Já si pod pojmem survival nůž – nůž na přežití představím nůž, který zvládne všechny činnosti v lese, u táboráku, nebo na cestách a toulkách bez problému, co nejlépe a co nejefektivněji, nebude mít problém s žádným úkonem a i práci na kterou není primárně určen, tak zvládne a přitom bude kompaktní a vždy po ruce.
Nůž, který já považuji za náš český survival, je nůž od Romana Švarce – Blacka. Tento nůž kloubí jednoduchost, funkčnost s praktičností a účelností. Jméno má příznačné – Black survival knife, BSK2.
Měl jsem možnost vlastnit několik nožů, které zapadají do kategorie survival nože, ale vždy bylo nějaké to ,,ale,,. Ono udělat jeden univerzální nůž je nemožné, ale dá se tomu přiblížit.
Na ukázku přikládám pár fotek z výroby nožů BSK a jejich velikostní variace. Black dělá tyto nože ve třech označeních, od nejmenšího nože – BSK1, přes BSK2 až nakonec největší model BSK3.
Další fotka ukazuje velikost nože BSK v porovnání s dvěma modely Bola a pracovní mačety.
Pár údajů o noži BSK2.
Tento nůž má fulltang konstrukci, materiál čepele je ocel N695 (440C), výbrus je čočkový. Ocel samotná se vyznačuje dobrou výdrží ostří, snadnou brousitelností a velice slušnou houževnatostí. Výbrus na noži je zvolen velice dobře tak, aby slučoval výbornou řezivost na jemnější práce a při tom houževnatost na práci se dřevem a hrubší činnosti, které člověk při delším pobytu v přírodě potřebuje. Váha nože je 410 gramů, takže má nůž dobrý potenciál na nějaké to přesekání dřeva na oheň a stavbu přístřešku. Na přechodu čepele a rukojeti je záštita, která zabraňuje tomu, aby ruka sklouzla na ostří nože.
Rukojeť je z tmavé hadrokarty, podložené červeným fíbrem a následně je vše staženo dvěma šrouby. Pocit z rukojeti je velice dobrý. Materiál je příjemný do ruky a díky velikosti a tvaru nůž sedí v ruce velice jistě, nikde nic netlačí a je zde možnost několika úchopů. Osobně mám raději mohutnější rukojeť, která ruku opravdu vyplní a člověk má při práci s nožem v ruce větší jistotu. Nůž se velice dobře drží za konec rukojeti na hrubší práce a sekání, tak i blíže k čepeli na jemnější práce. Variant úchopu je opravdu několik a v každé z možností nůž působí v ruce jistým dojmem.
Samotný nůž je dlouhý necelých 31 centimetrů, čepel je dlouhá 18 centimetrů. Ve hřbetu je tloušťka 5 milimetrů a čepel se zužuje až opravdu těsně u špičky, díky čemuž se může nůž používat na silové práce a špičce ani čepeli to neublíží. Celkově nůž působí robustním dojmem a člověk nemá strach jej plně využít jako plnohodnotný nůž na různorodé práce.
Díky všem těmto vlastnostem si nůž zaslouží ve jménu slovo ,,survival,, protože splňuje parametry na jediný nůž do přírody. Určitě to není plnohodnotný sekací nůž, ale pokud člověk potřebuje dřevo zpracovat, s nožem BSK2 se tato práce dá zvládnout dobře.
Co se týče pouzdra, nechal jsem si ho na míru vyrobit od kamaráda Imra. Moje požadavky byly, aby měl pod sebou dva průvleky na opasek, očko na šňůru pro uvázání na nohu a očko pro firesteel, který je nepostradatelný pro rozdělání ohně a nepodléhá přírodním vlivům, jako třeba zápalky. Pouzdro je ušito z kvalitní a silné kůže, která je prošita a podlepena. Celkově pouzdro působí bytelně, je jednoduché a účelné.
Jedna z nejdůležitějších věcí pro ,,přežití,, je rozdělat si oheň, proto jsem volil očko na firesteel, který opravdu drží a nevypadne. Pro mě je hlavní nástroj do lesa a na cesty právě nůž a firesteel pomocí kterého rozdělám oheň.
Pokud by se člověk dostal do krajní situace, kde by šlo opravdu o přežití (survival) tak spoustu věcí se dá zaimprovizovat, nebo vyrobit, ale dobrý nůž na různorodé práce ne !
Využití a používání nože BSK2.
Dle mého názoru by nůž do přírody, neboli survival nůž, nůž na přežití, měl splňovat několik základních požadavků, které budu postupně s nožem zkoušet a testovat jej.
