Francomeho „Skalpovač“
Zdeňkovo (Francome) tvorba se mi moc líbila už od doby, kdy si založil vlastní vlákno a začal svoje výrobky tady prezentovat. Prakticky každý jeho nůž, který jsem viděl, bych si dovedl představit u sebe ve sbírce a na opasku. Proto když mě požádal, abych jeden z jeho nožů vzal na ozkoušení a pořádně jej proklepnul, neváhal jsem. Shodou okolností volba padla na Skalpovač, který se mi moc líbil jak tvarově, tak samozřejmě i precizním zpracováním a hlavně nádechem starodávna docíleným zdařilým patinováním ocelových částí (záštita, hlavice). Prostě nůž má to kouzlo ,že když ho vezmu do ruky,navodí ve mně atmosféru dávných loveckých příběhů.
Dokonce pár lidí, kteří jej měli v ruce, konstatovalo-je nádherný a musí být už pěkně starý. Damašek,ze kterého je vyrobena čepel, ten dojem ještě umocňuje.
Rukojeť nože je vyrobena z losího parohu, také upraveného patinováním. Kování patinovaná ocel a čepel, jak již bylo zmiňováno, damašek s pěkným surovým vzorem, který koval člen zdejšího fora David 75. Nádherné je i pouzdro toulcového typu, které k noži náleží. Je ušité ze silné hovězí kůže s vloženou inlejí z kůže hadí, opravdu velmi povedená záležitost, která na první pohled zaujme. Nůž v něm sedí velmi dobře a nevypadne ani když ho obrátíme hlavou dolů a zaklepeme. Snad už samozřejmostí výrobce je, že je také precizně zpracované, prostě vymazlená záležitost. Pouzdro s nožem dohromady působí velmi harmonicky, dobře k sobě pasují i odstíny parohové rukojeti a hadí kůže. Dobře se nosí a na opasku je zavěšeno spíš výš, takže nůž snadno schováme pod bundu nebo mikinu.
Tvarově je z mého pohledu Skalpovač také velmi zajímavý, řekl bych něco mezi klasickým stahovákem a Nessmukem. Linie nože trochu připomíná písmeno S, toto vytvarování mu zaručuje velmi dobrou pracovní ergonomii s šikovně pořešeným úchopem. Opravdu velmi dobře sedí při práci v ruce, nikde nic nepřekáží a decentní záštita je taková příjemná pojistka chránící ruku. Losí paroh, ačkoliv je hladký, má příjemné vlastnosti a v ruce neklouže, ale uvidíme, jak to bude vypadat při práci,až budou ruce i nůž umazané od krve a mastnoty…
Ještě bych se na chvíli pozastavil u konstrukce nože. Montáž rukojeti je na trn, který prochází celou délkou ručky a hlavice je stažena na závit. Takže nám nic nebrání s nožem v případě potřeby přitvrdit. Paroh je sice pro mě co se týká mechanické odolnosti a houževnatosti docela neznámá, ale uvidíme při nějakých těch hrubších činnostech, jak obstojí. Podle mě by tady neměl být velký rozdíl od tvrdých dřevin, které se běžně používají na rukojeti nožů. Ale uvidíme, Zdeněk svému noži věří a mám jeho svolení - požadavek - nůž v žádném případě nešetřit.
Od chvíle, co ho mám doma, jej pravidelně a téměř denně používám hlavně v kuchyni a při různých pracích s masem (denně připravuji z různých druhů masa baštu pro naše psy, takže příležitostí je dost), aby vyšly najevo všechny jeho klady a případně i zápory. Ačkoliv je čepel na nůž této velikosti obstojně tlustá (5,3 mm), díky dostatečně vysokému výbrusu nůž řeže velmi dobře. Hlavně právě při práci s masem, tam vyloženě exceluje. Svými vlastnostmi (tloušťka čepele, výška výbrusu, chování v řezu) mě Skalpovač trochu připomíná některé nože Fallkniven, které velmi rád používám. A ne jen vlastnostmi. Pořád jsem přemýšlel, který známý nůž mě Zdeňkův kousek tvarově připomíná…Je to PHK od Fallknivenů, čistokrevný lovec. Když je položíme vedle sebe, budou logicky každý jiný, přesto tam je určitá podobnost stylu a typu nože. Ač každý z velmi rozdílných materiálů i původu.
