Fällkniven S1
Měl jsem možnost strávit týden chozením po Jeseníkách a jako pevný nůž jsem si sebou vzal model S1 od švédské firmy Fällkniven.
Jedná se o pevný nůž z laminované oceli VG10 je to sendvičová ocel složená takto:
AISI-420/VG-10/AISI-420.
Složení oceli VG10 je 1% uhlíku, 0,50% manganu, 15% chromu, 1,40% kobaltu, 0,60% křemíku, 0,030% fosforu, 1,05% molybdenu, 0,20% vanadu. Dle údajů výrobce by středová část oceli VG10 měla být zakalena na 59 HRc.
Celková délka nože je 247 mm
čepel je dlouhá 130 mm
tloušťka je 5 mm
váha nože je 190 g.
Nůž se nabízí v několika variantách.
Jsou zde 2 verze čepelí:
- normální kovový povrch
- černěný povrch nazvaný CeraCoat 8H.
Také 2 typy pouzder:
- černé kožené skandinávského typu
- černé kydexové.
Já vlastním verzi s kydexovým pouzdrem, váha nože + pouzdro je cca 260 g (váženo na kuchyňské váze) Materiál rukojeti je Thermorun. Konstrukce nože je s masivním trnem procházejícím celou rukojetí, jedná se téměř o full tang.
Charakteristika nože od výrobce je jako „lesní nůž“ což je popisováno jako nůž na použití při lovu a rybolovu. Díky sníženému hrotu má dobré penetrační vlastnosti. Dlouhé prohnuté ostří jej činní ideálním pro stahování zvěře. Ostří je dostatečně dlouhé pro lehčí sekání a nezlomí se protože je 5 mm tlusté.
Uvažoval jsem o koupi nějakého rozumně velkého pevného nože, díky dobré nabídce v inzerci jsem měl možnost pořídit si tento nůž nový s nezanedbatelnou úsporou ceny. Jde o nečerněnou verzi s kydexovým pouzdrem. Toto pouzdro jsem si vybral kvůli skutečnosti, že vyrobit si kožené pouzdro pro mě bude rozhodně menší problém než kydexové. Nůž mi přišel zabalený v papírové krabici a dále v igelitovém pytlíku s bublinami. Po vybalení nože jsem zkusil ostří; neholilo. To mě příliš nevadilo, protože většina mých pevných nožů neholí, přesto jsem s kvalitou ostří a řeznými vlastnostmi spokojen. Když jsem zkusil ostří na papíru A4 (alias Gespův test), prošlo.
Řezání
Na řezání jsem vyzkoušel různé druhy dřeva, suché i syrové a bez nějakých výtek. Pak sem porcoval mraženého lososa na podkovy. Zde jsem narazil na jisté limity rukojeti. Vůbec rukojeti nožů Fällkniven jsou hojně diskutovaným tématem, neboť jsou subtilnější bez výraznějších prvků. Protože jsem měl ruce špinavé od vybalování ryby z igelitového obalu, nůž docela klouzal. Přesněji při zvýšeném tlaku na čepel mi klouzal palec, buď z horní hrany ostří, nebo z horní strany rukojeti, která bohužel nemá vůbec žádné zdrsnění. Proto nůž neposkytuje téměř žádnou oporu pro palec při potřebě zvýšeného tlaku na čepel (v případě kluzkých rukou). Zároveň také záštita je poměrně malá a kvůli absenci rozšíření rukojeti v přední části jsem se opravdu při tlaku na čepel obával, že mi sjede ruka. Když mi začala ruka pomalu sklouzávat k čepeli tak jsem raději honem zastavil. Přitom na bocích kde je drobné zdrsnění tento problém vůbec nebyl. Celou rybu jsem s jistotou překrojil až při užití druhé ruky, kterou jsem tlačil na přední část čepeli. Vzhledem ke skutečnosti, že je nůž prezentován jako vhodný pro zpracování ryb, poměrně nemilá skutečnost, i když na druhou stranu je nutno přiznat, že zmrzlou rybu v přírodě člověk nechytí. Dál jsem zkoušel různé typy masa: porcování syrového a pečeného kuřete, krájení vepřových a hovězích plátků. Se syrovým masem žádné problémy, nůž šel dobře do řezu a protože je nůž u špičky poměrně slabý, jdou přední částí i hodně jemné řezy.
Další testování bylo provedeno v Jeseníkách
Nůž jsem cca 2 měsíce používal na nějaké drobnější práce. Všechny vlastnosti ostří tedy jsou po 2 měsících užívání bez přebroušení. Po návratu z výletu jsme dělali zeleninový salát, kde jsem otestoval nůž na zelenině. Nakrájení cibule, nebyl problém. Obligátní rajská jablíčka, nůž nakrájel, avšak s jistou zvláštností. Když jsem se snažil rajče překrojit, měl jsem pocit, že nůž vůbec nejde do řezu, avšak když jsem se pořádně podíval zjistil jsem, že už z poloviny překrojené. Nevím zda je zvláštností tohoto výbrusu, ale asi je to dáno pozvolným přechodem ostří, tím pádem nedojde k výraznému skoku při řezu. Okurka na drobné kostičky bez problémů.
Krájení pečiva bylo také bez obtíží. Čerstvý chléb s tvrdou kůrkou, pár dnů odleželý (tvrdý) chléb i čerstvé rohlíky rozkrojené nadél. vše šlo rychle bez drobení.
