Sambar je název jelena, který žije na území Asie - převážně však v Indii. Jelen dosahuje v kohoutku výšky 1 - 1,5 metru a váží kolem 250 Kg. Jeho parohy dosahují někdy i metrové délky a jsou oblíbené zejména pro krásné perlení (jemná struktura na povrchu paroží) a nízkou pórovitost. Tato pórovitost je hlavní nevýhodou Jelena evropského, u něhož se může snadno stát, že po ubroušení jemné vrstvy z povrchu parohu, narazíte na póry které jsou měkké a některým lidem se nelíbí.
 |
Schématické zobrazení rozdílné míry pórovitosti u jednotlivých druhů. Z obrázku je jasné, že z paroží Sambara lze například udělat plátky, které se poté dají použít na střenky zavíracích nožů. |
Výše uvedené vlastnosti již naznačují, že je Sambar oblíbený mezi lidmi, kteří chtějí mít kvalitní nůž vyrobený z "tradičních" materiálů. V posledních letech se tento trend dostal také do naší republiky, a tak se s parožím Sambara můžete setkat i na tuzemských výstavách.
 |
tyto dva plátky Sambara budou použity na rukojeť zavíracího nože |
Z hlediska opracování trpí Sambar jednou velkou neduhou - zde musím předeslat, že se tento problém vyskytuje u všech přírodních materiálů. Jedná se o celkovou nestabilitu, neboť působením vlhka či tepla dochází u těchto materiálů ke smršťovánívání a roztahování. To může mít za následek změnu velikosti a někdy i prasknutí (v extrémních případech). Při zpracovávání je tedy třeba dát pozor na přehřátí či spálení materiálu.
 |
zavírací nůž s rukojetí ze Sambara |
V současné době Indie zakázala export paroží Sambara, neboť tamní zdroje zdaleka nepokrývají indickou poptávku - to je oficiální důvod. Spekuluje se samozřejmě také o umělém navyšování ceny tohoto žádaného materiálu...