ZAREGISTROVAT   |  PŘIHLÁSIT   |
PROHLEDAT
Article Details
Jak se chovat k noži
15.9.2003, host
desatero rad od známého reportéra Pavla Klozíka, dokýkajících se základních pravidel chování k noži

V dnešní přetechnizované době často ztrácíme úctu k hodnotám minulosti. Řadu věcí vnímáme jako samozřejmost. Podobným způsobem přistupujeme k noži. Jak se k němu a k lidem okolo něj chovat, vám přiblíží následující řádky.

  • 1) Nůž patří k nejstarším a nejpoužívanějším lidským nástrojům. Chovej k němu úctu. Je dílem lidské mysli a rukou. Suroviny na jeho výrobu a předměty, v nichž byly první nože poznány, jsou dary Země.

  • 2) Cti materiály, z nichž je nůž vyroben, a um jejich výrobců. Uctíš tím i um jejich učitelů a předků.

  • 3) Jsi-li nožíř, mečíř, kovář, kovotepec, rytec, řezbář, brusič, designér, či pouzdra vyrábíš atd., práci dobře promysli a prostuduj. Snaž se poznat vlastnosti materiálu. Vyráběj nože co nejlépe vyhovující tradicím, dílu, jenž mají zastat, požadavkům svým i zákazníka. Zjisti a ujasni si s ním jeho požadavky. Snaž se mu vyhovět, a přitom zachovej svůj styl. Jednej se zákazníkem otevřeně a totéž vyžaduj. Má-li zákazník na tebe nebo na nůž nesmyslné, či pro tebe nepřijatelné požadavky, neboj se zakázku odmítnout. Vyhneš se nepříjemnostem. Pracuj s chutí, citem a přesvědčením, že se dílo podaří. Neplýtvej a nenič materiál ani nástroje. Cti všechny, kteří je pro tebe připravili. Cti své mistry, učitele a své předchůdce.

  • Jsi-li prodejce, prodávej pouze nože kvalitní. Jednej se zákazníkem vstřícně a korektně, snaž se mu dobře poradit. Podávej pravdivé informace. Vytvoř a zachovej mezi vámi vzájemný respekt.

  • 4) Bez svolení majitele, výrobce nebo prodávajícího se cizího nože nikdy nedotýkej. Vyžaduj totéž vůči svým nožům od svého okolí.

  • 5) Před zakoupením nebo před zadáním výroby nového nože si ujasni, k čemu jej potřebuješ. Zjisti, jestli daný typ nože vyrábí více firem. Informuj se na jejich záruky a zjisti, jestli je plní. Jde-li o nože zahraniční, informuj se, jestli záruky výrobce plní dovozce a prodejci. Zeptej se přátel, jaké mají s noži dané firmy zkušenosti. Uvědom si, že mnozí výrobci v katalozích nezřídka uvádějí nadsazené nebo naopak zkreslené údaje. Nůž vybírej očima a citem. Následně si dobře prohlédni, jak je zpracován. Vyzkoušej, zda se ti dobře drží v dlani. Dokud není vybraný nůž tvůj, při prohlížení se zeptej, jak se s ním zachází a manipuluje. Vyhneš se nepříjemnostem. Nesnaž se viklat s čepelemi zavíracích nožů ani ostatními nástroji. Můžeš je poškodit. Necháš-li si nůž vyrobit nožířem, podobně jako v případě sériového nože si o něm a jeho výrobcích zjisti co nejvíce informací. V souladu s třetím bodem si s ním ujasni své požadavky a dohodni materiál, z něhož ti nůž vyrobí, cenu i záruky. Jednej s nožířem otevřeně a vyžaduj totéž. Trvej na splnění dohodnutého, ale nezapomeň splnit závazky své. Nezapomeň však, že nožíř má právo tvá přání odmítnout. Pak vyhledej jiného.

  • 6) Pečuj o nůž. Seznam se s jeho údržbou a udržuj jej v dobrém stavu. Části, které je nutno mazat, ošetřuj pouze nezbytným množstvím doporučeného mazacího, případně konzervačního prostředku; střenky z přírodního materiálu mohou vyžadovat jiný ochranný prostředek než čepel a ostatní části nože. Po nanesení nechej konzervační médium několik minut působit a zavadnout. Posléze jej setři. Na noži zůstane ochranná mikro vrstva, která neznečistí etuji, v níž je uložen, pouzdro, ani tvůj oděv a bude minimálně přitahovat částice prachu a nečistot. Poškozený nůž svěř do opravy zkušenému nožíři, výrobci nebo firmě, která zabezpečuje servis. Sám se do opravy pouštěj pouze tehdy, máš-li dostatek zkušeností. Používání zanechá na noži stopy. Zacházíš-li s ním jak náleží, nejsou vadou na kráse, ale dosvědčují, že nůž žije.