Sekání
U sekání platí to co je napsáno od výrobce a to lehké sekání. Lehké kvůli tomu, že váha 190g je příliš malá aby se s nožem dalo efektivně sekat s pomocí kynetické energie nože. Sekaní jsem zkoušel především na čerstvém dříví. Po cestě jsem narazil na čerstvě poražený smrček . Na jedno seknutí se daly přetnout pruty či větvě o síle ukazováku na ruce. Větvě tloušťky palce se občas podařily na jednu ránu většinou však na dvě. U větších větví se již začínala projevovat malá váha nože. U větví nad 3 cm už bylo zapotřebí mnoha ran k přeseknutí. Pak už sekání vypadalo spíše jak bobrování. K přeseknutí smrkové větvě cca 3,5 cm silné jsem potřeboval 20 – 30 úderů. Zároveň se zde projevila slabší rukojeť, která opět vyklouzávala z ruky. Řešením by bylo užití pojistného řemínku. Případně nějaké zdrsnění na horní a dolní hraně rukojeti. Sekání suchého dřeva šlo hůře, zde bylo zapotřebí ještě více úderů. Během sekání nedošlo k žádnému viditelnému poškození čepele. Na čepeli však zůstaly fleky od smůly, které nešly otřít. Nůž jsem otřel rukou a vrátil do pouzdra, bylo slyšet, že lehce drhne. Večer jsem byl po vyndání nože překvapen, neboť na čepeli byly v místech kde zůstala smůla lehké stopy povrchové rzi, která šla odstranit houbičkou a tekutým pískem na nádobí. Překvapilo mě to o to více, že rez byla na bocích, kde je ocel 420, na ostří (VG10) nebyly vůbec žádné stopy rzi, přestože ostří bylo také zanesené smůlou.
Hrot
Protože je zde falešné horní ostří, je hrot poměrně tenký v porovnání s plnou tloušťkou nože. Zároveň mu to propůjčuje výborné penetrační vlastnosti. Zkoušel jsem je na balíku novin, které jsem se snažil několikrát silou seshora probodnout. Pak jsem zkoušel bodat do špalku. Během bodání jsem nezkoušel žádné silné páčení,jen lehké páčení při vytahování nože, protože dle mého názoru bodání není pro tento nůž prioritní. Nedošlo k žádným změnám na hrotu či ostří nože.
Rukojeť
Je vyrobena z materiálu Thermorun. Jedná se o materiál velmi podobný Kratonu. Ten má však o něco gumovější omak a je o něco měkčí. Thermorun je tvrdý a až třeba při rýpnutí nehtem do rukojeti je poznat, že je „gumový“. Samotná rukojeť je jednoduchá bez výraznějších ergonomických prvků. Jediné zdrsnění je na bocích; to je kvalitní a ani při zašpinění rukojeti neklouže. Často zmiňovaná malá velikost, či spíše drobnost celé rukojeti mě osobně nevadí avšak pro zlepšení úchopu při určitých činnostech by bylo vhodné rozšíření v přední části u záštity a zdrsnění horní a dolní strany rukojeti. V rukojeti je oko které umožňuje použití pojistného řemínku či navlečení provázku apod.
Pouzdro
Musím se přiznat, že tohle je první nůž u kterého mám kydexové pouzdro, proto nemohu srovnávat s jinými, ale pouze s nylonovými a koženými. Pouzdro je konstruované z jednoho dílu kydexu o tloušťce 2mm které je u hřbetu ohnuté a u ostří snýtované. K pouzdru je dvěma nýty přidělané asi nylonové poutko s pojistným řemínkem na druk. Pojistný řemínek zde má až sekundární roli, neboť nůž do tvarovaného pouzdra zapadne dobře. Protože zde není téměř žádná vůle, nedochází zde během pohybu k žádným doprovodným zvukovým efektům. Vůle „natěsno“ má však také jednu nevýhodu. Je třeba dávat nůž do pouzdra očištěný, neboť nečistoty se snadno uchytí na stěnách kde pak zbytečně opotřebovávají čepel a případné poškrábání čepele, i když patří k užívání nože, je stále v jednom místě. Zároveň si také myslím, že by tak mohlo dojít k zanesení nějakého tvrdého předmětu (písku, kamínku) do vnitřní strany pouzdra, kde byl poměrně problém ho dostat z pouzdra ven. Běžnou údržbu pouzdra dělám profouknutím, neboť pouzdro je spodní straně otevřené, pokud je to málo přidám propláchnutí proudem vody, zatím vždy dostačující. V horní části pouzdra je rozšíření které usnadňuje zasouvání nože poslepu. Toto rozšíření zároveň slouží jako opora pro palec během vytahování nože. Během výletu jsem měl pouzdro omotané kusem 4mm šňůry v přibližně dvou vrstvách což činilo asi 4,5 m. Takto přidělaná šňůra, se během celého výletu nijak neuvolnila ani nepovolila, zároveň také nijak nepřekážela. Nejsem propagátorem tohoto nošení, ale chtěl jsem si to vyzkoušet a musím uznat, že to beze zbytku funguje.
Shrnutí
Ve shrnutí se s drobnými výjimkami shoduji s originální charakteristikou nože.
Tedy: Nůž na použití do přírody, který by díky použitým materiálům měl dobře odolávat nepřízni počasí, který má dobré řezné vlastnosti na veškeré typy potravin a dřeva. Snížený a slabší hrot umožňuje jemné řezání a má dobré pronikací schopnosti. Má však omezené schopnosti sekání protože patří mezi lehčí váhu. Celkově kvalitně zpracovaný s dobrým pouzdrem.
*Další foto z testu v diskusi k této recenzi.
Originální balení
|
Řezání
|
Rukojeť
|
Kydexové pouzdro
|
|