ZAREGISTROVAT   |  PŘIHLÁSIT   |
PROHLEDAT
Article Details
Patinování Tsuby pomocí přípravku od Sculpt Nouveau
2.5.2011, Samurai

Jelikož neustále hledám postup, jak nejideálněji dosáhnout starého vzhledu železa u nového výrobku, natrefil jsem na patinovací výrobky Kanadské firmy Sculpt Nouveau a musel jsem tedy vyzkoušet jak fungují v praxi.



Na začátku byla ovšem řada problémů, z nichž největší byla lokalizace firmy toliko na Ameriku, zasílání do jiných států vůbec nenabízí. Proto jsem využil známého importujícího do ČR chemikálie, jehož známá letuška musela v USA zboží objednat a po doručení dovézt na starý kontinent, kde už doprava nebyl problém. Pokud tudíž výrobek někoho zaujme, najde doufám jednodušší cestu nežli já

 
Na webu výrobce http://www.sculptnouveau.com jsem si vybral z velkého množství patin tu, která nejlépe vystihuje barvu stoleté rzi a to Slate black patina. Ještě jsem váhal mezi Black magic patina a Japanese brown patina, nicméně obě byly spíše do hnědé a více tak připomínaly spíše novou rez, která není žádaná.
 
Po zhruba měsíci jsem dostal balíček se dvěmi patinami a jako bonus černý olej a prostředek na konzervaci povrchu po patinování proti korodování.
 
Postup patinování:
 
Na začátku jsem vyříznul tubu, zapiloval, odjehlil a očistil povrch.
 
 
Následně jsem pomocí ponechání ve vlhkém prostředí zkoušel získat přírodně zrezlý povrch..
Po několika měsících byla sice tuba zrezlá, ale když jsem rez zkusil přejet mosazným kartáčem dolů, slezla prakticky celá a povrch zůstal jen poďobaný špinavý. Proto jsem zkusil variantu protažení výhní na vytvoření okujemi členitějšího povrchu, což sice zabralo, ale povrch vzal ještě víc za své z pohledu barvy.
 
 
Jelikož je tsuba dělaná jen coby pokusný králík, byla vhodným adeptem na test nové patiny.
 
 
Do lahvičky jsem zavedl hadičku sprejového vršku a fiknul na povrch tsuby. Kov reaguje praktický okamžitě a zčerná.
 
 
Nastříkal jsem zbytek povrchu i z druhé strany a nechal působit kolem půl hodiny (pro sichr).
 
 
Po zaschnutí zůstal povrch matný hnědočerný s fleky.
 
 
Následovala zkouška povrchu co do odolnosti a pořádně jsem ho vykartáčoval mosazným kartáčem. Výsledek byl pozitivní, šedohnědý matný povrch se vyleštil na leskle černý povrch s hnědými fleky míst, kde nebyly okuje.
 

 

 
Zkusil jsem bonusový černý olej.. smrdí děsně
Natřel jsem povrch a nechal zaschnout.
 

 

 
Trošku povrch ztmavil, ale moc jeho účinek popravdě poznat na vzhledu není a jeho smysl je tak myslím spíše konzervační.
 
A takto vypadá finální povrch tsuby:
 

 

 
Závěr:
 
Srovnám-li s dosud testovanými způsoby patinování:
 
-tuzemský studený brynýr Black magic: nestejnoměrný s velkým sklonem k reznutí, údajně na opravu černění pušek, ale moc bodů v praxi nezískal.
 
-tanin: velmi dlouhý proces až na tři dny, pokud byla před ním tsuba rezavá, rez sice překryje, ale po určité době dojde prolezení rzi tanátovaným povrchem, který je navíc černý a nepůsobí věrohodně, neboť je buďto v silné leč matné vrstvě, nebo se překartáčuje a je z větší části pryč.
 
-Slate black patina: jednoduchá aplikace, rychlé působení, při opakování se odstín násobí. Pořízení minimálního množství 8oz. (americké objemové míry jsou pro Evropana fakt žůžo ) což jsou dvě flaštičky s dopravou z Ameriky mě vyšlo skoro na tisícovku. Vzhledem k rychlému účinku ovšem bude složení určitě dobrý chemický sajrajt a proto bych toto patinování nedoporučoval na čepele, které dojdou ke styku s potravinami.. hodí se tak spíše pro záštity, hlavice, meče, sekyry, kovářské umělecké výtvory a tam, kde je žádán povrch imitující staré ošoupané železo.
 
© 2011 Samurai

 


  
Podmínky používání | Prohlášení o soukromí | Copyright 2006 by Milan Pokorný | Připomínky: support@knife.cz Souhlas s nastavením osobních údajů Powered by Progris