ZAREGISTROVAT   |  PŘIHLÁSIT   |
PROHLEDAT
Article Details
Kabar - rodinná sešlost
26.6.2007, Milan

Tuto recenzi jsme se rozhodli pojmout poněkud netradičně – místo detailního pohledu na jeden model jsme se zaměřili na několik modelů jedné značky tak, abychom pokryli co nejširší škálu činností (jinými slovy od otvíráků přes zavírací nůž až po těžkou váhu – náhradu mačety resp. sekerky)...


Tuto recenzi jsme se rozhodli pojmout poněkud netradičně – místo detailního pohledu na jeden model jsme se zaměřili na několik modelů jedné značky tak, abychom pokryli co nejširší škálu činností (jinými slovy od otvíráků přes zavírací nůž až po těžkou váhu – náhradu mačety resp. sekerky). V zásadě lze přežít s nožem jedním, nicméně každá z běžných činností sedí jiné velikostní a váhové kategorii. Naši čtveřici tvoří Hobo kit (zavírací lžíce, vidlička a nůž s otvírákem na konzervy) vyrobený z oceli 420J2 v Číně, zavírák Kabar Dozier 4062 vyrobený z AUS-8 na Taiwanu, pevný nůž ze série Impact model Spear Point z materiálu D2 vyrobený v USA a opět na Taiwanu vyrobený sedmipalcový Heavy Bowie z uhlíkové oceli 1085. Následující přehled by měl trochu naznačit, na co lze který nůž dobře (+), či ještě lépe (++) použít, nebo naopak nouzově (0) či téměř vůbec nelze použít (-). Zajímavé je, že jedinou činnost, kterou Kabar nezvládne, je otevřít láhev (evropského) vína – inu co čekat u armádního nože J. Nezbývá tak, než se naučit odseknout hrdlo láhve i se špuntem. 


Krabice Kabarů – zejména přeprava Heavy Bowie je vskutku velkoryse pojatá. foto Orm
 
 
 
Krájení
Hobo kit
5,5 cm
Dozier 4062
7,5 cm
Impact Spear Point 11 cm
Heavy Bowie 7 19 cm
Bochník chleba
0
+
++
+
Rohlík
0
+
++
+
Rajče
0
+
++
++
Cibule
0
+
+
++
Řezání
 
 
 
 
Klacek síly palce
-
0
+
++
Špička klacku
0
+
++
++
Tužka
+
++
+
0
Loupání
 
 
 
 
Cibule
+
++
++
+
Brambory
+
++
+
0
Štípání
 
 
 
 
Třísky
-
0
+
++
Polínka
-
-
0
++
Sekání
 
 
 
 
Drát
-
0
+
++
Páteř kapra
-
-
+
++
Kuchání
 
 
 
 
Ryby
0
+
++
+
Králík
-
0
++
+
Prase
-
-
0
++
Otvírání
 
 
 
 
Pivo
++
0
+
+
Víno
-
-
-
0
Konzerva
++
-
0
0
Náhrada příboru
++
0
0
-
Nabírání paštiky
0
+
+
0
Napichování oliv
+
0
0
-
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Kromě standardních činností, které jsme přehledně shrnuli v tabulce, lze s Kabarem zvládnout i některé aktivity, na které se normálně používá nářadí. Jedná se např. o náhradu štípaček (sekání drátu), majzlíku (sekání cihel), kladiva (zatloukání hřebíku), apod. Na tyto aktivity je použitelný Heavy Bowie. 

Srovnání velikosti testovaných Kabarů foto Orm)
 
Hobo kit: jedná se o zajímavý prostředek, který lze rozložit na tři kusy. Otvíráky jsou použitelné. Nůž je na potraviny vhodný a dostatečný. Osobně bych místo něj dal do batohu malý švýcar a velkou lžíci. Na druhou stranu, kdybych ho nafasoval, tak bych ho nezahodil.
 
