V detektivkách se nože vyskytují jako zbraň pachatele nebo jako nůž v rukou policistů. Jako vražedná zbraň jsou často používány různé varianty loveckých nožů. Toto je sice v rozporu se skutečností, v reálu je nejvíce trestných činů s nožem spácháno kuchyňským nožem. Jak k tomuto řekl jeden lékař ze soudního lékařství: "Manželé by se neměli hádat v kuchyni. Chlap něco řekne, mamka se naštve, popadne dranžírák a už ho máme na stole." Ale jistě sami uznáte, že kdyby ve filmu někoho zabili obyčejným tupým nožem na chleba, nebylo by to tak působivé, jako když je použit velký lovecký nůž (Zubaté ostří) nebo alespoň veliký porcovací nůž s 35 centimetrovou čepelí (tato zbraň je obzvláště oblíbená v hororech, např. Haloween a jeho další pokračování).
V rukou policistů jsou už nože k vidění méně, ale u nich zase můžete běžně vidět nože automatické. Ty jsou totiž v USA nelegální, s výjimkou státu Oregon si mohou automatické nože kupovat na základě federálního zákona jen lidé z ozbrojených složek.
Z filmů si bohužel neuděláte obrázek o velkém množství automatických nožů, které firmy i zakázkoví nožíři v USA vyrábějí, protože ve filmu jsou k vidění převážně vyskakovací stileta (Morgan Freeman ve filmu Sedm). Zvláštností bývá automatická čepel v rukou ganstera, jednou z výjimek je film Čínská čtvrť, kde je stiletem rozříznut nos Jacka Nicholsona.
Ale absolutní špičku ve vystřelovacích nožích (čepel vyjíždí z rukojeti dopředu pomocí pera), nůž HALO od firmy Microtech, jste mohli nedávno vidět ve filmu falešná hra v rukou Bena Aflecka.
"Běžní filmoví policisté" nosí vyskakovací nože výjimečně, obvykle jsou vybaveni klasickým modelem 110 od firmy Buck. Pokud dostanou do ruky něco moderního, zpravidla to bývá jednoruční nůž od Spyderca. Krásným příkladem takto moderního policisty je Fox Mulder (David Duchovny) v Aktech X, který občas používá nůž Delica od firmy Spyderco.
Pravým rájem pro milovníka nožů jsou však filmy válečné a akční. Ve válečných filmech se nejvíce prosadily vojenské klasiky od Ontaria a KaBaru.
Často jsou k vidění už u vojáků z druhé světové války. Ve snímcích zobrazujících obě světové války jsou ale stále nejčastěji k vidění bajonety, protože v té době ještě nebyl znám, resp. rozšířen, všestrannější bojový nůž. "Vlastní scénu" má bajonet ve filmu Na Západní frontě klid, kdy je mladý důstojník velmi barvitě informován, jak dopadne, bude-li chycen s bajonetem na jehož hřbetě si vytvořil pilu.