ZAREGISTROVAT   |  PŘIHLÁSIT   |
PROHLEDAT
Article Details
Výroba řetězového damašku
7.3.2004, host
...Řetěz je poměrně dobře kovářsky svařitelný, proto je práce relativně snadná. Ještě více než u klasického damašku z tyčového paketu tu ale platí, že je nutné pracovat velmi pečlivě...

Tento článek byl převzat z http://www.mujweb.cz/www/pike1/retez.htm. Děkujeme autorovi na jeho laskavé svolení.

Úvod

Na výrobu řetězového damašku se nejčastěji používá řetěz z motorové pily. Není třeba přidávat další materiál, protože řetěz sám se skládá z částí (zuby, spojovací destičky a nýty), na které jsou použity různé druhy oceli.

Řetěz je poměrně dobře kovářsky svařitelný, proto je práce relativně snadná. Ještě více než u klasického damašku z tyčového paketu tu ale platí, že je nutné pracovat velmi pečlivě, protože jakýkoliv kaz znehodnotí výslednou strukturu. Rozhodně bych experimentování s řetězem doporučil jen tomu, kdo dobře ovládá techniku kovářského svařování (návod zde) a má zkušenost s výrobou klasického svářkového damašku.

Pokud se budete držet následujícího postupu a nedopustíte se chyb, odměnou vám bude opravdu kvalitní materiál na čepel nože - řetězový damašek se snadno brousí, má vynikající řezivost a dobrou odolnost proti opotřebení. Co se vzhledu týče, záleží na vkusu - někdo na jeho divoké vzory nedá dopustit, jiný dává přednost pravidelnějším.

Příprava paketu

Doporučuji začít s třemi řetězy. Nejprve je dobře odmastěte acetonem či benzinem a nechte oschnout. Pak je pověste na kolík, hřebík... (jak je libo) a srovnejte. Vázacím drátem pevně stáhněte v odstupech 3 - 5 cm. POZOR! Vázací drát NESMÍ být zinkovaný! Zinek brání kovářskému svaření. Je nutné řetězy dobře srovnat vedle sebe, aby celý svazek byl co nejtužší a nejtěsnější. Do paketu je také možno vložit tenkou tyč z měkké oceli, která zabrání tomu, aby se svazek při práci ohýbal a zvýší houževnatost čepele.

 

Ohřev

Vložte paket do výhně a ohřejte jeho konec do temně rudého žáru. Vyjměte jej, dobře očistěte drátěným kartáčem a důkladně posypte boraxem. Znovu vraťte do výhně a postup několikrát opakujte, aby roztavený borax pronikl do všech spár. Pak konec ohřejte na svařovací teplotu a začněte svařovat.

Svařování

Doporučuji pracovat vždy jen na krátkém kusu paketu (7-10cm), abyste jej stihli důkladně prokovat, než teplota klesne. Svařování je potřeba opakovat nejméně třikrát.

Po prvním ohřevu kovejte paket rychlými a velmi lehkými údery jen ze strany spojovacích plošek, ne z té strany, kde jsou zuby. Účelem je dát řetězu určitou soudržnost a připravit jej na další svařování.

Po druhém ohřevu můžete trochu (na moc) přidat na razanci úderů a opatrně prokovat i ze strany zubů. Po tomto svaření by již měl paket nabývat podoby soudržné tyče.

Po třetím ohřevu důkladně prokovejte paket silnějšími údery za stálého pootáčení o 90°. Až skončíte, měli byste mít jednolitou tyč bez jakýchkoliv kazů - důlů, nesvařených míst atd. Můžete odbrousit okuje, abyste se přesvědčili. Pokud po třetím svaření není výsledek bezvadný, opakujte postup.

Po každém svaření prokované místo důkladně očistěte drátěným kartáčem a posypte boraxem, dokud je horké.


Překládání

Když máte konec paketu dokonale svařený, nasekněte svařenec na utínce asi 1 - 2 cm od místa, kde přechází do nesvařeného řetězu a přeložte. Očistěte, posypte boraxem a znovu třikrát svařte. Postup je stejný, jen tentokrát nejen svařujete dohromady, ale současně i přivařujete k již svařené části. Po třech až čtyřech přeloženích již budete mít dostatek materiálu na čepel středně velkého nože.

Chcete-li získat jemnější vzor, můžete znásobit počet vrstev dalším překládáním hotového svařence jako u klasické damaškové oceli.

Tepelné zpracování

Nemaje pec s řízenou teplotou, kalím řetězový damašek ve výhni podle magnetu. Soudě podle barvy je kalicí teplota asi 800°C. Jako kalicí médium používám horký olej. Popouštěcí teplotu volím asi 200°C. Řetězový damašek je poměrně citlivý na přehřátí, proto pozor při popouštění i následném broušení a leštění.

Povrchová úprava

Neliší se od jiných druhů damašku. Hotovou čepel nože vyleštěte jemným smirkem (min. 1000 grit) nebo pastou, odmastěte v saponátu a nechte naleptat. Můžete použít kyselinu solnou či sírovou nebo chlorid železitý. Důkladně opláchněte, přeleštěte a nakonzervujte.


Závěr

Přeji vám hodně úspěchů při práci a radost z hotových výrobků. Můžete se na mě obrátit s jakýmikoliv dotazy, uvítám i ohlasy a výsledky vaší práce.

Poděkování

Děkuji Maxi Burnettovi, od nějž jsem tento postup převzal.

Autor: Marek Horák - Pike

  
Podmínky používání | Prohlášení o soukromí | Copyright 2006 by Milan Pokorný | Připomínky: support@knife.cz Souhlas s nastavením osobních údajů Powered by Progris