Cílem výstavy Ostře elegantní je představit návštěvníkům historii, současnost a základní rozdělení chladných zbraní. Přestože prostory hradní galerie nejsou nijak rozlehlé, nabídne výstava desítky historických i nedávno vzniklých exponátů předních českých nožířů, mečířů, kovolijců a kovářů. Seznámíte se s loveckými, sportovními, útočnými nebo ryze pracovními zbraněmi.
Zastoupeny budou nejen nože, ale také meče, rapíry, palaše a šavle z fondu historických zbraní Muzea Komenského v Přerově. Naskytne se i příležitost pro srovnání historických originálů s novodobými replikami zapůjčenými od soukromého sběratele. Výstava nabídne řadu zajímavostí a unikátů. Za vyzdvižení stojí kolekce japonských zbraní, kterou na Helfštýn zapůjčí kolektiv olomouckých autorů.
Dozvíte se, jaké materiály se používají ke kování čepelí, z čeho všeho se dají vyrobit rukojeti a jak ušít pořádné pouzdro. Zajímá Vás, jak se rodí damascénská ocel? Slyšeli jste o starodávném způsobu tavení pravého damašku tzv. wootzu? Víte, že se dá čepel vykovat i z meteoritu? Po návštěvě výstavy Ostře elegantní můžete směle tvrdit, že ano.
Přiblížíme také základní technologie a způsoby zdobení všeho druhu. Chcete si rozšířit povědomí o prastarých způsobech zpracování materiálů, nebo se jen pokochat mistrovstvím zručných nožířů? Pak právě pro Vás je určena výstava Ostře elegantní. V galerii hradu Helfštýn bude k vidění od 20. dubna do 31. října. Představíme práce Jaroslava Brixiho, Jiřího Čurdy, Jaromíra Kováře, Pavla Ševečka, Petra Melichárka, Michala Roseckého, Jiřího Němce, Jaroslava Němce, Miloše Kislingera, Pavla Řiháčka, Pavla Skryji, Pavla Bolfa, Otakara Ručka a Jiřího Zdařila.

http://www.prerovmuzeum.cz/hrad-helfstyn/aktuality/ostre-elegantni
MelGhi