Sekání
I když nůž nemá parametry jako velký sekací nůž, slabší kulatiny se s ním dají zpracovat pohodlně, bez použití tlouku. Je váhově velice dobře vyvážen, díky čemuž je pádný a při úchopu za konec ručky se do dřeva zakusuje velice ochotně. Sekací nože mají tu výhodu, že ke konci sekaný kus dřeva svojí vahou přerazí. S BSK2 se dřevo dá buďto dosekat do konce, anebo jednoduše dolomit nohou. Zde vidím jako velké plus právě čočkový výbrus. Díky němu nůž proniká do dřeva hluboko, ale na rozdíl od sériových nožů nezůstává ve dřevě zaseklý a člověk ho nemusí složitě páčit ven. Výhodu čočkového výbrusu jsem se snažil vyfotit. Je zde velice dobře vidět, že nůž proniká do dřeva, samotné ostří není v kontaktu s materiálem a nůž dřevo velice dobře rozlamuje. Vše to má za následek delší výdrž ostří a jeho menší mechanické namáhání.
Moje předchozí zkušenosti se sériovými sekacími a survival noži většinou ztroskotaly právě na ,,zasekávání se,, v materiálu. Protože pokud bych se dostal do situace, kde bych opravdu potřeboval při minimu spotřebované energie nasekat dřevo, určitě bych nechtěl po každém seku složitě nůž páčit ven ze dřeva. U nože BSK2 jsem se s tímto problémem nesetkal, za což může právě dobře zvolený výbrus nože. Sekal jsem všechno dostupné dřevo v lese : borovici, břízu, smrk… Vše šlo velice dobře, nikde se neobjevil problém.
Pokud člověk potřebuje větší kus dřeva, není problém ho přesekat za pomocí tlouku. Čepel nože je celkem dlouhá, takže se dají zpracovávat opravdu silnější průměry dřeva. Zkoušel jsem to na čerstvě padlé bříze. Nůž dostal opravdu zabrat a ustál to bez úhony. Nůž jsem se snažil zatloukat opravdu až na doraz, abych prověřil, co vydrží. Při samotném zatloukání stačilo pár ran tloukem a nůž byl v materiálu až po hřbet. Vytáhnout nůž ze dřeva šlo velice dobře, čepel nezůstávala zaklíněná.
S nožem se mi pracovalo velice dobře, a i při větším množství zpracovaného dřeva jak sekáním, tak i za pomocí tlouku jsem nepociťoval žádnou bolest nebo tlak v jakémkoliv místě ručky. I když je čočka vytažena do jedovata, čepel vše ustála v pořádku. Menší průměry dřeva šly rychle a na pár seků.
Celkově jsem měl z práce velice dobrý pocit. Jak sekání samotné, tak i sekání za pomoci tlouku šlo s nožem velice dobře. Nůž nenesl naprosto žádné známky poškození a zachoval si původní ostrost.
Štípání
S nožem jsme si dřevo nasekali a teď ho potřebujeme naštípat a připravit menší kousky na podpal.
Ke štípání jsem vždy používal tlouk. Čepel je dostatečně dlouhá, takže člověk může štípnout i větší průměry. Díky dobře zvolené tloušťce ve hřbetu nůž snese opravdu silové štípání bez problému. Čočka má tu výhodu, že ostří samotné má kontakt s materiálem jen na začátku a poté už špalek rozevírá zbytek čepele. Díky tomuto faktu a zvolené strmosti výbrusu směrem ke hřbetu nože, vydrží nůž i po delším štípání ostrý, což je pro podmínky k pobytu v přírodě velice důležitý fakt. Suché dřevo není problém. Co se týče dřeva mokrého, u toho musí člověk jako s každým nožem vynaložit trochu více energie a tloukem dát více ran. Zkoušel jsem sekat i dřevo které bylo více ,,svázané,, abych prověřil, jestli nůž projde, trvalo to chvíli déle, než suché dřevo, ale nůž vše vydržel. Ukázka práce na videu :
Páčení, vylamování a zatloukání
I tyto činnosti by měl správný survival nůž do přírody zvládnout s přehledem, protože člověk je může jednou potřebovat. Zde vynikne právě již mnou zmiňované minimální zúžení čepele ve hřbetu nože, směrem ke špičce.
Našel jsem si ulomenou břízu a zkusit jsem se skrz ní dostat. Ze začátku spíše jemně, nejdříve jsem chtěl zkusit, jak si nůž povede. Po chvíli už jsem nůž zarážel s větší razancí a vylamoval větší a větší kusy, až jsem se dostal skrz. Nůž vše ustál bez jediného poškození. Konkrétně u této činnosti člověk opravdu využije jednoduchost rukojeti, kde mu nevadí žádné výstupy, zářezy a může nůž uchopit několika způsoby velice pohodlně.