  • 7) Dbej, ať je ostří čepele nože vždy nabroušené. Jen ostrý nůž ti bude dobrým pomocníkem. Nauč se jej brousit a při déle trvající práci ostří průběžně obtahuj. Používej kvalitní brusné a vyhlazovací kameny, ocílky, leštící pasty, kůže, atd. Broušení je tvořivá činnost. Nevyhýbej se novým ani starým osvědčeným způsobům. Najdi svůj styl. Objev jeho tajemství a broušení se ti stane radostí a zálibou. Pokud to nezvládneš sám, svěř broušení nože odborníkovi.

  • 8) Nikdy se bezdůvodně nedotýkej čepele. Nůž i pouzdro udržuj v čistotě. Špinavá čepel i celý nůž nejsou dobrou vizitkou majitele, ani zájemce – kupujícího, který po prohlídce vrací původně čistý nůž zašpiněný, s otisky prstů na čepeli. S otisky prstů můžeš na čepel nanést pot, který má mnoho lidí velmi agresivní. Jeho působením zkoroduje i odolná ocel. Pamatuj: ani nerezavějící ocel není korozi absolutně odolná. Chceš-li se přesvědčit, zda je nůž ostrý, pracuj s ním. Jen ostrý nůž se snadno zařízne do materiálu, proniká jím čistě a s vynaložením relativně malé síly. Přejížděním prstem napříč ostří kvalitu broušení nezjistíš. Raději si čepel dobře prohlédni: ostří musí být nabroušené a vyleštěné čistě a bez kazů. Pak dobře drží řez. Tvrdost a houževnatost čepele nezjistíš sekáním do železa, kamene ani snahou o zapíchnutí hrotu do betonu. K žádné z těchto činností není nůž určen a podobné věci, včetně vystavení čepele plamenům ohně, odkládání nože vetknutím do hlíny nebo živého stromu za účelem jeho odložení, dělá jen blbec! Takovému člověku nůž do ruky nepatří.

    9) Nože a dýky, co paměť sahá, člověk používá k boji. Noži i dýkou lze s vynaložením malé síly způsobit smrtelná zranění. Rozhodneš-li se používat nůž k boji, uvědom si jeho nebezpečnost. Může se obrátit proti tobě. Nikdy nožem nevyhrožuj. Nauč se nožem i proti noži bojovat pod vedením zkušeného mistra. Nauč se pod jeho vedením uvolnit, ovládat a nenechat ovlivňovat svou mysl. Výuka není krátkodobou ani lacinou záležitostí. Vyžádej si reference na mistra a školu bojových umění, jež bys rád navštěvoval. Jednej s mistrem vždy otevřeně a totéž vyžaduj. Respektuj ostatní jeho žáky i řád školy. Cti svého mistra a měj v úctě jeho mistry. Umění a techniky, které ti bude předávat, se rodily a zdokonalovaly tisíce let. Dodnes přežily pouze ty, jež obstály v bojích. Nenechej se zlákat reklamami na rychlou a levnou výuku a straň se škol vychovávajících agresivní, přehnaně sebevědomé a boj vyhledávající jedince. Nikdy se nesnaž boj vyprovokovat. Schyluje-li se k boji, snaž se mu vyhnout nebo se postarej, aby nikdy nezačal. Pokud se boji nelze vyhnout, pamatuj, že i ty můžeš být zraněn a přemožen. Zůstaneš - li při vědomí, nepropadej panice, v rámci možností zhluboka dýchej, zastav krvácení a vyhledej lékaře. Přistupuj k boji s otevřenou myslí, snaž se prohlédnout mysl protivníkovu a taj před ním myšlení své. Měj přehled o okolí. Používej pouze techniky, které dobře ovládáš. Nikdy boj neprotahuj. Směřuj k jeho rychlému ukončení. Pakliže to s ohledem na bezpečnost tvou a tvých blízkých dovolí situace, po boji ošetři protivníka a zajisti mu nezbytnou lékařskou pomoc. Vždy se snaž vyhnout krveprolití a nikdy neprolévej krev zbytečně! Mistr bojových umění Kosuryu Tantojutsu a Aikijujutstu pan Kódó Mádl říká: „Není strašnější a rychlejší techniky než sek mečem nebo nožem. Bojovat mečem nebo nožem je velmi osobní a síla, kterou je třeba mít k tomu, abychom nesli následky svého boje, byť je veden v souladu se zákony, vyžaduje pevný morální základ a uvědomělé jednání bez nenávisti a emocí. Soupeřovo tělo, otevřené čepelí, skýtá strašný pohled, který můžete snést a v budoucnu se s ním vyrovnat pouze tehdy, jste-li v právu.“ Druhý výrok je jeho parafrází samurajské moudrosti: „Když soupeř vytáhne nůž, rozřež jeho kůži. Když řízne do tvé kůže, zajeď do jeho svalů a šlach. Když řízne do tvých svalů, zabij ho!“ Ortodoxní příznivci nožů nikdy nožem ani dýkou neházejí! Zmínka o vrhání nožů v přítomnosti zástupce některé nožířské firmy nebo nožíře může být urážkou, která se neodpouští! Vrhání nožem je jednou z lidských dovedností a soutěžní klání. Vrhneš-li nůž v boji, uvědom si, že jeho účinek v cíli nemusí být velký. Pokud mineš, poskytneš protivníkovi zbraň. Není-li zbytí, vrhej pouze nožem nebo noži k tomu určenými a vždy měj po ruce nůž k přímému použití.

