ZAREGISTROVAT   |  PŘIHLÁSIT   |
PROHLEDAT
Article Details
Ka-bar - USMC Fighting/Utility Knife
22.10.2006, Galil
Ka-Bar USMC Fighting/Utility Knife, kdo by neznal tuto žijící legendu. Nůž, který se dlouhá desetiletí vyrábí ze stejného materiálu prakticky v nezměněné podobě.

Ka-Bar USMC Fighting/Utility Knife, kdo by neznal tuto žijící legendu. Nůž, který se již dlouhá desetiletí vyrábí ze stejného materiálu prakticky v nezměněné podobě. Nebudu vás zdržovat podrobnými popisy, historií apod. Informací tohoto druhu je všude plno. Spíše se zkusím zaměřit na své dojmy z dob, kdy mě doprovázel na mých toulkách šumavskými hvozdy.

Kabara jsem koupil před několika lety u nožíře Hofmana na Hluboké. Povídali jsme si tehdy, jako mnohokrát předtím, o nožích a o tomhle noži mluvil pan Hofman s úctou a obdivem. Chválil jak tvar a konstrukci, tak i výběr materiálu. Protože i mě Kabar hodně zaujal, neváhal jsem a vzápětí jsem si ho odvážel domů.

Materiál a konstrukce

Nůž je vyroben ze staré dobré uhlíkové oceli 1095. Rukojeť je kožená, z kroužků navlečených na trn a stažených ocelovou hlavicí. Čepel, záštita i hlavice je pokryta černou epoxidovou pryskyřicí, vytvrzenou teplem. Ta účinně chrání uhlíkovou ocel před korozí. Objevily se výtky stran trvanlivosti této úpravy povrchu, ale z vlastní zkušenosti musím oponovat, epoxid drží celkem dobře a i když se samozřejmě objeví škrábance a šmouhy, nejdou až na holou ocel.
Pokud jde o uhlíkovku 1095, několikrát jsem už uváděl, že je to můj oblíbený materiál a Kabar mojí důvěru v uhlíkovky jen posílil. Nůž výborně drží ostří, čepel velice ochotně řeže a hodně snadno se brousí. Na noži jsem nepatrně zmenšil úhel fasety ostří, což ještě zlepšilo řezivost bez ztráty odolnosti. Čepel o tvaru Bowie má robustní šavlový výbrus, což jí dává slušnou odolnost i při relativně malé tloušťce 4 mm, kterou vidím jako optimální. Při dostatečné odolnosti čepele, dané mj. i vysokou houževnatostí materiálu, není nůž zbytečně těžký.
Mnozí také namítnou, že v dnešní době honby za Rockwelly je tvrdost 55-57 HRC (udávaná výrobcem) málo. I tady bych se rád Kabara zastal. Ocel je i při této tvrdosti poměrně otěruvzdorná a přes hrubé zacházení vyvstávala potřeba brousit čepel méně často, než u jiných mých nožů s tvrdších nerezovek. Navíc při této tvrdosti v kombinaci s ostatními vlastnostmi použité oceli stačí nůž lehce přebrousit v podstatě jakýmkoliv dostatečně jemným kamenem a je zase jak břitva.

Ergonomie a praktické použití v terénu.

