Nůž pro zálesáky
Kovaný nůž Naiche pochází z dílny Jirky Hrály (Želva). Čepel je vyrobená z futra ložiska důlního vozíku, rukojeť tvoří jelení paroh, kožené kroužky a železo. Celý nůž měří zhruba 32 centimetrů, čepel je dlouhá asi 16 centimetrů a tři centimetry široká. Tloušťka hřbetu se pohybuje mezi čtyřmi a čtyřmi a půl milimetry. Naiche má véčkový výbrus, který přechází do konvexního ostří. Když jsem nůž dostal, byl velmi ostrý a bez problémů holil a řezal papír.

Řezání
Nůž řeže velmi dobře a výborně drží ostří. V kuchyni jsem s ním řezal především maso a pečivo. Použil jsem ho ale několikrát i na krájení ovoce a zeleniny. Na čepeli poté zůstaly drobné mapy. Při kempování to je dobrý pomocník. Práce se dřevem noži rovněž nečiní problémy – dobře s ním lze provádět silové i jemnější řezání. Ostří má poměrně robustní - například podpalovač s ním jde vyrobit o něco hůře než s Rogue Bowie od BRKT, který má velmi jemný konvex. Stále je ale s Naiche tato práce velmi efektivní a rychlá. Na smrkových třískách je výroba podpalovače dílem okamžiku. Ostří nože je dostatečně „jedovaté“ na to, aby si s přehledem poradilo i s provazy a látkou. Vyzkoušel jsem také vyřezávání. Dřevěnou lžíci jsem s nožem vyrobil z kusu borového dřeva asi za 20 minut. Nůž je na tuto práci dost velký, se zavírákem nebo menším pevným nožem by výroba lžíce trvala podstatně kratší dobu. Práce s Naiche přesto byla poměrně pohodlná.



Sekání
Naiche nemá parametry nože určeného na sekání. Má na tuto činnost moc úzkou čepel, malou váhu a těžiště na rukojeti. Přesto musím konstatovat, že mě nůž při sekání příjemně překvapil. Díky konvexnímu ostří se zakusuje hluboko do dřeva. Přesekal jsem s ním mimo jiné padlé napůl mokré kmínky modřínu a borovice, které měly v nejtlustším místě kolem deseti centimetrů. Při sekání vedeném šikmo shora jsem potřeboval čtyři až pět seknutí. Na šesticentimetrovou tloušťku stačily tři seky, při posledním se kmínek vždy přelomil. Suché dřevo jde pochopitelně sekat hůř. Nůž sekáním nijak neutrpěl. Jde s ním snadno na jeden ráz odsekat i tenčí větve. Naiche má však na tuto práci malý dosah.


Štípání
Štípání samotnou vahou nože a švihem má malou efektivitu. Ovlivňují to stejné faktory jako sekání – váha, geometrie čepele, těžiště. Snadno jdou tímto způsobem připravit jen třísky na podpal z menších špalíků bez suků. Štípání jde ale provádět dobře za pomoci bucharu. Po rozštípání asi pěti kusů modřínových špalků se na čepeli objevily dva malé zoubky. Nůž jsem pak přebrousil a podrobil dalšímu intenzivnímu sekání a štípání. Čepel poté byla již zcela v pořádku bez známek poškození. Při štípání s bucharem je nutné dbát na to, aby byl nůž stále ve vodorovné poloze. Možnost poškození je tím značně snížena.



Páčení, kopání a další
Ani na jednu z těchto činností nůž není stavěný vzhledem ke své konstrukci a rukojeti z parohu, která je přeci jen křehčí než materiály jako micarta. Páčení jsem vyzkoušel pouze při testu hrotu. Naiche má špičku velmi ostrou, ale robustní. Proniká hluboko do dřeva a vydrží i hrubé zacházení. Prorážení plechu a podobné extrémy jsem netestoval. Vynechal jsem i náročnější kopání. Vyříznout drn kvůli ohništi ale není problém a noži to nijak neublížilo. S nožem jde v případě potřeby velmi snadno vyrobit nouzový rýč. Na zatloukání má nůž příliš malou váhu. Rozdělání ohně je s ním snadné. Ve chvilce jsou připraveny třísky, jemné hoblinky; hřbet nože hází při škrtání o Firesteel pěkné jiskry.
Ostří, broušení
Nůž velmi dobře drží ostří. Při jednom z testů jsem s ním naporcoval asi na dvacet kusů kmínek borovice (síla 5 až 10 centimetrů), pak ho rozštípal a dále asi půl hodiny řezal dřevo. Nůž po tomto testu neměl nijak poškozené ostří a stále holil, jen to trochu tahalo. Dva malé zoubky se na ostří objevily jen zpočátku po štípání modřínu, po přebroušení již bylo vše bez problémů. Nůž se dobře brousí. Používal jsem DMT a smirkový papír (800/2000).
Rukojeť
Rukojeť se dobře drží – je ergonomická. Paroh je do ruky příjemný. Nic mě netlačilo ani po delší práci. Absence záštity umožňuje velkou variabilitu úchopu. S nožem je možno za běžných podmínek vést bezpečně i razantní body. Pokud je rukojeť například od oleje či mýdla, tak v ruce klouže a silně bodat nelze. Vzhledově rukojeť považuji za velmi zdařilou.
Pouzdro
Pouzdro k noži bylo vyrobeno z rawhide (surové kůže). Materiál je to velmi odolný, pevný, tvrdý. Nůž v pouzdře sedí pevně a nehrozí, že by vypadnul. Toto pouzdro nosím jen zastrčené za pásek u kalhot. Je to velmi pohodlný způsob, nůž nevadí ani při sezení. K noži jsem si vyrobil ještě jeden futrál, který je méně stylový. Upevnit se dá šikmo či vodorovně na opasek, lze ho nosit i na řemínku přes rameno. Má „tunýlek“ na Firesteel.

Závěr
Naiche je kvalitní nůž, který dobře řeže a výborně drží ostří. Kudla je pevná, odolná a jde ji použít v rozumných mezích i na náročnou práci, jako je sekání a štípání. Konstrukce na trn všechny mé testy bez problémů vydržela. Páčení bylo prováděno jen lehké. Nůž se dobře brousí. Rukojeť je ergonomická. Naiche je výborný nůž do lesa a na trempování. Kromě výše zmíněných praktických předností je i stylový a má šmrnc.