  • 10) Nože a dýky jsou obrazem svých tvůrců a jejich časů. Vypovídají o majitelích a jsou zrcadlem jejich duše, případně momentálního rozpoložení. Málokdo si však uvědomuje, že nůž má také vlastí duši a je nositelem různých povah, přičemž tyto nejsou určeny povahou nositele. Již zmíněný Mistr Kódó Mádl tvrdí: „Tak jako lidé s extrémními vadami charakteru, mohou existovat i velmi zlomyslné, nenávistné a kruté nože. Viděl jsem nože, které se bez příčiny otočily, aby pořezaly své majitele. Viděl jsem pořezané šlachy na rukou a potoky krve, tekoucí z rozmaru nožů a mečů, a nikoliv v důsledku chyby člověka…“ V minulosti nebyly nože a dýky jen zbraní a život usnadňujícím nástrojem, ale také odrazem kultury národů, znakem stavu a moci. Dodnes zůstávají také nástrojem astrálním a nástrojem magií. Užitné vlastnosti, historická cena nebo skutečnost, že nůž vlastnila významná osobnost nebo rodinný předek, ale především krása a elegance daly podnět k uchovávání nožů a později, zakládání jejich sbírek. Tisíce let trvající rozvoj inteligence člověka měl kladný vliv na přerod nože v předmět umělecké tvořivosti a výtvarného umění. Dal vzniknout nožům zdobeným, později dekorativním a romantickým… Moravský nožíř a kovář Jaroslav Brixi říká: „Vezmu-li do dlaní ručně dělaný nůž, intuitivně poznám, zda byl vyroben pouze pro peníze nebo s láskou k řemeslu. Ve svém životním mottu: Ukovat srdcem, vtisknout mu duši, nevnímám nůž jen jako kus mrtvé a studené oceli. V plamenech ohně zrozený a srdcem kovaný nůž má svou duši. Je živý.“ Jeho kolega Petr Pospíšil z Prahy dodává: „Nůž musí zaujmout, být ostrý a plně funkční.“ Vyznání rytce Vlady Klihavcové zní: Myslím si, zdobení nůž nebolí. Rýtko, jak ledovec s větrem, první kráčí v hory, kaňony a právě narozená údolí. Romantický nožíř Pavel Klabouch tvoří pod heslem: „Pomáhej, ale neubližuj. Braň, ale neútoč. Tvoř, ale nenič.“ V rozporu s nimi není ani nožíř Richard Kliment: „Každý člověk by měl mít ke svému noži úctu. Úctu a vztah, protože jej potřebuje. I dnes…“ Nápis na starém meči jeho majitele vyzýval: „Nos mě s sebou, tas s rozvahou a nezasunuj beze cti.“ Říká se: „Každý správný muž, má mít v kapse - podle škarohlídů v zádech - nůž.“ „Darovaný nůž nebo jakýkoli ostrý předmět, může rozřezat a rozbodat přátelství. Proto, daruješ nebo dostaneš-li nůž, zaplať nebo vyžaduj za něj symbolickou částku. Korunu, dolar, euro, libru…“ „Dobrých nožů není nikdy dost.“ Nůž i dýka jsou jako oheň: dobrý sluha, ale zlý pán. Buď jim moudrým vládcem a dobře s nimi zacházej. Stanou se tvými nejlepšími společníky.


    Autor: Pavel Klozík, reportér časopisu Střelecká revue a čestný člen asociace nožířů Bohemiae et Moraviae artes Cultellatores

  •   
    Podmínky používání | Prohlášení o soukromí | Copyright 2006 by Milan Pokorný | Připomínky: support@knife.cz Souhlas s nastavením osobních údajů Powered by Progris