Volně přeloženo z www.forbes.com
V loňském roce uspořádal časopis Forbes (ano, ten který sestavuje každoročně žebříček nejbohatších lidí planety) anketu o 20 vynálezů, které nejvíce ovlivnily lidstvo. Čtenáři časopisu, vydavatelé a odborná porota dali na první místo, jako nejvýznamnější vynález lidstva všech dob, nůž.
Nůž je jedním z našich nejstarších nástrojů, používá se více než 2 milióny let, je starší než moderní člověk jako biologický druh na Zemi. Vyvíjel se společně s námi, měnily se tvary podle potřeb a požadavků jednotlivých epoch. Nože nám pomáhaly obstarávat potravu, připravovat přístřeší, bránit se a zajistit si přežití. Je to nejspolehlivější, nejužitečnější a nejdůležitější nástroj lidské historie.
Pokud se podíváte na první dvacítku největších lidských vynálezů, najdete tam dalších pět vynálezů, které jsou odvozeny od nože: dláto, kosa, pila, meč, soustruh. Jsou to v také nože, ale uzpůsobené na konkrétní použití.
První nože (ostré nástroje) se datují do doby asi před 2,5 milióny let a byly vyrobeny časnými předchůdci moderního člověka. Tyto kamenné nástroje byly vyrobeny z ostrých štěpinek kamene, ale první lidé dokázali štípat dokonalejší nástroje a dalším opracováním jim dodat ostřejší a rovnější břit. Občas byly kamenné nože přivázány ke kosti nebo dřevěné rukojeti pro snazší manipulaci.
Asi před 10 000 lety objevil moderní člověk způsob, jak vyrábět nože z mědi a asi před 5 000 lety řemeslníci z Blízkého Východu výrobu z bronzu. Tyto časné nástroje se již dost podobaly současným nožům, byly vytvořeny z kusu kovu, který byl naostřen z jedné poloviny (čepel) a druhá zaoblená část tvořila řap. Řap byl zasazen do kostěné nebo dřevěné rukojeti, která umožňovala pohodlný úchop. Pozdější nože byly vyrobeny ze železa a ještě později z oceli.
Nože byly natolik důležitým nástrojem, že byly často majitelem zdobeny a vystavovány na obdiv. V saské Anglii byly nože nazývány scramasax a byly nošeny všude, pravděpodobně jako odznak, že nositel je svobodný muž, byly také často velmi složitě zdobeny. Jeden stovky let starý se zachoval s dodnes s viditelným nápisem "Gebereht owns me" na čepeli.
Ačkoliv se nůž používá hlavně na krájení, sekání a napichování, možnosti jeho použití jsou prakticky neomezené. Ale asi největší význam má nůž při obstarávání (přípravě) naší potravy. Po staletí jsou nože základní pomůckou pro lov a čtvrcení masa.
A pokud již bylo jídlo připraveno, nůž se také používal na nabodávání jídla a donesení do úst. Je samozřejmé, že pokud byli všichni při obědě ozbrojeni smrtící zbraní mohly nastat problémy. Poté co se stala populární vidlička a začala být používána jako běžné jídelní náčiní, se jídelní nože tvarově změnily – byl zaoblen hrot, což omezilo možnost zranění (náhodného či úmyslného) spolustolujích.
V roce 1669 francouzský král Ludvík XIV. zakázal veškeré špičaté nože na ulicích a při stolování a přikázal všem nožům ubrousit hrot. V současnosti je podobná represe uplatňována v Británii, kde podle lékařů zákaz velkých špičatých kuchyňských nožů sníží počet úmrtí po bodnutí.
Během staletí získal nůž mnoho podob počínaje krátkými a ostrými jídelními noži. Existují také mačety, dlouhé a široké, určené pro prosekávání cest v pralesích. Dirk je dlouhý skotský bojový nůž. Nůž na chleba se zubatým ostřím řeže tahem podobně jako pila místo působení síly ve směru řezu, umožní tak zachovat tvar pečiva. A nůž s velkou, velmi ostrou čepelí s charakteristickým tvarem bowie (pojmenovaný po svém autorovi, legendárním americkém pionýrovi a vojákovi Jimu Bowiem) je používán prakticky na vše od táboření přes rybaření po boj.
A tak ačkoliv je zde nůž již od doby prvních kamenných úštěpků, nijak výrazně jsme nezměnili prastarou technologii výroby. Ultra ostré skalpely používané na jemné operace například v oční chirurgii jsou stále vyráběny ručně z vulkanických skel zvaných obsidián.
Další důležité nástroje na řezání: břitva, žiletka, nůžky