Vrátíme se ale do kuchyně. Noži nečiní problémy ani čerstvé pečivo, křehké moučníky nebo ovoce či zelenina. Při krájení tvrdšího ovoce nebo mrkve tlustá čepel materiál v půlce řezu nalomí, ale to já osobně nepovažuji za problém, logicky to vychází z tloušťky čepele. Cibule najemno v pohodě, krajíc čerstvého chleba jakbysmet, o mase jsem už psal, tak co si přát víc? Navíc když přičteme dobře ergonomicky vyřešenou ručku s šikovnou záštitou pro bezpečnější pocit při práci, vychází nám z toho nástroj, po kterém vždycky velmi rád sáhnu ,mám-li možnost výběru. Na noži je vidět, že výrobce při jeho výrobě nepoužíval jen své ruce a hlavu, ale i srdce a cit. Nevím, jestli to přesně vystihnu, ale pokaždé když vezmu nůž do ruky, cítím okamžitě takové přirozené splynutí s nástrojem a to se potom odráží i při práci. Podobný pocit mám z fiňule od Romána nebo Dohnalovic Zálesáka. Prostě u nožů, do kterých nožíř vloží kus sebe a z kterých to čiší….Zdeňkovo nože mají duši, takže Skalpovače řadím ke dvou nožům výše zmiňovaným, které na mě dělají podobný dojem. U Zálesáka vím, že ho pro mě kluci Dohnalovi dělali na míru a že do něj dali něco víc než svůj um. A Románovo fiňule….To byla láska na první pohled.
Podíváme se také na nějaké to hrubší venkovní použití. Několikrát jsem venku v lese nebo v kotelně nůž používal na přípravu špánků na podpal. V této činnosti si vede bez nejmenšího zaváhání. Jak jsem psal, čepel je dost tlustá, takže dřevem proniká jako klín a snadno materiál po vláknech odděluje. Díky zvolené konstrukci je nůž i dostatečně odolný, což jsem si mnohokrát potvrdil, takže se rozhodně nemusíme bát přitlačit. Já tak činil požehnaně…
Práce se dřevem, všelijaké to krouhání a ořezávání noži také problém nečiní. Rukojeť je pohodlná a v ruce velmi příjemná, čepel praktického tvaru skýtající mnoho možností využití. A výhodou je i ocelová hlavice, kterou v případě potřeby můžeme použít jako kladivo a nemusíme se obávat, že nůž poškodíme.
Ještě k té rukojeti. Na tuto část nože osobně kladu velký důraz. Podle mě je její ergonomie a pohodlnost při dlouhodobějších činnostech rozhodující faktor v hodnocení použitelnosti nástroje. Tady jsem byl zvědavý na použitý losí paroh. Popravdě, byl to první nůž s parohovou ručkou, se kterým jsem měl možnost delší dobu pracovat. Nikdy mě tento materiál moc nebra l(ale názor jsem změnil, když jsem viděl některé Zdeňkovo nože). A parohačka příjemně překvapila. Hlavně mě zajímalo, jak se bude chovat při znečištění nebo namočení. Logicky jsem předpokládal, že bude v ruce dost klouzat a úchop bude nejistý vzhledem k tomu, jak je použitý paroh hladký. Opak je pravdou. Když byla ruka vlhká od sněhu nebo potu, materiál k ní přilnul ještě lépe než když byla suchá. Při práci s masem a kontaktu s mastnotou už to tak dobré není, ale to u málokterého materiálu běžně se používajícího na rukojetě nožů. Prostě normál,tady potom vidím výhodu Kratonových rukojetí u továrních nožů. Řešením je nějaké zdrsnění rukojeti, ale to by konkrétně u tohoto kousku bylo spíše hyzdění jeho čistých linií a myslím si, že to ani není zapotřebí. Tak hrozné to zase není, navíc nůž má už párkrát zmiňovanou šikovnou záštitu, která zabrání sklouznutí ruky na ostří.
Rozdělat oheň firesteelem za pomocí Skalpovače jde lehce. Nůž má poměrně dost ostré hrany hřbetu čepele, které o firesteel dávají vydatné jiskry. Je třeba se trochu pečlivěji věnovat přípravě podpalového materiálu, což třeba ve vlhkém lese po dešti nebo tání sněhu trvá trochu déle .Ale Skalpovač mi přitom byl zdatným pomocníkem. Nastrouhání březové kůry na drobné chmýří, výroba několika podpalovačů (ježků) a naštípání drobných třísek je otázkou několika minut.
Tento nůž svým vzhledem budil pozornost hlavně mezi kamarády, co se věnují lovu a myslivosti. Podle toho jaké s ním mám doposud zkušenosti, tak bych jej k loveckému využití s čistým svědomím doporučil. Určitě je to jeden z kandidátů na univerzálnější nůž, který se dá dobře používat jak na tábornické činnosti a vaření, prostě „buřťák“, stejně tak plnohodnotně jako lovecký speciál, na který se nemusíme bát v případě potřeby přitlačit.
Všechny Zdeňkovo nože, které jsem zatím viděl, se mě moc líbily. Ale hlavně pro mě mají zvláštní kouzlo, což nevím, jestli způsobují materiály, které nožíř používá a jejich úprava nebo zpracování a celkové pojetí.
Skalpovač rozhodně nevybočuje z řady. Příjemný nůž střední velikosti, ve kterém člověk, který se rád pohybuje v přírodě, najde šikovného pomocníka na celý život.
Gero