Nejdřív bychom si měli ujasnit, na co vlastně reálně nůž v terénu potřebujeme. Na mých toulkách to byla především příprava dříví na oheň, příprava jídla a zbudování přístřeší za škaredého počasí. Když to vezmu chronologicky, tak nejdřív vyhledám místo k přenocování. Sice mám obyčejně hlad, ale vím, že když se najím, zlenivím, takže jídlo až nakonec. Nejdřív to chce najít nocležiště. Když je hezky, je to jednoduché, ale předpokládejme hnus, déšť a zimu. Osvědčilo se mi najít stabilní vývrat a přes něj vyskládat lehkou konstrukci z větví, překrytou něčím nepromokavým a zakrytou chvojím. Nejdřív teda očistím „podlahu“ od případných větviček, kamenů atd. Pak dojde na samotné použití nože – je třeba nasekat větve a chvojí na překrytí konstrukce. Tady Kabara poprvé oceníme, není zbytečně těžký a přesto docela slušně seká. Navíc oceníme přítomnost záštity, často se mrskáme v hustším porostu a záštita ušetří naše ruce leckdy dost nepříjemných šlehanců od větví. Materiál tedy máme, postavit přístřeší už je hračka a pak je čas na oheň. Většinou neděláme nějakou vatru, ale malý, nenápadný ohýnek na ohřátí a uvaření čaje a něčeho teplého. Obyčejně teda vyříznu nožem drn a vyhloubím mělkou nevelkou díru, což je hračka. Pak nalámu malé suché větvičky a když mám to štěstí, že je v okolí bříza, uloupnu (za mokra) trochu kůry. S Kabarem žádný problém, stejně jako nasekání větších polínek na přikládání.
Oheň plane, tak je čas na přípravu jídla. Pokud neputujeme nekonečnými kanadskými lesy, popř. sibiřskou tajgou a nejsme odkázáni jen na úlovek, pravděpodobně budeme konzumovat zásoby ze supermarketu. Čili vesměs konzervy, pečivo, polívky od Vietnamců a čaj a kafe. Ty konzervy obvykle otvírám Švýcarem, ale taky už se stalo, že jsem ho neměl a Kabar s poměrně úzkou špičkou a druhým ostřím (mimochodem opravdu ostrým) si poradí s konzervou bez problémů.
Takže jsem po jídle s noclehem připraveným, hrnek kafe a cigáro v ruce a můžu si trochu zahodnotit. Ruce v pohodě – Kabar se dobře drží, padne do ruky, kůže neklouže ani za vlhka a nikde žádný puchejře. Ostří stačí trochu přetáhnout, mívám sebou keramickou tyčinku. Zkoušel jsem i hladký oblázek z horního toku Teplé Vltavy a stačí bohatě. Přes rejpání v hlíně plné kamenů a sekání dřeva se na ostří neobjevil ani zoubek – zaplať Pánbůh za houževnatou uhlíkovku. Mimochodem vlastním jeden exemplář z padesátých let, podle mého subjektivního dojmu neležel celou tu dobu ve skladě a na ostří taky ani zoubek.

Údržba

Žijeme v době nezničitelných plastů a čím dál tím nerezovějších nerezovek. Existuje nesmírné množství umělých kvalitních materiálů, které nás prakticky bez údržby přežijí, stejně jako iks generací po nás. Přesto mají pro hodně lidí, včetně mě, přírodní materiály určité kouzlo a při troše vhodné údržby jsou velmi trvanlivé. Kožené pouzdro stačí čas od času potřít fermeží nebo lněným olejem (osobně používám tu fermež, dobře impregnuje a neroztahuje póry v kůži, ta potom nežvejkačkovatí. Rukojeť stačí čas od času ošetřit stejně, ale čím víc nůž používáme, tím méně je to nutné. Zpocená ruka je taky účinný konzervant.

Závěr

Spíš, než výčet faktů a přehled extrémních výkonů a schopností nože je tohle subjektivní úvaha o legendě a jejím použití v praxi – mojí praxi, praxe ostatních může být dost odlišná. Ono je taky těžké a určitě i zbytečné psát suchá fakta u tak notoricky známého nože, jako je Ka-Bar. Takže jen malé shrnutí na závěr: Ka-Bar Fighting/Utility Knife je bezesporu kvalitní nůž, se kterým se nemusíme bát žádné práce. S minimem údržby poskytne maximum užitku a určitě mu odpustíme nepatrné asymetrie ve výbrusu, které v praxi nemají absolutně žádný význam. Pokud jde o druhé ostří, úmyslně jsem ho ztupil, často při práci používám druhou ruku k přitlačení na hřbet čepele a nechci studovat anatomii své dlaně zblízka. Taková úprava samozřejmě nemá na penetrační schopnost hrotu prakticky žádný význam. Koupí Kabaru získáte za nevelký peníz nejen vynikajícího společníka do přírody, ale i nůž s bohatou historií a velkou duší.


Tohle je prostředí, ve kterém je Kabar doma
Vyhloubit díru na oheň není problém a různé kořeny v zemi snadno přetnete
Oloupat trochu březové kůry na zátop? Hračka
Stejně jako nasekat trochu dřeva
Klasické pouzdro z kůže mu sluší

Jméno USMC Fighting/Utility Knife 
Výrobce Ka-bar 
Druh nože Pevný 
Druh výroby Strojová 
Materiál čepele 1095 
Materiál rukojeti kůže 
Materiál záštity ocel 
Materiál ostatní  
Cena (Kč) 2300 
Délka celková (mm) 300 
Délka čepele (mm) 178 
Délka zavřený (mm)  
Typ pojistky  
Otvírání  

  
Podmínky používání | Prohlášení o soukromí | Copyright 2006 by Milan Pokorný | Připomínky: support@knife.cz Souhlas s nastavením osobních údajů Powered by Progris