Dozier 4062: tento nůž už jsme podrobněji probrali v recenzi zavíráků pro skautíky. Byl vyhodnocen jako nůž s vynikajícím poměrem cena/výkon. Ačkoliv taiwanská AUS-8 nedosahuje kvality japonské Seki, není špatná a na běžnou činnost, jakou od takového zavíráku očekáváme, bohatě stačí. Nůž je tak akorát velký/malý, plochý, lehký, přitom ale čepel je poměrně robustní a materiál rukojeti dostatečně pevný. Ostří drží vcelku dobře, snadno se ostří na keramické pojistce, dutý výbrus výborně řeže. Vroubkování na horním hřbetu čepele umožňuje se zapřít palcem při náročnějším použití. Výborně se s ním okrajuje proti palci, mokrý v ruce neklouže. Máme tento model oba dva a splňuje přesně svůj účel: malý, lehký, nepřekáží, poskytuje velmi slušnou řezivost, má spolehlivou pojistku. Někomu může vadit symetrický tvar čepele. Vyrábí se v několika tvarových modifikacích, pro náročnější uživatele i z D2 (za téměř čtyřnásobnou cenu). 

Srovnání klasického Kabaru USMC s Heavy Bowie. Dole TDIčko pojaté jako vyloženě obranný nožík - drápek. Jeho výhoda je ta, že má kydexové pouzdro přizpůsobené na skryté nošení na opasku, kde je rychle po ruce (ale i tak osobně dost pochybuju o jeho efektivitě třeba na obranu proti velkému psu,vzhledem k jeho krátké čepeli se dá opravdu použít spíš jen jako páráček). Nicméně je dost jednoúčelový, na jiné použití na nějaké práce, nakrájet sváču, atd. krajně nevhodný, asi jen v případě nouze. Foto Gero.

Impact Spear Point D2: tento nůž je na Kabar poněkud neobvyklý, jedná se o nový model, z vysoce kvalitního materiálu (HRC 59-60), full-tang konstrukce s mikartovými střenkami, velmi příjemně se drží, nicméně na můj vkus mu schází přesně 1,5 cm délky na čepeli. Má symetrický tvar čepele se zúženým hřbetem, tzn. vynikající na většinu potravin. Nůž má těžiště posunuté k ručce, takže na sekání není vhodný. Nicméně je výborně ovladatelný na jemnější „šikovné“ práce, kuchání či vykosťování, atp. Mikarta na střenkách má své limity, levnější verze se dělá se zytelovou rukojetí a uhlíkovou ocelí 1095 (za příjemných 1920,- Kč). Tento nůž je tak trochu mezi ostatními vojáky šlechtic, pryskyřičné černění mu sluší a je vcelku odolné, design je velmi zdařilý. Slabší je nylonové pouzdro Eagle, nicméně je plně funkční, oboustranné, se suchým zipem je lze připnout na opasek bez nutnosti jeho sundání. 


Srovnání velikosti MOD-4, Ontario RAT-7, Heavy a Ranger RD-7. Foto Gero.


Heavy Bowie:
je to nůž, který i přes svoji velikost velmi dobře zvládá i práce vyžadující přesnost. Je to dáno dobře zvoleným výbrusem (klínový dotažený ke hřbetu čepele), praktickým tvarem a materiálem čepele (uhlíkovka 1085), velmi pohodlnou až komfortní rukojetí a v neposlední řadě dobře vyřešenou ergonomií nože jako celku (ostří je vytaženo asi 1 cm pod úroveň rukojeti, což je na pracovní kudlu velmi vhodné řešení). Nicméně jeho prioritou je těžší prácička a tu Heavy zvládá bravurně. Čepel je tlustá 6 mm, takže ochotně snáší i extrémnější zatížení jako sekání, štípání za pomocí „bucharu“ i štípání švihem s následným páčením. I při intenzivním déletrvajícím pracovním zatížení jsou ruce v pohodě, bez mozolů a otlačenin. Materiál rukojeti (Kraton) dobře tlumí zpětné rázy při sekání a relativně dobře sedí, i když jsou dlaně mokré nebo mastné. Povrchová úprava čepele drží vcelku dobře a při krájení potravin je nepřilnavá, takže se s nožem příjemně pracuje a snadno se čistí. Dříve jsem dlouho používal klasický Ka-Bar USMC nebo Fighting Knife, Heavyho jsem pořídil jako jejich „nástupce“ a musim říct, že to byla dobrá volba. Těžší práce s nim jdou daleko lépe od ruky, snese větší zatížení, drobnější a kuchyňské práce zvládá stejně dobře a zůstala zachována tradiční pohodlnost rukojeti, což je bonus navíc. Pouzdro není vzhledově nic moc extra, ale svou funkci plní dobře. Nůž v něm sedí dokonale a nemá snahu vypadávat ani při vyklepávání v obrácené poloze bez zajištění. Dle našeho názoru je to nůž s výborným poměrem cena-užitná hodnota.