I když tento úkon běžně nevyužívám, myslím si, že nůž na přežití (survival) tuto činnost musí ustát bez jakéhokoliv problému.
Zahrocení, jemnější práce se dřevem, tvorba ,,hoblinek,, na podpal
Další nepostradatelná činnost je jemnější práce se dřevem, zahrocení prutu a tvorba podpalu na přípravu a rozdělání ohně. Lískové proutky šli ořezat velice dobře, pár tahů a hrot byl hotový. Připravit pár kolíků ke stanu a strouhání hoblinek je s nožem opravdu radost. Jak už jsem uváděl, nůž je opravdu velice řezivý.
Slabší kolíky jsem zkusit nožem zatlouci, jak při přípravě noclehu. Díky váze nože jsem nemusel použít tlouk, samozřejmě na větší průměry už se tlouk použít musí.
Jemnější řezání a příprava hoblinek na podpal.
Firesteel
Oheň jde pomocí nože a firesteelu rozdělat velice jednoduše. Stačí kousek březové kůry, nebo troudu a kvalitní firesteel. Osobně používám tyčku od M. Hyblera a s trochou cviku nůž hází opravdu velké množství jisker a rozdělat oheň je otázkou pár tahů. Jako na každé čepeli, zůstávají i zde černé fleky od firesteelu, jdou však velice dobře odstranit a na noži po nich nezůstane vůbec nic.
Práce se zvěřinou a masem
Další úkon, který musí nůž zvládnout, je příprava a zpracování masa. Zde člověk uvítá vždy ostrý nůž, který masem projede bez sebemenších problémů, je při práci obratný a má několik možností úchopů při práci.
I zde nůž obstojí velice dobře. Nejen, že je čočka dobrá na sekání, ale ani řezání a krájení jí nedělá problém a při dobrém výbrusu jako má nůž BSK2 je práce s masem radost.
S nožem jsem zpracovával kuřecí maso a několik ryb.
Kuřecí se velice dobře řezalo špičkou nože, která díky svému oblému tvaru dobře proniká masem. Řezy byly přesné, maso se netrhalo a nůž maso dořezával na první tah.
Ryb jsem s nožem zpracoval vícero.
Porcování kapřího filetu a řezání kostí jde s nožem velice lehce. I zde nůž pronikal velice dobře, kosti šli razantnějším řezem jednoduše přelomit.
Jako další rybu jsem zpracovával celého tolstolobika. Kompletní zpracování ryby bylo otázkou pár chvil. I přes velikost nože je velice obratný a díky svému vyvážení šla jemnější práce velice dobře. U této činnosti jsem střídal několik úchopů. Jak na silové řezání ploutví a hlavy, tak i jemnější řezy na břišní dutinu a stahování.
Práce se zeleninou a ovocem
I krájení velice jemných plátků nůž zvládne s lehkostí. Tenké plátky rajčete a okurky noži nedělají problém.
Dále jsem pokračoval v krájení cibule a papriky. Cibule je velice agresivní, avšak nerezová čepel byla po práci a otření lesklá jako předtím. Nůž cibuli ani papriku nerozlamovat.
I oloupání jablka s nožem není problém.
Videa s nožem BSK2. Seznámení a proporce nože, práce se dřevem.
Závěr
V recenzi jsem se snažil ukázat různorodou práci s nožem a poctivě ho otestovat.
BSK2 jako survival nůž obstál na jedničku. Po všech testech si držel velice slušnou ostrost a po pár tazích na keramickém brousku bylo ostří obnoveno. Měl jsem strach, že jemné ostří bude mít snahu se vylamovat, avšak nic takového se nestalo. Nůž je velice dobře zpracován a celkově jeho konstrukce a proporce jsou velice dobře vymyšleny. BSK2 je univerzální nůž do přírody, pokud člověk chce, nebo může nést pouze jeden nůž, na který se musí spolehnout a musí posloužit na různorodé práce.
S Blackem jsem měl možnost seznámit se na letošní výstavě v Příbrami. Co se týče jeho práce, tu jsem měl možnost shlédnout na několika výstavách, dále na různých nožířských akcích, ale také u ,,nožomilů,, kteří jeho nože vlastní a ke spokojenosti používají. V kvalitách jeho nožů mně utvrzují jak moje zkušenosti a praxe z používání, tak i velké množství spokojených uživatelů. BSK2 není jediný nůž, který jsem od Blacka vlastnil a který mi prošel rukama. Posledních pár týdnů obdivuji jeho další nůž z materiálu RWL34 pod názvem Perský Bojovník. Ale o tom, a o dalších nožích zase někdy příště.
Autor (c) : Lukáš (LUCKYLAKY)