví třeba na dráhu vysokého taktického policejního důstojníka nebo odborného poradce. Jaká je ale realita? Děkujeme odejděte. Někdy bez děkujeme a bez peněz. Je smutné, když si tito lidé musí nakupovat ze svého věci které potřebují k výkonu služby. No a takovýhle válečník, v komplexu své odbornosti klidně může mít i "malé bojové umění" boje nožem.

Jestli se techniku prorážení zdí rukou naučí hlupák, skončí to dírou ve zdi. Jestli se tuto techniku naučí komplexně, tedy i spirituálně vycvičený skvělý jedinec, člověk, sekáč či jak chcete, může to skončit poznáním o stálém překračování vnitřních hranic, poznáním o bourání zažitých představ, prorážením děr do temnot nevědomosti, kterými začne proudit světlo poznání.

Pokud jste tuto masáž vydrželi až sem, zasloužíte si abych vám řekl všechno o boji nožem tedy Tantójutsu Kosuryu.

Tedy : V boji nožem nejde o nůž. Ale budiž máte nůž, máte cca 0,3 sec čas tak máte říznutého soupeře. Ne poškrábaného nebo "načatého", nařezaného jako špekáček. Říznutého jednou, absolutně přesně, těžce. Soupeře, kterého už nemusíte dále řešit. To je Tantójutsu Kosuryu.

Když s tím jednou začnete, tedy začnete studium tohoto umění, nedám vám pokoj, dokud si nebudu jist že Vám dalo více než schopnost být bleskově rychlí, přesní a skvělí. Odejdete teprve až zjistím, jestli si vážíte zdraví a života, které se stanete díky umění schopnými vzít nebo zmařit. Poslední pravdy a mistrovské techniky 2. a 3. danu mohou dostat jen lidé, kteří budou schopni už nikdy třeba nevzít nůž do ruky. Na co taky, když bude jejich mysl ostrá jako katana.

Po dlouhé době dělám výjimku a přijmu k výuce boje nožem úplné začátečníky. Uchazeči musejí být starší 18 roků, musí být svéprávní, netrestaní. Musí být absolutně psychicky zdrávi a neměli by mít závažná fyzická onemocnění, která by se mohla cvičením zhoršit nebo by mohla být na závadu ostatním / infekční nebo pohlavní choroby nebo chronické choroby jako neléčené plísně a podobně/. O přijetí nových členů rozhodne osobní pohovor nebo osobní dopis, ve kterém adept popíše motivy, které jej vedou ke cvičení, svou dosavadní zkušenost s bojovými uměními, vzdělání a zaměstnání případně další sdělení osobní povahy, kterými chce uchazeč dokreslit svou motivaci. Počet cvičících v jediném studijním celku je omezený, což znamená velmi individuální přístup ke každému studentu. Technické stupně jsou 3. - 1. kyu žákovské, 1. dan /"dětský mistrovský stupeň"/ ; 2. dan / instruktorský stupeň pod vedením shihana/ ; 3. dan mistrovský stupeň - samostatná instruktorská licence a poslední stupeň "ŽIVOUCÍ NŮŽ".

neděle, 13. května 2001 Josef Mádl / Jikan Kódó

Spojení na adrese kosuryu@email.cz nebo na kontaktní poštovní adrese:
David Steiner
Bellušova 1817
155 00 Praha 5

  
Podmínky používání | Prohlášení o soukromí | Copyright 2006 by Milan Pokorný | Připomínky: support@knife.cz Souhlas s nastavením osobních údajů Powered by Progris