Impact Spear Point s pouzdrem Eagle. Pouzdro je oboustranné, lehké, praktické, s plastovou vložkou a suchým zipem pro úchyt na opasek. Přesto k tomu noži tak nějak nejde.

 
Ocel a broušení
V zásadě má každý z nožů účelu odpovídající ocel. Pochopitelně prakticky bez výhrad je D2, speciálně upravená hlubokým zamražením, nůž by měl být odolný, doporučuji oživit ostří při náznaku lišky na keramice. Nůž jsem po ca měsíčním používání nemusel přebrušovat, ale pokud by tato nutnost nastala, chce to trpělivost a velmi kvalitní brousky. Pravděpodobným důvodem výhrad k asijské produkci je její nevyrovnaná kvalita. Taiwanskou AUS-8 jsem zažil na dvou modelech a mírně se lišily v tvrdosti (subjektivní pocit). Chce také obtahovat na keramice či na kůži, ostří drží velmi slušně. Čínská 420 je ocel celkově spíše podprůměrná, modifikace J2 svému účelu plně dostačuje a syntetický brousek dost napraví. S uhlíkovou ocelí 1085 jsme udělali oba trochu rozdílnou zkušenost – asi dost záleží na zakalení, takže kvalita jednotlivých sérií se může mírně lišit. Na jednom z nožů se po štípání dubu objevila na ostří trhlinka. Carborundum vše napravilo, vyplatí se po práci průběžně ostří několikrát obtáhnout, případně vybrousit mikrozuby.
 
Řez je hodnocen na stupnici A-hladký, B-hrubý, C-přerušovaný, D-zborcený, nedoříznutý okraj, atp.
 
Značka
Hmotnost, síla čepele
Délka čepele, nože
Ocel
Síla tlakem a tahem
Kvalita řezu
Cena Kč
Hobo kit
90 g,
7,5 – 17 cm
420J2 China
-
-
?
Dozier 4062
64 g, 3 mm
8 – 19 cm
AUS8 Taiwan
7 kg + 0 cm
A
700,-
Impact Spear Point D2
240 g, 4 mm
11,5 – 24 cm
D2 USA
8 kg + 0 cm
A
3320,-
Heavy Bowie
376 g, 6 mm
18,5 – 32 cm
1085 Taiwan
8-9 kg + 0 cm
A/B
1452,-
 
Závěr
Hned dva modely v testu jsou hodnoceny jako vynikající v poměru cena/užitná hodnota. Oba jsou vyrobeny na Taiwanu, což jim však neubírá na atraktivnosti. Kabar poskytuje solidnost spojenou s jednoduchostí. Drží se jak tradičního designu s určitou syrovostí použitých materiálů odzkoušených letitou praxí, tak se nebojí zdařile experimentovat. Nepovažujeme se za velké znalce vojenských nožů a neklademe ani nároky na odolnost a výdrž v extrémních podmínkách, kdy by šlo o vše (od toho tu jsou jiné modely či značky za jiné peníze), nicméně můžeme testovanou čtveřici s čistým svědomím doporučit pro všechny výše uvedené běžné činnosti, pro které jsou běžné nože za běžné peníze určeny.



štípání třísek zvládá Heavy bravurně, černění je odolné a chrání uhlíkovou čepel. Foto Gero.

Autory článku jsou Zrzavý Orm + Gero


  
Podmínky používání | Prohlášení o soukromí | Copyright 2006 by Milan Pokorný | Připomínky: support@knife.cz Souhlas s nastavením osobních údajů Powered by Progris